مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


از کاهش سرمایه شرکت چه می‌دانید؟

از کاهش سرمایه شرکت چه می‌دانید؟

هر شرکتی در بدو تأسیس و قبل از اقدام به ثبت در اداره ثبت شرکت باید مقدار سرمایه‌ای را که برای تشکیل شرکت ضرورت دارد، فراهم کند. در طول فعالیت شرکت به دلایلی ممکن است مجبور به کاهش سرمایه شرکت شویم؛ اما توجه داشته باشید که کاهش سرمایه شرکت همیشه اجباری نیست و ممکن است سهام‌داران و شرکای شرکت بنا بر مقتضیات پیش‌آمده تصمیم به کاهش سرمایه شرکت بگیرند. ما در این مطلب شما را با مهم‌ترین نکات کاهش سرمایه آشنا می‌کنیم.

سرمایه شرکت

هر یک از شرکا در بدو تأسیس شرکت باید آورده‌ای به شرکت منتقل کنند. این آورده پس از منتقل شدن به شرکت تغییر ماهیت داده و ازاین‌پس به آن سرمایه شرکت گفته می‌شود. سرمایه شرکت در طول حیات و فعالیت شرکت ممکن است دستخوش تغییراتی شود. این تغییرات هم می‌تواند به‌صورت مثبت یعنی افزایش سرمایه و هم به‌صورت منفی یعنی کاهش سرمایه نمود پیدا کند.

کاهش سرمایه شرکت

کاهش سرمایه شرکت | ثبت یار

کاهش سرمایه شرکت‌های تجاری در قانون تجارت به‌صراحت بیان‌شده است. کاهش سرمایه در حقیقت به معنای پایین آوردن سرمایه اسمی شرکت است. این امر زمانی ضرورت پیدا می‌کند که شرکت در شرایط مطلوبی قرار ندارد و سهام‌داران در مجمع عمومی گرد هم می‌آیند و تصمیم می‌گیرند که سرمایه شرکت را به مقدار متناسبی پایین بیاورند. کاهش سرمایه شرکت گاهی بالاجبار صورت می‌گیرد و به آن کاهش اجباری سرمایه گفته می‌شود و گاهی نیز اجباری در کار نیست و شرکا بنا بر شرایطی که در آن قرار دارند تصمیم به کاهش سرمایه می‌گیرند که به آن کاهش اختیاری سرمایه گفته می‌شود.

در کنار مطالبی که بیان شد این نکته را باید همواره در نظر داشته باشید که شما این امکان را ندارید که سرمایه شرکت را از حداقل سرمایه شرکت که در قانون برای آن بیان‌شده است پایین‌تر بیاورید. برای مثال حداقل سرمایه در شرکت سهامی خاص نباید از یک‌میلیون ریال کمتر باشد.

کاهش اختیاری سرمایه

ممکن است شرکا در طول فعالیت شرکت، به این نتیجه برسند که سرمایه اولیه تأدیه شده برای شرکت از مقدار سرمایه موردنیاز بیشتر است. در این صورت شرکا باید با دعوت از مجمع عمومی فوق‌العاده نسبت به کاهش سرمایه شرکت اقدام نمایند. مجمع عمومی فوق‌العاده به درخواست هیئت‌مدیره به بررسی درخواست کاهش سرمایه می‌پردازد و در صورت تصویب در مجمع عمومی فوق‌العاده برای اجرایی شدن کاهش سرمایه،  هیئت‌مدیره باید اقدام کند و کارهای موردنیاز برای عملی شدن آن را انجام دهد.

شیوه کاهش اختیاری سرمایه:

در قانون تجارت تنها راه کاهش اختیاری سرمایه را از طریق کاهش بهای اسمی سهام نام برده است.

مراحل کاهش اختیاری سرمایه:

برای عملی شدن کاهش سرمایه باید مراحل زیر طی شود:

۱- درخواست هیئت‌مدیره.

۲- تشکیل جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده.

۳- قرائت گزارش بازرسان شرکت.

۴- تصویب مجمع.

۵- ثبت تغییرات شرکت در خصوص سرمایه در اداره ثبت شرکت‌ها.

۶- انتشار آگهی در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار در خصوص کاهش سرمایه.

درخواست هیئت‌مدیره به مجمع عمومی فوق‌العاده باید یک سری نکات حتماً بیان شود. این موارد به شرح زیر است:

  • توجیه کاهش سرمایه.
  • گزارشی از عملکرد شرکت.

پس از تهیه این گزارش این اطلاعات در اختیار بازرسان شرکت قرار می‌گیرد که در مورد صحت و درستی آن‌ها به بررسی بپردازند.

شروط کاهش سرمایه:

در صورتی توافق بر کاهش سرمایه باید موارد زیر را رعایت کرد:

  • تساوی حقوق سهامداران.
  • حفظ حداقل سرمایه قانونی ذکرشده در قانون.
  • حفظ حقوق طلبکاران شرکت.

کاهش اجباری سرمایه

کاهش سرمایه شرکت | ثبت یار

یکی دیگر از طرق کاهش سرمایه کاهش اجباری سرمایه است. این مورد زمانی تحقق می‌یابد که حداقل نصف سرمایه شرکت از بین رفته باشد. در این صورت هیئت‌مدیره از مجمع عمومی فوق‌العاده برای کاهش سرمایه یا انحلال شرکت دعوت می‌کند. در صورت عدم دعوت هیئت‌مدیره از مجمع فوق‌العاده هر یک از ذی‌نفعان می‌توانند تقاضای انحلال شرکت را نمایند.

روش‌های کاهش اجباری سرمایه:

برخلاف کاهش اختیاری سرمایه در کاهش سرمایه اجباری دو روش برای کاهش وجود دارد. این دو روش عبارت‌اند از:

  • کاهش مبلغ اسمی سهام: در این حالت برای مثال اگر ارزش هر سهام یک‌میلیون ریال باشد، می‌توان آن را به صد هزار ریال یا کمتر کاهش داد.
  • کاهش تعداد سهام: در این روش اگر شرکت ۱۰۰۰ سهم ۱۰۰۰ ریالی داشته باشد می‌تواند آن را ۱۰۰ سهم ۱۰۰۰ ریالی تبدیل کند.

فرایند کاهش اجباری سرمایه:

بعد از تقلیل سرمایه شرکت به کمتر از نصف هیئت‌مدیره مجمع عمومی فوق‌العاده را دعوت می‌کند. پس از دعوت مجمع جلسه تشکیل می‌شود. مجمع ابتدا باید در خصوص بقا یا انحلال شرکت تصمیم‌گیری کند. در صورت تصمیم بر بقا شرکت، مجمع باید دستور کاهش سرمایه تا مقدار موجود با حفظ حداقل قانونی سرمایه را بدهد. بعد از اتمام و تصویب مجمع شرکت موظف است این موضوع را به اداره ثبت شرکت‌ها اعلام کند و برای اطلاع عموم در روزنامه آن را آگهی کند.

ما در این مطلب به‌صورت خلاصه شما را با کاهش سرمایه آشنا کردیم. شما می‌توانید در صورت نیاز برای کسب مشاوره رایگان با مجموعه ثبت یار تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی: ۷۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.45/5 (11)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *