مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


مرجع و شرایط دعوت از مجامع شرکت

مرجع و شرایط دعوت از مجامع شرکت

مقدمه

پیش از این درباره روش تصمیم­ گیری در شرکت، حق رای و انواع مجامع شرکت و تفاوت های آن ها با یکدیگر مطالبی را بیان نمودیم. اما آیا این مجامع خود راساً تصمیم به تشکیل جلسه می گیرند یا ارکان دیگر شرکت نیز در دعوت آن ها نقشی دارند؟ آیا ارکان دیگر شرکت وظیفه ای برای دعوت از سهامداران جهت تشکیل مجمع دارند یا خیر؟

موارد الزامی

به طور خلاصه باید بیان داشت، مواردی که از نظر قانون، دعوت از مجمع شرکت، الزامی می باشد، عبارت است از:

دعوت از مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت که همواره در موعد مقرر در اساسنامه باید تشکیل شود. این دعوت بایستی توسط هیات مدیره صورت پذیرد تا مجمع جهت تصویب صورت های مالی سال گذشته، تشکیل جلسه دهد. قانون بیان می دارد در صورتی که این کار توسط هیات مدیره صورت نگیرد، بازرس یا بازرسین موظف هستند، نسبت به این امر اقدام نمایند.

در مواردی که یک یا چند نفر از اعضای هیات مدیره فوت کنند یا به هر دلیل دیگری صلاحیت و شرایط حضور در هیات مدیره را از دست بدهند، سایر اعضای هیات مدیره وظیفه دارند جهت تکمیل هیات مدیره از اعضای مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده جهت تشکیل و انتخاب اعضای جدید، دعوت نمایند.

در موردی که یک پنجم از سهامداران از اعضای هیات مدیره درخواست دعوت از سهامداران بنمایند نیز هیات مدیره موظف است، ظرف ۲۰ روز به این امر مبادرت نماید. در صورت امتناع هیات مدیره، سهامداران می توانند از بازرس درخواست نمایند و وی ظرف ۱۰ روز مکلف به دعوت از سهامداران خواهد بود.

یکی دیگر از موارد مهم و الزامی، موقعی ست که نیمی از سرمایه ثبت شده شرکت در اثر ضرر و زیان از بین رفته است. در این جا نیز هیات مدیره مکلف است نسبت به دعوت از سهامداران جهت تصمیم گیری پیرامون بقای شرکت و یا کاهش سرمایه شرکت اقدام نماید. در عرف بانکی و تجاری به چنین شرکتی «ماده صد و چهل و یکی» می گویند. ماده صد و چهل و یک در واقع بیانگر الزام به همین مساله می باشد. علت این مساله هم آن است که اشخاص هنگام ورود به معامله با یک شرکت به اتکا به اعتبار ثبت شده اقدام می نماید. فلذا وقتی نیمی از این سرمایه از بین رفته، این مساله باید به ثبت برسد تا موجب فریب افراد نشود.

یک نکته بسیار مهم

نکته مهم آن است که هیات مدیره ای که به این وظیفه عمل نکند، به جریمه نقدی یا حبس بین ۶ ماه تا دو سال و یا هر دو محکوم می شود. اهمیت بیشتر این نکته در جایی مشخص می شود که شرکت بدون کاهش سرمایه اعلام ورشکستگی می نماید. در این جا ایرادی که ممکن است به هیات مدیره وارد شود آن است که چرا به وظیفه قانونی خود درباره کاهش اجباری سرمایه به نصف، اقدام ننموده است و درنتیجه مشمول مجازات های فوق شود.

تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (6)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *