مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ثبت برند پوشاک ، طبقه ۲۵ ثبت برند تجاری

ثبت برند پوشاک ، طبقه ۲۵ ثبت برند تجاری

یکی از مهم‌ترین بازارهایی که افراد در طول زمان با آن سروکار دارند، بازار پوشاک و لباس است. این نیاز در طول تاریخ و بین همه‌ی اقشار جامعه اعم از زن و مرد یکسان بوده و روز به روز بر این نیاز افزوده می‌شود.

در گذشته‌های نه‌چندان دور، ایران به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین بازارهای تولید پوشاک و پارچه به رقابت در عرصه جهانی می‌پرداخته، اما امروزه با ورود پوشاک وارداتی این موضوع نقش کم‌رنگ‌تری پیداکرده است. با همه‌ی این توصیفات برای پیدا کردن جایگاه مناسب در بازار پوشاک یکی از اقدامات مهم، ثبت برند پوشاک است.

بیشتر تولیدکنندگان برتر دنیا در عرصه پوشاک قبل از اقدام برای تولید پوشاک، برند خود را به ثبت می‌رسانند تا جلوی سوءاستفاده سایر رقبا را بگیرند. ما در این مطلب اطلاعات مفیدی در خصوص ثبت برند پوشاک در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 

ثبت برند پوشاک

در بازار داخلی ایران، افراد برای کسب جایگاه بالا در بازار رقابت باید قبل از هر اقدامی، برای ثبت برند پوشاک خود عمل کنند. این موضوع با وجود بازار پوشاک خارجی در ایران از اهمیت بیشتری برخوردار گشته است. به همین منظور اگر شما در بازار داخلی ایران درزمینه‌ی تولید پوشاک و لباس فعالیت می‌کنید باید قبل از تولید، برای ثبت برند خود اقدام نمایید.

 

برند چیست؟

ثبت برند پوشاک | ثبت یار

برند عبارت است از نام، نشانه یا علامت که سبب تمایز محصولات مشابه از یکدیگر می‌شود. با این ترکیب شما می‌توانید محصولات خود را از سایر محصولات مشابه در بازار متمایز کنید. برند در پوشاک نیز دارای همین فایده است و این موضوع در زمینه‌ی پوشاک بیشتر جلب توجه می‌کند چراکه علاوه بر بازار داخلی در تولید پوشاک، پوشاک خارجی نیز در بازار به فعالیت می‌پردازد.

بیشتر بدانید
همه چیز درباره ثبت برند مشاغل خانگی در ۵ دقیقه

 

مزایای ثبت برند پوشاک

با ثبت برند پوشاک خود در بازار رقابتی می‌توانید مزایای زیر را به دست آورید:

 • ۱- جلوگیری از سوءاستفاده تولیدکنندگان رقیب در عرصه لباس و پوشاک.
 • ۲- بالا بردن جایگاه محصول در بازار مصرف و در میان مشتریان.
 • ۳- ارتباط با بازارهای جهانی و امکان بازاریابی بین‌المللی.
 • ۴- جلوگیری از کپی‌برداری و سرقت طرح‌ها و ایده‌های طراحی لباس.

 

مدارک ثبت برند پوشاک و لباس

پس‌ازاینکه شما تصمیم به ثبت برند خود گرفتید، باید مدارکی را که برای ثبت برند موردنیاز است با دقت تهیه‌کرده و مطابق با آن اقدام به طی مراحل ثبت برند خود کنید. بدین منظور مدارک موردنیاز به‌صورت خلاصه به شرح زیر است:

 • ۱- دو نسخه اظهارنامه تکمیل‌شده.
 • ۲- مدارک احضار هویت درخواست‌کننده که برای اشخاص حقیقی و حقوقی به شرح زیر است:

اشخاص حقیقی: کپی برابر اصل مدارک هویتی اعم از شناسنامه و کارت ملی.

اشخاص حقوقی: کپی برابر اصل مدارک هویتی اعم از شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضا مجاز و آخرین روزنامه رسمی شرکت.

 • ۳- مدارک ثابت‌کننده نمایندگی درصورتی‌که مراحل ثبت توسط نماینده یا وکیل انجام شود.
 • ۴- ده نمونه گرافیکی از علامت مورد درخواست در ابعاد ۱۰ در ۱۰ سانتی‌متر.
 • ۵- مدرکی دال بر مرتبط بودن علامت با موضوع فعالیت.
 • ۶- رسید پرداخت هزینه‌های قانونی.
 • ۷- مدارک تقدم در استفاده که در حالتی که برند پوشاک در خارج از ایران ثبت‌شده باشد و ثبت‌کننده بخواهد از حق تقدم در ایران استفاده نماید، باید تهیه و تنظیم گردد.

 

مراحل ثبت برند پوشاک

برای ثبت برند پوشاک خود در سامانه ثبت برند باید به این نکته توجه داشته باشید که قبل از ورود به سامانه در مورد دو موضوع زیر تعیین و تکلیف کنید:

بیشتر بدانید
تعارض نام دامنه و نام تجاری

۱- نام برند

نام برند باید جدید باشد و هیچ‌گونه مشابهتی با برندهای ثبت‌شده قبلی نداشته باشد. برای این منظور شما باید قبل از ورود به سامانه، نسبت به استعلام برند اقدام کنید و در صورت وجود یا مشابهت با برندهای ثبت‌شده قبلی، نسبت به تغییر آن اقدام کنید.

۲- طبقه برند

یکی دیگر از موضوعات قابل‌توجه، طبقه برند است. بر اساس قانون، برند به طبقات مختلف ازجمله مواد غذایی، پوشاک و … تقسیم می‌شود که شما باید با توجه به نوع کالا خود طبقه را انتخاب کنید. اگر به دنبال ثبت برند پوشاک هستید باید بدانید که در طبقه ۲۵ باید ثبت شود.

بعد از مشخص شدن این دو مورد باید به سامانه ثبت اداره مالکیت معنوی مراجعه نمایید و اطلاعات و مدارک خواسته‌شده را بارگذاری نمایید. پس از ثبت اطلاعات، کارشناسان اداره مالکیت معنوی به بررسی پرونده شما پرداخته و در صورت تائید اولیه برای نخستین بار در روزنامه چاپ می‌شود تا درصورتی‌که کسی اعتراضی نسبت به برند داشته باشد بیان کند. درصورتی‌که اعتراضی صورت نگیرد ثبت برند نهایی شده و گواهی ثبت برند پوشاک به شما داده می‌شود.

این مطالب بیان‌شده به‌طور کامل شما را با ثبت برند پوشاک آشنا کرد؛ اما این مسیر همواره ناهمواری‌هایی دارد که شما می‌توانید برای سهولت کار، ثبت برند پوشاک خود را به متخصصین زبده ثبت یار بسپارید.

شماره تماس واحد پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱

 

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *