مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ثبت شرکت سهامی خاص در تهران و نکات طلایی آن

ثبت شرکت سهامی خاص در تهران و نکات طلایی آن

در دنیای پر از پیچ و تاپ و رقابتی امروز اگر به دنبال انجام فعالیت اقتصادی در قالب شرکت هستید، قبل از هر اقدامی باید با ضوابط و مقررات انواع شرکت‌ها آشنا باشید تا در انتخاب قالب مناسب برای فعالیت خود به‌اشتباه و دردسر نیافتید. یکی از همین قالب‌ها برای سرمایه‌گذاری و انجام امور تجاری، شرکت سهامی خاص است. ما در این مقاله درصدد آنیم تا شما را با ثبت شرکت سهامی خاص در تهران آشنا کنیم.

البته توجه داشته باشید که ثبت هر شرکتی با وجود ریزه‌کاری‌هایی که در آن وجود دارد نیازمند تخصص و تجربه است. به همین علت شما می‌توانید برای سهولت کار خود با مشاورین ثبت یار تماس بگیرید و ثبت شرکت خود را به ما واگذار کنید.

شرکت سهامی

یکی از شرکت‌هایی که در قانون تجارت از آن نام برده شده، شرکت سهامی است. شرکت سهامی در یک تقسیم‌بندی کلی به دو دسته شرکت سهامی خاص و شرکت سهامی عام تقسیم می‌شود. شرکت سهامی به‌طورکلی شرکتی‌ست که در آن آورده و سرمایه شرکت به سهام مساوی تقسیم می‌شود و مسئولیت هر یک از سهام‌داران محدود به مبلغی از سرمایه است که به شرکت آورده‌اند.

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های شرکت‌های سهامی اعم از خاص و عام، تجاری بودن این دسته از شرکت‌هاست بدین معنا که این شرکت‌ها هرچند به امور غیرتجاری بپردازند باز هم شرکت بازرگانی محسوب می‌شوند. ما در این مطلب به بحث شرکت سهامی خاص در تهران به‌طور خاص می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

شرکت سهامی خاص در تهران

شرکت سهامی خاص | ثبت یار

یکی از انواع شرکت‌های سهامی، شرکت سهامی خاص است. شرکت سهامی خاص دارای همان ویژگی‌های شرکت سهامی عام است با این تفاوت که این شرکت با تعداد محدودتری از سهام‌داران تشکیل می‌شود. مهم‌ترین دلیلی که افراد به دنبال ثبت شرکت سهامی خاص در تهرانهستند این است که در شرکت سهامی خاص سرمایه شرکا به سهام مساوی تقسیم می‌شود و مسئولیت آن‌ها محدود به آورده‌شان به شرکت است.

در شرکت سهامی خاص برخلاف شرکت سهامی عام تمام سرمایه تعهد شده در اساسنامه به‌وسیله مؤسسین و شرکای داخل در شرکت تأمین می‌شود. به عبارت بهتر در این نوع از شرکت‌های سهامی به عموم برای تأمین سرمایه شرکت رجوع نمی‌شود. درنتیجه پذیره‌نویسی در شرکت سهامی خاص معنایی پیدا نمی‌کند.

ویژگی‌های شرکت سهامی خاص

هر شرکتی ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد که آن را از سایر شرکت‌های مذکور در قانون تجارت متمایز می‌سازد. ویژگی‌های شرکت سهامی خاص را به‌صورت خلاصه می‌توان موارد زیر برشمرد:

۱- حداقل سرمایه

حداقل سرمایه در شرکت سهامی خاص یک‌میلیون ریال است. به عبارت بهتر به‌هیچ‌عنوان سرمایه شرکت سهامی خاص از این مبلغ نباید پایین‌تر بیاید و در صورت تقلیل سرمایه به کمتر از حداقل شرکت منحل می‌شود.

۲- تعداد سهامداران

حداقل تعداد سهام‌داران در شرکت سهامی خاص سه نفر است و از ثبت شرکت با کمتر از این تعداد ممانعت به عمل می‌آید.

۳- نقل‌ و انتقال سهام

نقل‌ و انتقال سهام در شرکت سهامی خاص برخلاف سهامی عام در بازار بورس صورت نمی‌گیرد و منوط به موافقت مدیران یا مجامع عمومی صاحبان سهام است.

۴- ممنوعیت صدور اوراق قرضه

شرکت سهامی خاص برخلاف سهامی عام نمی‌تواند برای تأمین سرمایه خود از اوراق قرضه استفاده کند.

۵- تأمین سرمایه

تأمین سرمایه در این نوع از شرکت‌های تجاری تنها از طریق مؤسسین و سهام دران فعلی شرکت است و امکان رجوع به عموم مردم برای تأمین سرمایه وجود ندارد.

۶- نام شرکت

در نام شرکت سهامی خاص باید قبل از اسم انتخاب‌شده حتماً کلمه خاص قید شود.

تفاوت شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود

شرکت سهامی خاص | ثبت یار

یکی دیگر از انواع شرکت‌هایی که در قانون تجارت از آن نام برده شده است شرکت با مسئولیت محدود است. این شرکت شباهت‌های زیادی با شرکت سهامی خاص دارد تا جایی که انتخاب یکی از این دو قالب برای تجار بسیار سخت می‌شود؛ اما باید توجه داشت در کنار شباهتی که این دو نوع شرکت با یکدیگر دارند تفاوت‌هایی نیز بین آن‌ها وجود دارد. ما در این بخش شما را با تفاوت این دو دسته شرکت آشنا می‌کنیم تا شما بتوانید در انتخاب خود راحت‌تر عمل نمایید.

۱- تعداد شرکا:

حداقل تعداد شرکا در شرکت سهامی خاص سه نفر است این در حالی است که حداقل تعداد شرکا در شرکت با مسئولیت محدود دو نفر است.

۲- تسلیم سرمایه:

یکی از الزاماتی که در شرکت سهامی خاص برای ثبت آن وجود دارد تأییدیه ۳۵ درصد سرمایه تعیین‌شده در اساسنامه در حساب بانکی به نام شرکت در شرف تأسیس است این در حالی است که در شرکت با مسئولیت محدود کلیه آورده به مدیرعامل تحویل داده می‌شود و نیازی به‌حساب بانکی نیست.

۳- بازرس شرکت:

در شرکت با مسئولیت محدود الزامی به انتخاب بازرس نیست و در صورت نیاز از هیئت نظار استفاده می‌شود این در حالی است که یکی از الزامات شرکت سهامی خاص در شرف تأسیس انتخاب بازرس شرکت است.

۴- زمان مدیریت:

در شرکت با مسئولیت محدود مدیران بدون محدودیت زمانی انتخاب می‌شود درحالی‌که در شرکت سهامی خاص مدیران برای دو سال انتخاب می‌شوند.

۵- مدیران شرکت:

مدیران شرکت در شرکت با مسئولیت محدود از میان شرکا یا غیر آن‌ها انتخاب می‌شوند درحالی‌که در شرکت سهامی خاص باید حتماً از میان سهام‌داران انتخاب شوند و به‌عنوان وثیقه باید سهام وثیقه‌ای در شرکت تهیه نمایند.

ثبت شرکت سهامی خاص در تهران

بعد از آشنایی با ماهیت و ویژگی‌های شرکت سهامی خاص اگر به دنبال تأسیس چنین شرکتی هستید باید اقدام به ثبت شرکت سهامی خاص خود در اداره ثبت شرکت‌ها نمایید. بدین منظور در گام نخست از ثبت شرکت سهامی خاص در تهران بعد از انتخاب این قالب برای انجام فعالیت باید مدارک موردنیاز را تهیه کنید. بعد از تهیه مدارک هم به‌صورت فردی می‌توانید اقدام به ثبت شرکت خود کنید و هم برای سرعت و سهولت کار خود می‌توانید از تخصص مشاورین ثبت یار استفاده نمایید.

مدارک ثبت شرکت سهامی خاص در تهران

هر شرکتی برای ثبت نیاز به مدارکی دارد که توسط اداره ثبت شرکت‌ها تعیین‌شده است. بدین منظور شما پیش از مراجعه به سامانه ثبت شرکت‌ها باید مدارکی که برای ثبت شرکت سهامی خاص در تهران، به طور کامل در شکل زیر بیان‌شده است را تهیه نمایید.

مدارک ثبت شرکت سهامی خاص | ثبت یار

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص در تهران

بعد از تهیه مدارک فوق شما می‌توانید برای ثبت شرکت سهامی خاص خود شخصاً به سایت اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه کرد و ثبت شرکت خود را مطابق مراحل بیان‌شده در ذیل انجام دهید یا می‌توانید با ثبت یار تماس گرفته و کار خود را به ما بسپارید.

  • ورود به سایت http://irsherkat.ssaa.ir.
  • ورود اطلاعات شرکت از قبیل اطلاعات متقاضی اطلاعات شرکت شامل نام، موضوع، اقامتگاه، سرمایه، روزنامه.
  • درج متن اظهارنامه، اساسنامه و صورت‌جلسه شرکت.
  • تائید کارشناس اداره ثبت شرکت‌ها.
  • ارسال اصل و کپی مدارک با پست به اداره ثبت شرکت‌ها.
  • تهیه متن پیش‌نویس آگهی تأسیس شرکت توسط کارشناس مربوطه.
  • انتشار آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار.

اداره شرکت سهامی خاص در تهران

اداره هر شرکتی ازجمله شرکت سهامی خاص بر عهده مدیران شرکت است. در قانون تجارت الزاماتی برای مدیران شرکت سهامی مطرح‌شده است که آن‌ها مکلف به رعایت آن هستند. این الزامات به‌طور خلاصه به شرح زیر است:

۱- مدیران شرکت برای دو سال انتخاب می‌شوند و پس از انتخاب باید قبولی خود را بیان کنند.

۲- مدیران شرکت موظف‌اند به‌عنوان وثیقه سهام تضمینی به صندوق شرکت بسپارند.

۳- اعضای هیئت‌مدیره و مدیرعامل بدون اجازه و اطلاع مجمع و بازرسان نمی‌توانند با شرکت برای خود معامله کنند.

۴- در صورت معامله بدون اجازه مجمع معامله باطل است.

۵- هیئت‌مدیره مکلف است هر ۶ ماه یک‌بار خلاصه‌ای از صورت‌حساب‌های شرکت را به بازرسان بدهد.

نظارت در شرکت سهامی خاص

شرکا برای نظارت بر کار شرکت و هیئت‌مدیره اقدام به تعیین بازرس می‌کنند. بازرس شرکت وظایفی ازجمله بررسی صورت‌های مالی شرکت را بر عهده دارد. مهم‌ترین نکات در مورد بازرسان شرکت سهامی خاص عبارت است از:

  • بازرسان برای مدت یک سال انتخاب می‌شوند و انتخاب مجدد آن‌ها بلامانع است.
  •  بازرسان برای انتصاب، باید شرایط زیر را داشته باشند:

الف)‌ عدم سو پیشینه.

ب) داشتن حداقل پنج سال سابقه فعالیت.

ج) عدم اشتغال در دولت.

د) بازرسان موظف‌اند نظارت بر حسن اجرای اساسنامه را داشته باشند.

  •  افراد زیر نمی‌توانند به سمت بازرسی شرکت سهامی خاص در ایران انتخاب شوند:

الف) اعضای هیئت‌مدیره

ب) کسانی که با اعضای هیئت‌مدیره رابطه نسبی یا سببی دارند.

پ) کسانی که حکم ورشکستگی آن‌ها صادرشده است.

ج) کسانی که مرتکب جرائم خیانت‌درامانت، کلاه‌برداری، سرقت، اختلاس، تدلیس و تصرف غیرقانونی شده‌اند.

د) اولین بازرس توسط مجمع عمومی مؤسس انتخاب می‌شود.

ما در این مطلب به‌صورت خلاصه هر آن چیزی که شما در مورد ثبت شرکت سهامی خاص در تهران لازم بود بدانید را مطرح کردیم. شما می‌توانید برای ثبت شرکت سهامی خاص در تهران و مشاوره رایگان با ثبت یار تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران