مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


طرح نوآفرین، گامی به سوی حمایت از استارتاپ‌ها

طرح نوآفرین، گامی به سوی حمایت از استارتاپ‌ها

اگر به دنیای تجاری اطراف خود با دقت نگاه کنید، با شرکت‌هایی روبه‌رو می‌شوید که در قالب شرکت به کارآفرینی در زمینه سرمایه‌گذاری مشغول هستند. این دسته از شرکت‌ها که به آن‌ها شرکت استارتاپی گفته می‌شود روز به ‌روز در حال رشد و گسترش هستند. در حقیقت استارتاپ‌ها باهدف پیدا کردن مدل کسب‌وکار راه‌اندازی شده‌اند؛ اما نکته‌ای که ما در این مطلب به آن می‌خواهیم بپردازیم مشکلاتی است که شرکت‌های استارتاپی نوپا با آن‌ها روبه‌رو می‌شوند. برای حل این مشکلات نظرات مختلفی مطرح شد تا اینکه دولت در قالب طرح نوآفرین اقدام به حل بعضی از مشکلات و معضلاتی کرد که شرکت‌های استارتاپی نوپا با آن روبه‌رو بودند. ما در این مطلب ضمن بیان مشکلات، راه‌حل‌هایی که طرح نوآفرین ارائه می‌دهد را نیز بیان می‌کنیم.

 

استارتاپ چیست؟

استارتاپ یک شرکت کارآفرین در زمینه سرمایه‌گذاری است. به عبارت بهتر شرکت‌های استارتاپی به دنبال پیدا کردن یک مدل کسب‌وکار تکرارپذیر و قابل قیاس هستند. استارتاپ در حقیقت با یک ایده خام آغاز می‌شود و با تلاش و کوشش گروه به تولید یک محصول و عرضه آن می‌انجامد، بنابراین استارتاپ از صفر تا صد یک کار را برعهده می‌گیرد و پیش می‌برد.

توجه داشته باشید که مهم‌ترین ویژگی استارتاپ این است که یک ایده خلاقانه و جدید ارائه می‌دهند. همین ارائه خلاقانه باعث شده است که ما شاهد رشد قابل‌توجه این دسته از شرکت‌ها در جامعه جهانی و حتی در ایران باشیم.

توجه داشته باشید که ثبت یار در کنار شما برای ثبت شرکت استارتاپی از ابتدا تا انتها است.

 

مشکلات شرکت‌های استارتاپی:

شرکت‌های استارتاپی همان‌طور که بیان شد شرکتی‌ست که مدل کسب‌وکار خلاقانه دارد و به همین دلیل می‌تواند با رشد و پیشرفت چشمگیری روبه‌رو شود اما در کنار این موضوع باید توجه داشت که میزان موفقیت شرکت‌های استارتاپی را در آینده نمی‌توان پیش‌بینی کرد. از طرف دیگر نیز دولت‌ها، حمایت‌های چندانی در زمینه مشکلات شرکت‌های استارتاپی به دلیل شرایط خاص آن‌ها نمی‌کنند، بنابراین امکان شکست این پروژه‌ها همواره وجود دارد. این موضوع برای شرکت‌های استارتاپی در دوره نونهالی بسیار بیشتر خودنمایی می‌کند. مهم‌ترین مشکلات برای شرکت‌های استارتاپی در دوره نونهالی بیمه، مالیات و بحث سرمایه‌گذاری آن‌ها است.

در اینجاست که دولت برای حل مشکل شرکت‌های استارتاپی در دوره نونهالی و قبل از تبدیل‌شدن به شرکت‌های مستقل و تنومند مثل اسنپ طرحی به نام «نوآفرین» را تصویب کرده است که در ادامه توضیحاتی در مورد آن ارائه می‌دهیم.

 

طرح نوآفرین

محمد جواد جهرمی | ثبت یار

طرح نوآفرین با نام سند توسعه اقتصاد دیجیتالی باهدف تشویق و حمایت از کسب‌وکارهای نوپا در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات به تصویب هیئت دولت رسید. با اجرایی شدن این طرح کمک‌های شایانی به شرکت‌های استارتاپی می‌شود. این طرح بیشتر در زمینه‌ی حل معضلات بیمه‌ای، مالیاتی و جذب سرمایه‌گذاری متمرکز است، اما برای برخورداری از حمایت‌های این طرح شرکت‌های استارتاپی باید ویژگی‌هایی داشته باشند. به عبارت بهتر شرایط شرکت‌های برخوردار از این حمایت‌ها به‌طور کامل در این مصوبه بیان‌شده است.

 

ویژگی‌های شرکت‌های تحت پوشش طرح نوآفرین:

شرکت‌های کسب‌وکار نوپا در دوره‌ی نونهالی می‌توانند از امتیازات طرح استفاده کنند. به عبارت بهتر یک استارتاپ باید دارای ۴ ویژگی زیر باشد:

۱- عمر شرکت کمتر از سه سال باشد:

شرکت‌ها تا سال سوم به‌شرط دارا بودن ویژگی‌های بعدی که بیان می‌شود از این امتیازات می‌توانند استفاده کنند.

۲- محدود بودن سرمایه شرکت:

مبلغ سرمایه شرکت به‌صورت سالیانه بیان می‌شود که برای امسال مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته‌شده است.

۳- درآمد محدود شرکت:

ویژگی سومی که برای برخورداری از امتیازات طرح نوآفرین مطرح‌شده است، محدودیت درآمدی شرکت است که به‌صورت سالیانه بیان می‌شود. برای امسال درآمد تا ۵۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته‌شده است.

۴- عدم تقسیم سود:

هدف شرکت استارتاپی باید سرمایه‌گذاری بر ایده‌اش باشد؛ بنابراین باید از تقسیم سود در بین افراد خودداری کند.

 

معافیت‌های طرح نوآفرین

ثبت شرکت استارتاپ | ثبت یار

اگر شما ویژگی‌های بیان‌شده در بالا را داشته باشید می‌توانید متناسب با شرایط خود از این امتیازات و معافیت‌ها استفاده کنید. معافیت‌ها به شرح زیر است:

۱- شرکت‌های استارتاپی به‌شرط تولید یک خدمت یا محصول از مالیات معاف هستند.

۲- افراد <<هم مؤسس>> از پرداخت بیمه معاف هستند. هم‌چنین جریمه بیمه‌ای که قبلاً به دلیل اضافه شدن افراد هم مؤسس دریافت می‌شد، لغو گردید.

۳- شرکت استارتاپی می‌تواند برای ۲ سال کارورز بگیرد و حق بیمه کارورز بر عهده دولت است.

۴- برای افرادی که در قالب شرکت استارتاپ به تولید محصولات صنایع‌دستی در خانه می‌پردازند، نیازی به پرداخت حق بیمه نیست.

۵- پیش‌بینی تأمین سرمایه برای شرکت‌های استارتاپی از طریق سرمایه‌گذاری خطرپذیر در این قانون انجام شد. در این حالت دولت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر به‌شرط سرمایه‌گذاری در شرکت‌های استارتاپی وام می‌دهد و بدین ترتیب سرمایه شرکت‌های نوپا تأمین می‌شود.

۶- از امتیازات این طرح می‌توان ارائه مجوز به شرکت‌های خارجی برای ایجاد مراکز شتاب دهی اشاره کرد.

ما در این مطلب اطلاعاتی در خصوص طرح نوآفرین که گامی برای حمایت از شرکت‌های استارتاپی است بیان کردیم. شما می‌توانید همین‌الان با ثبت یک شرکت استارتاپی از مزایای این طرح استفاده کنید. کافی است برای ثبت شرکت استارتاپی خود با ثبت یار تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.92/5 (12)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *