مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ثبت شرکت بامسئولیت محدود آسان و بی‌دردسر

ثبت شرکت بامسئولیت محدود آسان و بی‌دردسر

یکی از پرطرفدارترینِ انواع شرکت، شرکت بامسئولیت محدود است. جالب است بدانید تاکنون بیش از ۵۸۰ هزار شرکت بامسئولیت محدود به ثبت رسیده است. همان‌طور که از اسم این نوع شرکت پیداست، مسئولیت شما در مقابل طلبکاران شرکت اندک است. اما این محدود بودن مسئولیت شما را به اهداف کسب و کارتان می‌رساند؟ آیا این نوع شرکت برای رونق فعالیت‌های شما مناسب است؟ در ادامه با چگونگی ثبت شرکت بامسئولیت محدود آشنا می‌شویم.

 

ثبت شرکت

افراد برای انجام فعالیت‌های اقتصادی خود ممکن است به تنهایی یا به صورت جمعی عمل کنند. اگر به صورت گروهی بخواهند به کسب و کار خود ادامه دهند، باید در قالب یکی از شرکت‌های مطرح شده در قانون تجارت آن را به ثبت برسانند.

یکی از انواع این شرکت‌ها، شرکت بامسئولیت محدود است.

شرکت سهامی خاص نیز بسیار پرطرفدار بوده و در بین موسسین در رتبه اول ایستاده است. اما این دو نوع شرکت تفاوت‌هایی باهم دارند که در برخی موارد مورد اشتباه قرار می‌گیرند.

شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود تفاوت‌های دیگری نیز باهم دارند که در مطلبی به صورت مفصل به این تفاوت‌ها پرداخته شده است.

 

شرکت بامسئولیت محدود چیست؟

میزان مسئولیت شرکا در این نوع شرکت محدود است. برای مثال حالتی را تصور کنید که برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود هر کدام از شما و دو شریک دیگرتان مسئول پرداخت ۲ میلیون تومان از سرمایه شرکت شده‌اید. هم‌چنین در ابتدای تاسیس شرکت این مبلغ را پرداخته‌اید. در این صورت اگر شرکت بدهی داشته باشد، از مبلغ همین سرمایه پرداخت می‌شود.

بیشتر بدانید
شرکت سهامی خاص بهتر است یا مسئولیت محدود؟

درصورتی که بدهی شرکت از سرمایه اولیه بیشتر باشد چطور؟

نکته این‌جاست که در شرکت بامسئولیت محدود، درصورتی که هرکدام از شرکا سهم خود را از سرمایه شرکت پرداخته باشند، طلبکاران نمی‌توانند برای دریافت طلب خود به شرکا مراجعه کنند.

در این مثال که شرکا سهم خود را در ابتدای تاسیس پرداخته بودند، طلبکاران حق رجوع به شرکا را ندارند. در واقع مسئولیت شرکا محدود به سهم خود از سرمایه شرکت است.

اگر این مبلغ را پرداخت کرده باشند، دیگر هیچ مسئولیتی در مقابل بدهی‌های شرکت ندارند. اما در صورتی که این مبلغ پرداخت نشده باشد، به اندازه سهم خود در مقابل طلب طلبکاران مسئول‌اند.

 

مزایای ثبت شرکت بامسئولیت محدود

ثبت شرکت بامسئولیت محدود | ثبت یار

برخلاف شرکت‌های سهامی خاص، تشریفات اداره کردن شرکت بامسئولیت محدود بسیار ساده‌تر است. به بیان دیگر، در شرکت‌های سهامی خاص لزوما باید ارکان خاصی وجود داشته باشند. از جمله هیئت مدیره، مجامع عمومی، بازرسین و …، اما این تشریفات در شرکت‌های بامسئولیت محدود کمتر است در واقع می‌توان گفت که در این نوع از شرکت‌ها وجود بازرس ضرورتی ندارد.

همچنین نکته دیگر این‌جاست که مدت تصدی مدیران در این نوع شرکت، محدودیتی ندارد.

از طرف دیگر، بیمه، مالیات، کسورات قانونی در شرکت بامسئولیت محدود تفاوتی با سایر شرکت‌ها ندارد. در واقع نوع شرکت در تعهدات قانونی آن‌ها تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

همچنین ما در مجله‌ی ثبت یار به طور مفصل به موضوع معافیت مالیاتی شرکت بامسئولیت محدود پرداخته‌ایم تا برای انتخاب نوع شرکت خود، اطلاعات کاملی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

با توجه به این ویژگی‌ها، اگر شرکت بامسئولیت محدود را برای کسب و کار خود انتخاب کرده‌اید، می‌توانید نسبت به ثبت آن اقدام کنید.

بیشتر بدانید
موضوعات نیازمند اخذ مجوز کدام اند؟ - بخش اول

 

ثبت شرکت بامسئولیت محدود به درد چه کسانی می‌خورد؟

چه کسانی شرکت بامسئولیت محدود ثبت می‌کنند؟ این قالب شرکت به درد چه کسانی می‌خورد؟

در شرکت بامسئولیت محدود هیچ محدودیتی برای انتخاب موضوع فعالیت شرکت وجود ندارد. در هر حوزه‌ای که فعالیت می‌کنید اعم از عمرانی، کامپیوتری، حقوقی،… می‌توانید این قالب شرکت را برای خود انتخاب کنید.

مزیت ثبت شرکت بامسئولیت محدود نسبت به شرکت سهامی خاص در این است که شما با حداقل ۲ شریک نیز می‌توانید این نوع شرکت را به ثبت برسانید.

کارشناسان ثبت‌یار جهت ارائه مشاوره‌های ثبتی و ثبت انواع شرکت آماده راهنمایی و خدمت‌رسانی به شما هستند.

 

هزینه ثبت شرکت بامسئولیت محدود

حالا که با کاربرد و ویژگی‌های شرکت بامسئولیت محدود آشنا شدیم، ممکن است تصمیم به ثبت این نوع شرکت گرفته باشید. خوب است بدانید که هزینه ثبت شرکت بامسئولیت محدود نیز مانند سایر هزینه‌های ثبت‌یار شفاف است. برای آگاهی از جزئیات هزینه ثبت شرکت بامسئولیت محدود، می‌توانید مطلب «هزینه ثبت شرکت در ثبت‌یار» را ملاحظه کنید.

 

چگونگی ثبت شرکت بامسئولیت محدود

طبق قوانین، ثبت شرکت بامسئولیت محدود نیز مانند سایر شرکت‌ها توسط اداره ثبت شرکت‌ها انجام می‌گیرد. در این نوع شرکت نیز باید از ابتدا نام شرکت، موضوع فعالیت، تعداد شرکا و… را انتخاب کنید.

 

مدارک ثبت شرکت بامسئولیت محدود

مدارک ثبت شرکت بامسئولیت محدود | ثبت یار

مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود را می‌توان در موارد زیر برشمرد:

  • دو نسخه تکمیل‌شده از شرکت‌نامه
  • دو نسخه تکمیل‌شده از تقاضانامه ثبت
  • دو نسخه تکمیل‌شده اساسنامه
  • دو نسخه صورت‌جلسه مجمع عمومی موسسین شرکت
  • دو نسخه صورت‌جلسه هیئت مدیره
  • تکمیل و ارسال فرم تعیین نام شرکت به همراه فیش واریزی
  • اصل مجوز فعالیت شرکت (درصورتی که موضوع فعالیت نیاز به مجوز داشته باشد.)
  • اصل گواهی عدم سوءپیشینه برای اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل
  • اصل وکالت‌نامه وکیل دادگستری (درصورتی که ثبت شرکت را وکیل انجام دهد.)
بیشتر بدانید
شرایط و مدارک لازم جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود

همین‌که مدارک ارسالی شما به دست کارشناسان ثبت شرکت ثبت‌یار برسد، بین ۱۰ تا دوهفته کاری زمان لازم است که شرکت شما به ثبت برسد.

 

انحلال شرکت بامسئولیت محدود

ممکن است در برخی کسب و کارها، ثبت شرکت و شروع فعالیت همیشه سودآور نباشد. پس از مدتی احتمال دارد افراد به هردلیلی نخواهند به فعالیت خود در شرکت ادامه بدهند. نکته بسیار مهم این‌جاست که برای شرکت‌های بدون فعالیت نیز حساب و کتاب‌های مالیاتی انجام می‌شود و این شرکت‌ها باید مالیات خود را بپردازند.

برای این‌که مجبور نباشید مالیات بپردازید و از طرفی هم نمی‌خواهید به فعالیت خود ادامه بدهید، باید شرکت خود را منحل کنید. سپس این انحلال در روزنامه رسمی آگهی شود تا انحلال قانونی ثبت شرکت بامسئولیت محدود به صورت کامل انجام شود.

در این صورت دیگر نیازی به تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی نخواهد بود، و حیات شرکت به پایان می‌رسد.

شماره تماس واحد پشتیبانی: ۷۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱

 

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *