مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

۵ مرحله ثبت برند تجاری در ایران

۵ مرحله ثبت برند تجاری در ایران

در طول شبانه روز معمولا با برندهای زیادی سروکار داریم. مواد غذایی که از فروشگاه‌ها می‌خریم، تلفن همراهی که در دست داریم، لباس‌هایی که می‌پوشیم و …، قطعا همگی دارای برند‌های مختلف و متنوعی هستند. در بین تمامی این اسامی که در علم حقوق به نام برند مشهورند و روز به روز بر تعدادشان افزوده می‌شود، می‌شنویم که فلان محصول یک برند از کیفیت بهتری نسبت به رقبای خود برخوردار است یا از این برند خاص کالایی خریداری کنید، بهتر است یا …، اما راز سر به مهر این برندها چیست؟ برای فهمیدن این پاسخ ما شما را به یک قدم قبل‌تر یا بهتر است بگوییم به سرچشمه‌ی اصلی یعنی ثبت برند تجاری می‌بریم.
در این مطلب ضمن پاسخ به این پرسش با چگونگی ثبت برند تجاری در ایران آشنا می‌شوید پس ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

 

برند یا علامت تجاری؟

برند | ثبت یار

پیش از این در مطالب مجله ثبت‌یار با ثبت برند و لوگو آشنا شدیم. اما به طور خلاصه می‌توان گفت یکی از راه‌های ایجاد تمایز بین محصولات خود و محصولات مشابه، ثبت برند تجاری است. وقتی شما برند مخصوص خود را ثبت می‌کنید خدمات و محصولات خود را در چارچوب آن و با ویژگی‌های مشخص معرفی می‌کنید.

برای مثال دو برند دامداران و میهن را درنظر بگیرید. هردو محصولات مشابهی را در حوزه لبنیات تولید می‌کنند. اما هرکدام مشتریان مخصوص خود را دارند. زیرا کیفیت و نوع محصولات هرکدام با دیگری متفاوت است و سلیقه هرشخصی ممکن است یکی از آن‌ها را انتخاب کند. ثبت برند مواد غذایی می‌تواند این تفاوت‌ها را بهتر نشان بدهد.

شاید بتوان گفت در دنیای امروز ثبت برند تجاری یکی از ضروریات کسب و کار و تجارت است. در این صورت مخاطبین، محصولات و خدمات شما را با آن برند می‌شناسند. اگر بتوانید سطح کیفی محصولات یا خدمات خود را در حد مطلوبی نگه دارید، مشتریان خاص خود را خواهید داشت و ممکن است عده‌ای برند شما را بر سایر برندهای مشابه ترجیح بدهند.

وقتی از ثبت برند تجاری در ایران صحبت می‌کنیم خوب است به تفاوت آن با نام و علامت تجاری نیز اشاره کنیم.

در متن قوانین ایران از واژه برند استفاده نشده و به جای آن علامت تجاری و نام تجاری ذکر شده است. علامت تجاری را می‌توان همان نشان یا لوگو دانست و نام تجاری نیز می‌تواند نام شرکت شما باشد که به عنوان یک برند در مرکز مالکیت معنوی به ثبت می‌رسد.

 

ثبت برند تجاری در ایران

ثبت برند در ایران | ثبت یار

هر یکی از اشخاص حقیقی و حقوقی که خدمات یا محصولات خود را دارند می‌توانند نسبت به ثبت برند تجاری در ایران اقدام کنند.

شرکتی را تصور کنید که مراحل ثبت شرکت خود را در اداره ثبت شرکت‌ها انجام داده است و اکنون به صورت قانونی به فعالیت خود ادامه می‌دهد. اگر برندی به نام این شرکت به ثبت نرسیده باشد، می‌تواند پس از ثبت شرکت اقدامات مربوط به ثبت برند تجاری خود را نیز انجام بدهد. یا پس از گذشت مدتی فعالیت، وقتی مطمئن شد که می‌تواند با موفقیت وارد رقابت با سایر شرکت‌ها شود، آنگاه نسبت به ثبت برند خود اقدام کند.

علاوه بر این اشخاص حقیقی نیز می‌توانند برند را به نام خود به ثبت برسانند. یعنی برای ثبت برند لزوما نیازی به ثبت شرکت نیست. ممکن است فردی عروسک‌های دست‌دوز تولید کند و بخواهد این عروسک‌ها را به نام خود به ثبت برساند.

برای هر امری در حوزه‌ی ثبت شرکت، ثبت برند، کارت بازرگانی و …، از کوچک‌ترین تا بزرگ‌ترین کارها، ثبت یار همیشه و همه جا در کنار شما عزیزان است.

با ثبت برند تجاری خود در مرکز مالکیت معنوی می‌توانید از حمایت‌های قانونی این حوزه بهره‌مند شوید. یکی از این حمایت‌ها این است که وقتی برند خود را ثبت می‌کنید دیگران نمی‌توانند از آن سوءاستفاده کنند. در این صورت هرگونه کپی‌برداری از برند شما قابل پیگیری است.

 

مراحل ثبت برند در ایران

وقتی می‌خواهید برند خود را ثبت کنید باید مطمئن شوید که قبلا این برند به ثبت نرسیده باشد. استعلام برند این امکان را به شما می‌دهد که ببینید برند مورد نظر شما قبلا ثبت شده است یا خیر. در صورتی که این برند قبلا ثبت شده باشد، شما نمی‌توانید آن را ثبت کنید و درخواست ثبت برند شما رد می‌شود. سامانه استعلام ثبت برند در مرکز مالکیت معنوی، برندهای ثبت‌شده را به شما نشان خواهد داد.

مرکز مالکیت معنوی اداره‌ای‌ست که فعالیت‌های مربوط به ثبت برند و اختراع و طرح‌های صنعتی را انجام می‌دهد.

این مرحله، در ثبت شرکت‌ها نیز وجود دارد. به این معنی که در مراحل ثبت یک شرکت نیز استعلام شرکت و این‌که قبلا به ثبت نرسیده باشد ضروری است. چرا که در صورت ثبت شدن شرکتی با این نام، شما دیگر نمی‌توانید آن را به ثبت برسانید.

پس از استعلام ثبت برند تجاری درصورتی که چنین برندی ثبت نشده باشد، می‌توانید مراحل ثبت برند تجاری خود را آغاز کنید:

 • تعیین نوع اظهارنامه در سایت، تکمیل اطلاعات و بارگذاری مدارک موردنیاز
 • بررسی و تایید اطلاعات توسط کارشناس
 • پرداخت هزینه و دریافت شماره اظهارنامه
 • ارجاع به کارشناس و رسیدگی و پرداخت مبلغ نهایی
 • انتشار آگهی در روزنامه رسمی و دریافت گواهی ثبت برند

 

هزینه ثبت برند در ایران

هزینه ثبت برند | ثبت یار

ثبت برند تجاری در ایران نیز مانند سایر فعالیت‌های ثبتی پیچیدگی‌های مخصوص خود را دارد. وقتی مدارک شما نقص داشته باشد یا این‌که صحت مدارک مشخص نباشد ممکن است درخواست شما رد شود. برای این‌که فرایند ثبت برند شما طول نکشد از یک مشاور حقوقی و ثبتی کمک بگیرید.

کارشناسان ثبت‌یار در تمام این مراحل در خدمت شما هستند. تعرفه‌ها و هزینه ثبت برند در ثبت‌یار شفاف و مشخص است. برای آگاهی از جزئیات این هزینه‌ها می‌توانید مطلب «هزینه ثبت برند در ثبت‌یار» را ملاحظه کنید.

 

مدارک لازم جهت ثبت برند

اشخاص حقیقی که بخواهند ثبت برند تجاری خود را آغاز کنند، باید مدارک ثبت برند زیر را در دست داشته باشند:

 • کپی برابر اصل مدارک هویتی (شناسنامه و کارت ملی)
 • کپی برابر اصل کارت بازرگانی (درصورتی که نام برند شما حروف انگلیسی داشته باشد.)
 • کپی برابر اصل مجوز فعالیت
 • نمونه علامت تجاری

مدارک لازم جهت ثبت برند تجاری در ایران برای اشخاص حقوقی به صورت زیر است:

 • کپی برابر اصل مدارک هویتی
 • کپی روزنامه رسمی که تاسیس شرکت در آن آگهی شده
 • کپی روزنامه رسمی که آخرین تغییرات شرکت در آن آگهی شده
 • کپی مجوز فعالیت
 • کارت بازرگانی (درصورتی که نام برند شما حروف انگلیسی داشته باشد.)

نکته‌ای که شاید افراد را به اشتباه بیندازد این است که ثبت برند تجاری در شهرهای مختلف فرایند یا مدارک مختلفی نمی‌خواهد. این مدارک برای ثبت برند در هرجایی یکسان هستند و همین مراحل باید طی شود. برای مثال ثبت برند تجاری در مشهد با ثبت برند تجاری در اصفهان فرقی نمی‌کند.

تنها تفاوتی که وجود دارد این است که برای ثبت شرکت یا ثبت برند در هرکدام از شهرهای مورد نظر باید به اداره مربوطه در همان شهر مراجعه کرد و مدارک و اطلاعات را به آن اداره تحویل داد.

کارشناسان ثبت‌یار در تمامی مراحل ثبت برند تجاری شما در خدمت شما هستند. مشاوره‌های ثبتی این مجموعه رایگان است.

شماره تماس واحد پشتیبانی:۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱ 

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.42/5 (19)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • باسلام
  میخواستم بدونم می تونم برای کانال واتس اپ هم برند ثبت کنم؟