مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


آیا اخذ کارت بازرگانی برای جانبازان شرایط خاصی دارد؟

آیا اخذ کارت بازرگانی برای جانبازان شرایط خاصی دارد؟

بحث صادرات و واردات، یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی‌ست که در اقتصاد کشورها به طور مستقیم، بسیار تأثیرگذار و مهم است. با توجه به اهمیت این موضوع در طی سالیان مختلف کشورها سعی در وضع قوانینی کردند که بتواند در عین ایجاد سهولت در کارها بر این فرایند نظارت و کنترل کافی داشته باشند. به همین منظور در کشورمان، دولت اخذ کارت بازرگانی را برای صادرات و واردات الزامی دانسته است. توجه داشته باشید که اخذ کارت بازرگانی برای جانبازان با وجود امتیازات خاص آن ها نیز اجباری است.

یکی از سؤالاتی که ممکن است در ذهن شما پس از فهم ضرورت کارت بازرگانی ایجاد شود، این است که اخذ کارت بازرگانی چه امتیازاتی ممکن است برای اقشار مختلف جامعه به همراه داشته باشد. ما در این مطلب شرایط اخذ کارت بازرگانی برای جانبازان و مزایای آن را به طور کامل برای شما بیان می‌کنیم.

 

اخذ کارت بازرگانی برای جانبازان

طبق ضوابط قانونی ایران یعنی بر اساس قانون صادرات و واردات همه اشخاص تجاری اعم از حقیقی و حقوقی بدون هیچ استثنایی برای پرداختن به شغل صادرات و واردات باید در گام نخست اقدام به اخذ کارت بازرگانی نمایند.

کارت بازرگانی توسط اتاق بازرگانی به دو شکل کارت بازرگانی حقیقی و حقوقی صادر می‌گردد. بدین‌صورت که شما به‌عنوان مدیرعامل یک شرکت تجاری می‌توانید برای اخذ کارت بازرگانی حقوقی اقدام کنید یا اگر به‌صورت شخصی می‌خواهید به صادرات و واردات بپردازید، باید برای گرفتن کارت بازرگانی حقیقی اقدام کنید. ما در ادامه امتیازاتی که در زمینه اخذ کارت بازرگانی برای جانبازان اعم از حقیقی و حقوقی وجود دارد را بیان می‌کنیم.

بیشتر بدانید
هزینه ثبت کارت بازرگانی در ثبت‌یار چقدر است؟

 

کارت بازرگانی چیست؟

کارت بازرگانی کارتی‌ست که توسط اتاق بازرگانی برای تجار اعم از حقیقی و حقوقی که به کار تجارت خارجی یا به عبارت بهتر صادرات و واردات می‌پردازند صادر می‌شود. به عبارت بهتر شاید بتوان گفت که کارت بازرگانی در حقیقت مجوزی است که با آن تجار می‌توانند به تجارت خارجی بپردازند.

این نکته لازم به ذکر است که مدت اعتبار کارت بازرگانی برای جانبازان یک سال پس از تاریخ صدور آن است که البته باید توجه داشت که می‌توان آن را هرساله تمدید کرد.

 

مزایای اخذ کارت بازرگانی برای جانبازان

گرفتن کارت بازرگانی علاوه بر اینکه یک الزام قانونی برای تجارت خارجی است، مزایایی را برای افراد به دنبال می‌آورد که عبارت است از:

 • سهولت در عضویت در اتاق بازرگانی.
 • صادرات و واردات از منطقه آزاد تجاری.
 • سهولت در ثبت سفارش و ترخیص کالا.
 • حق‌العمل‌کاری در گمرک.
 • شرکت در نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی ملی و خارجی.
 • ثبت برند لاتین.
 • سهولت در صدور ویزای تجاری.

 

شرایط گرفتن کارت بازرگانی برای جانبازان

با توجه به جنگ هشت‌ساله‌ی ایران در موارد مختلفی برای حمایت و پاسداشت از زحمات عزیزانی که جان بر کف گذاشته و در صف نبرد مقابل دشمن ایستاده‌اند، دولت و تمامی ارگان‌ها امتیازاتی به این عزیزان اعطا می‌کنند. در خصوص دریافت کارت بازرگانی برای جانبازان از اتاق تعاون و بازرگانی این امتیاز چندان مشهود نیست. به عبارت بهتر امتیازها یا معافیت‌های خاصی برای جانبازان بزرگوار در نظر گرفته نشده است. آن‌ها باید تمامی مدارکی را که اشخاص عادی باید برای اخذ کارت بازرگانی فراهم کنند را آماده نمایند. تنها تفاوت آن‌ها با اشخاص عادی اعم از حقیقی و حقوقی در پرداخت هزینه‌هاست. بدین‌صورت که جانبازان عزیز کشورمان تنها از پرداخت ۴۴ هزار تومان حق سازمان صنعت و معدن برای گرفتن کارت بازرگانی معاف هستند.

بیشتر بدانید
مدارک مورد نیاز برای اخذ کارت بازرگانی اشخاص حقوقی

البته باید توجه داشت که شما بعد از اخذ کارت بازرگانی برای جانبازان و ورود به عرصه‌ی صادرات و واردات می‌توانید از معافیت‌های گمرکی نیز برخوردار شوید و امتیازات در این زمینه چشمگیرتر است. برای مثال بر اساس بخشنامه گمرک ایران جانبازان از پرداخت سود بازرگانی واردات خودرو معاف هستند.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر یا سپردن امور خود در زمینه گرفتن کارت بازرگانی اعم از حقیقی یا حقوقی با ما در ثبت یار تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • عزیزاله قاسمی

  سلام ایا کارمند گمرک می تواند کارت بازرگانی دریافت کند

  • پریا اطمینان مقدم

   سلام دوست عزیز،
   کارمند دائم دولت نمی‌تواند کارت بازرگانی دریافت کند.

 • سلام آیا کسی که معلم است میتواند اقدام به دریافت کارت بازرگانی کند؟

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   معلم رسمی آموزش‌و‌پرورش نمی‌تواند کارت بازرگانی دریافت کند، اما بقیه می توانند.