مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

پلمپ دفاتر سال 99

راهنمای جامع ثبت شرکت در تهران

راهنمای جامع ثبت شرکت در تهران

برای انجام فعالیت‌های بازرگانی و تجاری، هر فرد می‌تواند خودش به تنهایی به فعالیت بپردازد، یا این‌که با چند شریک کسب و کار خود را ادامه دهد. انجام فعالیت‌های تجاری با چند شریک می‌تواند در قالب یک شرکت قرار بگیرد. با تاسیس شرکت، افراد می‌توانند از مزایای ثبت شرکت بهره‌مند شوند. یکی از مهم‌ترین این مزیت‌ها استفاده از تخصص‌ها و سرمایه‌های متعدد افراد است. پس از این‌که تصمیم افراد بر این شد که یک شرکت تاسیس کنند، باید نسبت به ثبت آن اقدام کنند اینکه ثبت شرکت چه شروط و مراحلی دارد موضوع اصلی این مقاله یعنی از صفر تا صد ثبت شرکت در تهران است. ما را در این مقاله همراهی کنید.

ثبت شرکت چیست؟

پس از این‌که شرکا تصمیم گرفتند یک شرکت داشته باشند، باید نسبت به ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها اقدام کنند. این اداره مرجعی‌ست که تمام مراحل مربوط به ثبت شرکت، تغییرات آن و انحلال و تصفیه شرکت را انجام می‌دهد.

پس از ارسال مدارک و طی کردن مراحل ثبت شرکت، این اطلاعات تایید یا رد می‌شود. در صورت تایید شدن، آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار منتشر می‌شود پس از این آگهی‌ها شرکت، یک شناسه ملی ۱۱ رقمی و شماره ثبت دریافت می‌کند. از این به بعد فعالیت شرکت قانونی خواهد بود.

شرکت‌هایی که نسبت به ثبت خود در اداره ثبت شرکت‌ها اقدام نمی‌کنند، از نوع تضامنی محسوب شده و مسئولیت‌های سنگینی خواهند داشت.

 

۶ شرط اصلی ثبت شرکت

ثبت شرکت | ثبت یار

با توجه به تنوع کسب و کارها و امکانات در تهران، بررسی شرایط ثبت شرکت در تهران مهم خواهد بود. پیش از ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها باید پیش‌شرط‌هایی رعایت شود. درواقع دانستن چند نکته اصلی در ثبت شرکت ضروری است.

 

شرط اول

قدم اول در ثبت شرکت، انتخاب موضوع فعالیت است. وقتی با شرکای خود دور هم جمع شدید، باید بدانید که کسب و کار خود را در چه حوزه‌ای می‌خواهید دنبال کنید.

 

شرط دوم

قدم بعدی مشخص کردن نوع شرکت است. انواع شرکت‌های تجاری در قانون تجارت، ۷ نوع هستند. باید بدانید که کدام قالب برای شرکت شما مناسب خواهد بود. دو نوع از انواع شرکت‌ها که در بین موسسین شرکت پرطرفدارند، شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص هستند.

کارشناسان ثبت‌یار می‌توانند قالب مناسب شرکت را با توجه به موضوع فعالیت‌تان به شما معرفی کنند.

 

شرط سوم

شرط سوم ثبت شرکت در تهران، انتخاب اسم برای شرکت است. از آن‌جا که شرکت‌های بسیاری در حال فعالیت در حوزه‌های مختلفی هستند، انتخاب نام برای شرکت با پیچیدگی‌هایی مواجه شده است. از جمله این‌که نام شرکت حتما باید سه قسمتی بوده و شرایط ویژه‌ای داشته باشد. برای انتخاب نام می‌توانید به راهنمای انتخاب نام برای شرکت مراجعه کنید.

نکته مهم دیگر در بحث انتخاب نام این است که شما می‌توانید با استعلام ثبت شرکت، نام شرکت‌های ثبت‌شده را ببینید تا در صورت تکراری بودن چنین نامی، اسم جدیدی برای شرکت خود انتخاب کنید.

 

شرط چهارم

پس از بررسی مشخصات بالا، شریک‌های خود را انتخاب کنید. در ایران ثبت شرکت بازرگانی یا تجاری به صورت تک‌نفره وجود ندارد و حتما باید چند شریک داشته باشید. حداقل تعداد شرکا برای ثبت شرکت در مطلبی جداگانه تعداد شرکای ۷ نوع شرکت‌های تجاری را بررسی کرده است.

اما خوب است بدانید که در مراحل ثبت شرکت سهامی خاص، حداقل تعداد شرکا ۳ نفر است.

 

شرط پنجم

یکی دیگر از شرایط اصلی ثبت شرکت در تهران و شهرستان‌ها تعیین سرمایه شرکت است. قانون تجارت درباره سرمایه شرکت نیز محدودیت‌هایی درنظر گرفته است. در مجله ثبت‌یار مطلب کاملی با عنوان حداقل سرمایه برای ثبت شرکت نوشته شده است. با انتخاب قالب شرکت خود، می‌توانید جهت آشنایی با حداقل سرمایه لازم به این مطلب مراجعه کنید.

 

شرط آخر

از شرایط دیگر ثبت شرکت در تهران و شهرستان‌ها تدوین اساسنامه شرکت است. اساسنامه اصلی‌ترین سند حقوقی شرکت است که در آن بسیاری از سازوکارهای اداره شرکت مشخص شده است.

 

مدارک ثبت شرکت در تهران

مدارک ثبت شرکت |ثبت یار

طبق اطلاعیه اداره ثبت شرکت‌ها، مدارک ثبت شرکت در تهران و شهرستان‌ها از قرار زیر است:

 • دو نسخه اظهارنامه تکمیل شده
 • دو نسخه اساسنامه تکمیل شده
 • فرم تعیین نام به ترتیب اولویت تکمیل شده به همراه فیش واریزی
 • اصل گواهی بانکی مبنی بر پرداخت ۳۵ درصد سرمایه همراه با فیش واریزی
 • اصل مجوز فعالیت (درصورتی که موضوع فعالیت نیاز به مجوز داشته باشد)
 • اصل گواهی عدم سوء پیشینه برای اعضاء هیات مدیره، بازرسان و مدیرعامل
 • دو نسخه از صورت‌جلسه مجمع عمومی موسسین
 • دو نسخه صورت‌جلسه هیئت مدیره
 • اصل وکالت‌نامه وکیل دادگستری (درصورتی که ثبت شرکت توسط وکیل انجام بشود.)

 

مراحل ثبت شرکت در تهران

پس از ورود به سایت سازمان ثبت شرکت‌ها، باید مراحلی را طی کنید تا بتوانید شرکت خود را به ثبت برسانید.

 • در مرحله اول، اطلاعات متقاضی در سامانه بارگذاری می‌شود.
 • سپس مشخصات شرکت یا موسسه را در سایت وارد کنید.
 • مشخصات سهام و سهامداران
 • تعیین سال مالی
 • وارد کردن فرم صورت‌جلسه تاسیس
 • بارگذاری مدارک

در صورتی که اطلاعات شما بررسی و تایید شود، باید آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار منتشر شود. پس از انتشار این آگهی‌ها شرکت شما فعالیت قانونی خواهد داشت و می‌توانید کسب و کار خود را آغاز کنید.

 

هزینه ثبت شرکت در تهران

هزینه ثبت شرکت | ثبت یار

ثبت شرکت نیز مانند سایر فعالیت‌های ثبتی پیچیدگی‌های خاصی دارد. گاهی ممکن است به دلیل نقص مدارک یا عدم آگاهی از این فرایندهای ثبتی، در خواست شما رد بشود.

به همین دلیل توصیه می‌شود در امور ثبتی و حقوقی خود از مشاورین این زمینه راهنمایی بگیرید. ثبت‌یار با ارائه مشاوره رایگان در خدمت شماست. تعرفه خدمات ثبتی در ثبت‌یار به صورت مشخص و با جزئیات به اطلاع مخاطبان گرامی می‌رسد. برای آگاهی از هزینه ثبت شرکت در تهران از طریق سامانه ثبت‌یار، مطلب «هزینه ثبت شرکت در ثبت‌یار» را ملاحظه بفرمایید.

 

پس از ثبت شرکت خود چه کار کنیم؟

برخی کارها هستند که پس از ثبت شرکت در تهران و شهرستان‌ها به صورت اجباری باید انجام بشوند. اما برخی کارها اختیاری هستند و پس از ثبت شرکت می‌توانید آن‌ها را انجام بدهید. این اقدامات کدام‌ها هستند؟

 • یکی از فعالیت‌های اجباری که در پایان هر سال مالی شرکت باید انجام بشود، پلمپ دفاتر تجاری است. گزارش‌های مالی و مالیاتی شرکت باید در دفاتر نوشته شود و به تایید اداره ثبت شرکت‌ها برسد. این دفاتر به مدت یک سال معتبر هستند.
 • یکی دیگر از اقدامات اجباری پس از ثبت شرکت، دریافت کد اقتصادی است. شرکت‌ها پس از ثبت دو ماه فرصت دارند تا کد اقتصادی خود را دریافت کنند. این کد برای اظهارنامه‌های مالیاتی و کارت بازرگانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • یکی از امور اختیاری که پس از ثبت شرکت می‌توانید انجام بدهید ثبت برند است. اگر در حوزه فعالیت خود شناخته شده‌اید و می‌خواهید از سوءاستفاده‌ها جلوگیری کنید، می‌توانید نام شرکت و لوگوی آن را تحت عنوان برند به ثبت برسانید. در این صورت از سایر مزایای ثبت برند نیز بهره‌مند می‌شوید.

کارشناسان ثبت یار از اولین مراحل ثبت شرکت شما تا اقدامات پس از آن و حتی فرایندهای مربوط به انحلال در کنار شما هستند.

تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (24)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • مطلب جامع و خوبی بود.
  به ویژه قسمت اقدامات پس از ثبت شرکت خیلی کاربردی بود.

 • محدثه مولایی

  بسیار جامع و کامل بود
  در رابطه با آشنایی نوع قالب شرکت به چه مطلبی مراجعه کنم؟

 • سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  فقط یک سوال؟آگهی ثبتی فقط در روزنامه های رسمی و کثیر منتشر میشوند ؟یعنی بصورت اختصاصی آگهی تاسیس و یک مدرک ثبتی از طرف اداره ثبت صادر نمیشود؟

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   یک آگهی از طرف اداره ثبت صادر می‌شود که باید در روزنامه‌ها منتشر شود.