مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


کاربردی‌ترین نکات ثبت شرکت سهامی عام در تهران

کاربردی‌ترین نکات ثبت شرکت سهامی عام در تهران

انجام فعالیت‌های گروهی همواره برای افراد مطلوبیت بیشتری دارد. این امر در انجام فعالیت‌های تجاری و اقتصادی بیشتر به چشم می‌خورد. همین امر سبب می‌گردد شرکت‌ها در دنیای تجاری امروز نقش پررنگی داشته باشند. توجه داشته باشید که تمایل به ثبت شرکت سهامی عام در تهران برای انجام پروژه‌های کلان اقتصادی بیشتر خودنمایی می‌کند؛ اما نکته ای که باید مد نظر داشت این است که برای انجام فعالیت‌های اقتصادی کلان نمی‌توان از همه قالب‌های هفت‌گانه شرکت که در قانون تجارت نام‌برده شده است، استفاده کرد. بر همین مبنا بهترین قالب برای سرمایه‌گذاری‌های کلان، شرکت سهامی عام است که با رجوع به مردم برای تأمین سرمایه می‌تواند به بهترین شکل از پس پروژه‌های کلان اقتصادی برآید.

ما در این مطلب به شما دید جامعی از ثبت شرکت سهامی عام در تهران را می‌دهیم. پس اگر به دنبال ثبت شرکت سهامی عام در تهران هستید یا در انتخاب قالب موردنظر برای فعالیت خود دچار شک و تردید هستید این مطلب را از دست ندهید.

 

شرکت سهامی عام چیست؟

یکی از قالب‌های تأسیس شرکت که در قانون تجارت قید شده، شرکت سهامی عام است. در این نوع از شرکت، سرمایه شرکت به سهام مساوی تقسیم می‌شود. تأمین سرمایه در شرکت سهامی عام هم از طریق مؤسسین شرکت و هم از طریق رجوع به عموم مردم تأمین می‌شود. به همین دلیل این نوع از شرکت برای انجام پروژه‌های بزرگ اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توجه داشته باشید که آورده مؤسسین شرکت می‌تواند به‌صورت نقدی یا غیر نقدی باشد، اما آن چیزی که در این رابطه حائز اهمیت این است که ۲۰ درصد از سرمایه اولیه باید حتماً توسط مؤسسین تأمین شود و حداقل ۳۵ در صد از آن قبل از ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها در حسابی به نام شرکت در شرف تأسیس تأدیه شود و گواهی بانک مبنی بر پرداخت این مبلغ به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل داده شود. بقیه سرمایه شرکت از طریق کسب مجوز از بورس و پذیره‌نویسی از طریق عموم مردم تأمین خواهد شد.

 

ویژگی‌های شرکت سهامی عام

ثبت شرکت سهامی عام در تهران | ثبت یار

هر شرکتی ویژگی‌ها و خصوصیات خاص خود را دارد که آن را از سایر شرکت‌ها متمایز می‌کند. برای شناخت بهتر شرکت‌ها باید به این ویژگی‌ها توجه داشته باشید. مهم‌ترین ویژگی‌های شرکت سهامی عام عبارت‌اند از:

  • ۱- سرمایه شرکت حداقل پنج میلیون ریال و حداقل تعداد شرکا پنج نفر است.
  • ۲- تشکیل مجمع عمومی مؤسس در این دسته از شرکت‌ها برای شروع فعالیت و انجام امور موردنظر برای ثبت شرکت لازم و ضروری است.
  • ۳- بخشی از سرمایه شرکت سهامی عام پس از اخذ مجوزهای لازم از سازمان بورس اوراق بهادار از طریق انتشار اعلامیه پذیره‌نویسی تأمین می‌شود.
  • ۴- سهام در شرکت‌های سهامی عام می‌تواند به‌صورت بانام و بی‌نام منتشر گردد.
  • ۵- یکی از ویژگی‌های خاص شرکت سهامی عام امکان استفاده از اوراق قرضه است.

 

موضوع فعالیت شرکت‌های سهامی عام

شرکت سهامی عام یکی از کامل‌ترین انواع شرکت‌ها برای جلب سرمایه‌های مهم برای فعالیت‌های کلان اقتصادی است. مهم‌ترین موضوعاتی که شرکت سهامی عام برای آن تأسیس می‌شود می‌توان به استخراج معدن، تجارت با کشورهای خارجی، تأسیس کارخانه، بانک و ایجاد سدها اشاره کرد.

 

ثبت شرکت سهامی عام در تهران

برای ثبت شرکت سهامی عام در تهران ممنوعیتی برای افراد خاص پیش بینی نشده است، بنابراین به دلیل عدم وجود ممنوعیت در قانون همه‌ی افراد به‌جز خارجی‌ها با رعایت حدود اصل هشتاد و یکم قانون اساسی می‌توانند شرکت سهامی عام تأسیس کنند و برای جذب سرمایه اقدام به پذیره‌نویسی کنند.

برای ثبت شرکت سهامی عام در تهران باید در ابتدا مجمع عمومی مؤسس تشکیل شود. در این مجمع میزان سرمایه و پیش‌نویس اساسنامه و مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت فراهم می‌شود؛ بنابراین مجمع عمومی مؤسس بعد از تشکیل و تصمیم‌گیری در امور کلیدی شرکت باید مدارکی که برای ثبت شرکت مورد نیاز است را فراهم کرده و اقدامات لازم برای ثبت شرکت سهامی عام در تهران را گام‌به‌گام دنبال کند.

اظهارنامه | ثبت یار

 

مراحل ثبت شرکت سهامی عام در تهران

برای شروع فرایند ثبت شرکت سهامی عام در تهران، مجمع عمومی مؤسس شرکت فعالیت خود را آغاز می‌کند و در بدو شروع، مؤسسین باید حساب بانکی به نام شرکت در شرف تأسیس ایجاد کنند. بعد از افتتاح حساب، مؤسسین باید ۳۵ درصد از سرمایه تعهد شده شرکت را که بر عهده آن‌هاست در این حساب قرار دهند.

بعد از افتتاح حساب و تودیع سرمایه تعهد شده در آن، مؤسسین باید اقدام به تهیه طرح اساسنامه شرکت کنند. علاوه بر تنظیم پیش‌نویس اساسنامه، مؤسسین شرکت موظف به تهیه و تنظیم طرح اعلامیه پذیره‌نویسی و اظهارنامه در خصوص شرکت هستند. اظهارنامه درواقع برای دادن اطلاعات به عموم مردم در مورد شرکت است تا آن‌ها در زمان خرید سهام با دید باز اقدام به خرید کنند و دچار سردرگمی و ابهام نشوند.

پس از تنظیم و تهیه موارد فوق شما باید مدارک را برای بررسی به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال نمایید. کارشناسان پس از بررسی و مطالعه اظهارنامه و ضمایم دیگر و تطبیق آن‌ها با قوانین، اجازه انتشار اعلامیه پذیره‌نویسی صادر می‌شود. در این مرحله مؤسسین باید کارهایی که برای پذیره‌نویسی موردنیاز است را انجام دهند و سرمایه موردنیاز را برای ثبت شرکت فراهم کنند.

 

پذیره‌نویسی سهام در شرکت سهامی عام

شرکت سهامی عام برای تأمین سرمایه قیدشده در اساسنامه برای ثبت و شروع فعالیت شرکت باید به عموم مردم رجوع کند. برای رسیدن به این هدف مؤسسین شرکت باید اقدام به پذیره‌نویسی سهام کنند.

پذیره‌نویسی در حقیقت عملی است که به‌موجب آن شخص تعهد می‌کند قسمتی از سرمایه شرکت را بپردازد و از این طریق شریک شرکت سهامی عام می‌شود.

 

مدارک پذیره نویسی

برای شروع فرایند پذیره‌نویسی مؤسسین باید مدارک زیر را به اداره ثبت شرکت‌ها بفرستند و مجوز لازم برای انتشار آگهی پذیره‌نویسی را دریافت کنند. توجه داشته باشید که برای پذیره‌نویسی و قبل از ارسال مدارک و تائید اداره ثبت شرکت‌ها شما باید مجوزهای لازم را از سازمان بورس اوراق بهادار دریافت کنید. این مدارک به شرح زیر است:

۱- دو نسخه اظهارنامه شرکت سهامی عام.

۲- دو نسخه طرح اساسنامه شرکت سهامی عام.

۳- دو نسخه طرح اعلامیه پذیره‌نویسی.

۴- گواهی بانکی مبنی بر واریز ۳۵ درصد سرمایه توسط مؤسسین شرکت سهامی عام.

۵- کپی برابر اصل مدارک شناسایی مؤسسین.

۶- مجوز اولیه از سازمان بورس اوراق بهادار.

۷- فرم تعیین نام.

۸- پرداخت فیش‌های واریزی.

پس از تهیه مدارک فوق باید آن‌ها را به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال کنید. کارشناسان اداره ثبت شرکت‌ها بعد از بررسی مدارک و تطبیق آن با مندرجات قانونی اجازه انتشار آگهی پذیره‌نویسی را صادر می‌کنند.

بعد از صدور مجوز اعلامیه پذیره‌نویسی مؤسسین باید برای شروع پذیره‌نویسی، اقدام به انتشار آگهی کنند. علاوه بر آگهی در روزنامه، یک نسخه از آگهی اجازه پذیره نویسی باید در  بانکی که پذیره‌نویسی در آنجا انجام می‌شود نیز نصب گردد تا در مقابل دید عموم قرار بگیرد.

افرادی که تمایل به خرید سهام در این شرکت‌ها را دارند، با مراجعه به بانک مبلغی را تعهد می‌کنند و در قبال آن ورقه تعهد سهم دریافت می‌کنند. بعد از اتمام مدت پذیره‌نویسی مؤسسین به بررسی سرمایه‌ها می‌پردازند و اقدام به صدور ورقه سهام می‌کنند.

 

اقدامات پس از پذیره‌نویسی:

مجمع عمومی مؤسس پس از اتمام پذیره‌نویسی اقدام به بررسی و احراز صحت و درستی پذیره‌نویسی می‌کند. بعد از تائید صحت و درستی این امر مجمع، اساسنامه شرکت را تنظیم کرده و اولین مدیران و بازرسان شرکت را انتخاب می‌کند.

بعد از قبولی مدیران و بازرسان و تنظیم نهایی اساسنامه باید نسبت به ثبت شرکت در سامانه ثبت شرکت‌ها اقدام کنند. بدین منظور پیش از مراجعه به سامانه ثبت شرکت‌ها باید مدارک خود را تهیه نمایید و پس از بارگذاری و اسکن مدارک در صورت تائید کارشناس اقدام به ارسال مدارک به اداره کرده و در مرحله آخر با انتشار آگهی تأسیس در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار ثبت شرکت شما به اتمام می‌رسد.

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی عام در تهران:

مدارک ثبت شرکت سهامی عام به‌طور جامع در شکل زیر نشان داده شده است:

ثبت شرکت سهامی عام در تهران | ثبت یار

در این مطلب ما شما را با ثبت شرکت سهامی عام در تهران به‌طور خاص و جامع آشنا کردیم، اما همواره به این نکته باید توجه داشت که ثبت شرکت پیچیدگی‌ها و سختی‌های خاص خود را دارد. شما می‌توانید برای سهولت کار خود با مشاورین ثبت یار تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱

 

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.67/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *