مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


در مورد شرکت تک مدیره چه می‌دانید؟

در مورد شرکت تک مدیره چه می‌دانید؟

ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها برای افراد مزایای گوناگونی را به همراه می‌آورد. این مزایا سبب می‌شود که افراد به سمت ثبت شرکت سوق پیدا کنند؛ اما همان‌طور که می‌دانید برای ثبت شرکت به دو تا چند نفر شریک نیاز داریم، این در حالی‌ست که افرادی وجود دارند که با وجود ثبت شرکت، می‌خواهند مدیریت شرکت تنها در اختیار خودشان باشد. به عبارت بهتر می‌خواهند جایگاه هیئت‌مدیره و مدیرعامل را در دست‌گیرند و به‌صورت تک مدیره شرکت را اداره کنند و شرکت تک مدیره باشد.

با پیش‌فرض بالا سؤالی که ممکن است در ذهن شما ایجاد شود این است که آیا با توجه به مفهوم و ماهیت شرکت، می‌شود شرکتی را به ثبت رساند که مدیریت آن تنها به عهده خود شخص باشد. به عبارت بهتر آیا می‌توان شرکتی را ثبت کرد که تنها مدیر آن خود مؤسس باشد و بتواند هر تصمیمی که برای اداره شرکت ضرورت دارد را بدون جلب نظر دیگران اتخاذ کند و نسبت به انجام آن عمل نماید. ما در این مطلب تمام تلاش خود را می‌کنیم تا به این سؤال پاسخ جامع و کاملی بدهیم.

 

شرکت چیست؟

شرکت به معنی شریک شدن دو  یا چند نفر به‌منظور رسیدن به اهدافی‌ست که برای رسیدن به آن دور یکدیگر جمع شدند و شرکت تأسیس کرده‌اند؛ بنابراین شرکت با ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها دارای شخصیت حقوقی مستقل می‌شود و از مزایای قانونی که برای شرکت ثبت شده در نظر گرفته‌شده است برخوردار می‌گردد. از جمله امتیازاتی که شما با ثبت شرکت می‌توانید از آن برخوردار شوید داشتن اهلیت، اقامتگاه و دارایی مستقل است؛ بنابراین شاید بتوان گفت مهم‌ترین مزیت شرکت داشتن همین شخصیت حقوقی مستقل یا به عبارت بهتر در برخی از شرکت‌ها، دارایی مستقل است چرا که شرکت با توجه به دارایی خود باید پاسخگوی بدهی‌های شرکت باشد و افراد در خارج از شرکت مسئولیتی برای پرداخت بدهی شرکت ندارند.

بیشتر بدانید
مقایسه شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود

در نتیجه بنا بر تعریف بالا شرکت‌ها برای تشکیل، حداقل به دو نفر شریک احتیاج دارند تا رسمیت یابند، درنتیجه با توجه ظاهر امر، امکان تشکیل شرکت تک مدیره وجود ندارد.

 

شرکت تک مدیره:

شرکت تک مدیره | ثبت یار

در قانون تجارت از هفت دسته شرکت به‌عنوان شرکت تجاری نام برده شده است که برای هرکدام از آن‌ها ویژگی‌های خاصی وجود دارد.  از بین شرکت‌های هفت‌گانه قانون تجارت تنها در شرکت با مسئولیت محدود که با دو شریک رسمیت پیدا می‌کند و از طرف دیگر مؤسسات غیرتجاری بهترین گزینه‌ها برای ثبت شرکت تک مدیره هستند.

برای رسیدن به این منظور یعنی شرکت تک مدیره شما باید شرکت خود را با دو نفر شریک تشکیل دهید و در صد شراکت خود را به‌صورت ۹۹ درصد و ۱ در صد تقسیم کنید، سپس فردی که سهام اکثریت شرکت را در دست دارد خود را به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت قرار دهد. بدین ترتیب تمام مسئولیت‌های شرکت ازجمله عقد قرارداد و امضای چک و سفته و … تنها به‌وسیله او رسمیت می‌یابد و با امضای او معتبر می‌شود.

درنتیجه می‌توان گفت ثبت شرکت با مالکیت یک نفر وجود خارجی ندارد بلکه باید به طریق بیان‌شده در بالا عمل کرد.

 

شرکت تک‌نفره:

حالت استثنای دیگری که ممکن است برای شرکت متصور باشد شرکت تک‌نفره است. در قانون تجارت حداقل تعداد شرکا به‌عنوان یکی از ویژگی‌های مهم هر شرکتی بیان‌شده است که به شرح زیر است:

۱- حداقل دو شریک: شرکت تضامنی، شرکت نسبی، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت مختلط غیر سهامی.

۲- حداقل سه شریک: شرکت سهامی خاص، شرکت مختلط سهامی.

بیشتر بدانید
ثبت آنلاین و سریع شرکت!

۳- حداقل پنج شریک: شرکت سهامی عام.

۴- حداقل هفت شریک: شرکت تعاونی مصرف و تولید.

با توجه به ویژگی‌های بالا سؤال این است که آیا ثبت شرکت تک‌نفره امکان‌پذیر است؟

اگر تنها به موارد بالا توجه شود شاید این نتیجه‌گیری مطرح شود که خیر امکان ثبت شرکت تک‌نفره وجود ندارد، اما باید توجه داشت که در حقوق ایران می‌توان مواردی را به شرکت تک‌نفره تعبیر کرد که دو مورد از مصادیق بارز آن عبارت‌اند از:

  • ثبت شرکت دولتی:

دولت یک شخصیت حقوقی مستقل محسوب می‌شود، بنابراین شرکت‌هایی که ۱۰۰ درصد سهام آن متعلق به دولت است شرکت تک‌نفره محسوب می‌شوند چرا که دولت شخص حقوقی واحدی است.

  • شرکت‌های پدر- فرزندی:

درجایی که پدر و فرزندی که اهلیت قانونی ندارند با یکدیگر اقدام به تأسیس شرکت کنند این مورد مصداق شرکت تک‌نفره می‌شود، چرا که پدر ولی فرزند صغیر خود است و گویی شرکت را یک نفر اداره می‌کند و یک شریک وجود دارد. به عبارت بهتر پدر علاوه بر شریک بودن در شرکت، از طرف فرزند خود نیز تحت عنوان ولایت شریک شرکت است.

ما در این مطلب شما را با دو حالت استثنایی در ثبت شرکت یعنی ثبت شرکت تک مدیره و تک نفره، آشنا کردیم شما می‌توانید از مشاوره رایگان متخصصین زبده ثبت یار در صورت نیاز در امور ثبتی استفاده کنید. کافی است با ما تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.57/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *