مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


نکات کلیدی تنظیم صورتجلسه حرفه‌ای

نکات کلیدی تنظیم صورتجلسه حرفه‌ای

اگر مقالات مجله‌ی ثبت یار را دنبال کرده باشید، می‌دانید که تا به اینجای کار درباره‌ی ثبت شرکت‌ها و تغییرات آن بحث‌های گوناگونی کرده‌ایم، اما در این مقاله می‌خواهیم موضوع جذاب دیگری را تحت عنوان اصول کلی تنظیم صورتجلسه را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم، پس ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

 

صورتجلسه چیست؟

پیش از آشنایی با روش‌ها و اصول تنظیم صورتجلسه خوب است ابتدا ببینیم که منظور از صورتجلسه چیست؟

صورتجلسه را می‌توان نوشته‌ای دانست که در آن مصوبات و مذاکرات یک جلسه رسمی قید می‌شود؛ لازم است بدانید که در شرکت‌های تجاری با صورتجلسه بسیار سر و کار داریم.

در هر شرکت برای ثبت آن و ایجاد هرگونه تغییرات، صورت‌جلسه‌ای تنظیم می‌شود و به امضای حاضرین جلسه می‌رسد. سپس برای رسمی شدن این صورتجلسه و اطلاع‌رسانی به عموم، صورت‌جلسات در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار آگهی می‌شوند.

تنظیم صورتجلسه برای هر نوع تغییراتی در فعالیت شرکت یا گرفتن تصمیمات جدید انجام می‌شود. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: ورود و خروج شرکا، افزایش سرمایه، کاهش سرمایه، تغییر آدرس، تغییر نام و موضوع فعالیت، انحلال شرکت، تغییر اساسنامه،…

تنظیم صورتجلسه امری تخصصی و حقوقی است. افراد زیادی ممکن است با روش‌ها و اصول تنظیم صورتجلسه آشنا باشند اما صورتجلسه‌ای را که طراحی می‌کنند، رد می‌شود. یکی از خدمات ثبت‌یار تنظیم صورتجلسه شرکت‌هاست. تصمیمات خود و یا تغییرات شرکت خود را به ثبت‌یار بسپارید تا در وقت و هزینه‌ی خود صرفه جویی کنید.

 

انواع صورتجلسه

تنظیم صورتجلسه | ثبت یار

در شرکت‌ها صورتجلسه کاربردهای بسیاری دارد. برای اعلام رسمی هرگونه تصمیم و یا تغییری در شرکت باید صورتجلسه مربوط به آن تنظیم شود. پس از تنظیم صورتجلسه باید آگهی آن در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار منتشر شود تا همه از این تصمیمات مطلع شوند.

در شرکت‌های تجاری چند نوع صورتجلسه وجود دارد که کاربردهای مختلفی دارند. از جمله:

 • صورتجلسه مجمع عمومی موسس
 • صورت جلسه هیئت مدیره
 • صورتجلسه مجمع عمومی عادی سالیانه
 • صورتجلسه مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده
 • صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده

اصول تنظیم صورتجلسه در هر کدام از این حالات مبتنی بر قانون است. باید وظایف هرکدام از ارکان شرکت را برررسی کرد تا ببینیم برای چه تصمیمات یا تغییراتی کدام‌ یک از انواع صورتجلسه را باید انتخاب کرد.

 

اصول کلی تنظیم صورتجلسه

برای تنظیم صورتجلسه‌ای کامل و حرفه‌ای، باید برخی اصول کلی را مدنظر داشت. موارد زیر این نکات را در بر دارد:

 • انتخاب نوع صورتجلسه

هر صورت‌جلسه برای موضوع خاصی تدوین می‌شود. به عنوان مثال برای انحلال یک شرکت با مسئولیت محدود حتما باید صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده تنظیم شود، در غیر این صورت، صورتجلسه‌ی تنظیبم شده رد می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود برای این‌که صورتجلسات شما رد نشود و کارتان به تعویق نیفتد حتما از یک مشاور ثبتی و حقوقی راهنمایی بگیرید. متخصصان ثبت‌یار با کم‌ترین هزینه و بی دردسر تنظیم صورتجلسه‌های شما را انجام می‌دهد.

 • جامع و کامل بودن صورتجلسه

دقت کنید که هیچ مطلبی از صورتجلسه جا نماند. هرچه متن صورتجلسه کامل‌تر باشد، احتمال رد شدن آن کاهش می‌یابد. تاریخ صورتجلسه، شناسه ملی شرکت، اعضاء حاضر در جلسه و … از اطلاعاتی هستند که حتما باید در متن صورتجلسه قید شوند.

 • ارسال صورتجلسه به اداره ثبت شرکت‌ها

پس از تنظیم صورتجلسه باید اصل آن برای اداره ثبت شرکت‌ها ارسال شود. کپی آن و حتی کپی برابر با اصل آن پذیرفته نمی‌شود و لزوما اصل صورتجلسه باید ارسال شود.

 • متن صورتجلسه

در متن صورتجلسه باید دستور جلسه، زمان جلسه، مکان جلسه، تکلیف جلسه بعدی مشخص شود. هم‌چنین به طور دقیق باید نوشته شود که چه تصمیماتی در آن جلسه گرفته شده و اطلاعات دقیق افراد حاضر در آن قید شود. در تنظیم هر صورتجلسه تاریخ، مکان و دستورات جلسه بعدی مشخص می‌شود.

 • امضاء صورتجلسه

توجه داشته باشید که حتما شرکت‌کنندگان در جلسه، برگه صورتجلسه را امضا کنند. صورتجلسه‌ای که امضا نشده باشد، فاقد اعتبار است.

 

ثبت صورتجلسه

تنظیم صورتجلسه | ثبت یار

پس از نگارش و تنظیم صورتجلسه، و درست پس از آنکه به امضای تمامی حاضرین رسید، باید به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال شود. در سامانه ثبت شرکت‌ها اطلاعات وارد و متن صورتجلسه بارگذاری می‌شود. در صورتی که ایرادی به آن وارد باشد، باید اصلاح شود و مدارک به صورت کامل و بدون نقص بارگذاری شوند.

در صورتی که مدارک و اطلاعات کامل و بدون نقص بودند آگهی انجام می‌شود و متقاضی ثبت صورتجلسه باید هزینه روزنامه‌ها را بپردازد تا ثبت آن به طور کامل انجام شود. سپس روزنامه‌ها به آدرسی که در سایت وارد شده ارسال می‌شوند و مراحل تنظیم صورتجلسه به پایان می‌رسد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان تنظیم صورتجلسه ثبت یار تماس بگیرید. متخصصان ثبت‌یار در سریع‌ترین زمان ممکن صورتجلسه شما را تنظیم می‌کنند. به محض این‌که مدارک و اطلاعات کامل خود را به کارشناسان ما برسانید ظرف یک هفته تا ۱۰ روز صورتجلسه ثبت شده خود را دریافت خواهید کرد.

 

شماره تماس واحد پشتیبانی: ۷۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (8)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • مهسا جمشیدی

  سلام میخواستم بدونم هزینه برای دریافت صورت جلسه ی خام و ساده چقدره ؟

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   هزینه صورت‌جلسه خام ۳۲۱ هزار تومان است.