مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


پیش از ثبت استارتاپ ، این نکات را فراموش نکنید!

پیش از ثبت استارتاپ ، این نکات را فراموش نکنید!

این روزها کلمه استارتاپ را بیشتر از گذشته می‌شنویم. شاید پاگرفتن برخی کسب و کارها مانند تاکسی‌های آنلاین اینترنتی مثل اسنپ و تپسی به عنوان استارتاپ در این قضیه موثر باشد. با موفقیت این حمل و نقل‌های آنلاین، هرکسی با خودش فکر می‌کند من هم می‌توانم استارتاپ داشته باشم؟ اما یک استارتاپ واقعا چیست؟ ثبت استارتاپ چگونه به کسب و کار ما رونق می‌بخشد؟ و …

همه‌ی این‌ها سوالاتی‌ست که در این مقاله به پاسخ دادن آن‌ها می‌پردازیم.

 

 

استارتاپ چیست؟

تعاریف متعددی از استارتاپ وجود دارد. استارتاپ‌ها را می‌توان کسب و کارهای نوپایی دانست که با نوآوری در کار خود به دنبال سودآوری و عرضه بیشتر محصول و خدمات خود هستند. هر استارتاپ به دنبال این است که به نحوی تکنولوژی جدیدتری ارائه دهد و از این راه زندگی را آسان‌تر کند. هم‌چنین بتواند از این طریق گوی را از سایر رقبا برباید و توجه مشتریان را به خود جلب کند.

هر استارتاپ به محض ایجاد، همه تلاش خود را می‌کند که بتواند سودآوری داشته باشد و نظر مخاطبین را به خود جلب کند. زیرا در غیر این‌صورت با شکست مواجه می‌شود و نمی‌تواند فعالیت خود را ادامه بدهد.

پس از اندکی رونق گرفتن کسب و کار، ثبت استارتاپ ضروری به نظر می‌رسد. این‌که ثبت استارتاپ چیست و چگونه انجام می‌شود در ادامه توضیح داده می‌شود.

 

هر گردی گردو نیست!

ثبت استارتاپ | ثبت یار

جالب است بدانید که هر کسب و کار نوپایی، یک استارتاپ نیست. مثلا ممکن است به تازگی یک مغازه یا بوتیک لباس فروشی یا یک کافی شاپ ایجاد کرده باشید. اما باید بدانید این کسب و کار نوپا نمی‌تواند یک استارتاپ باشد زیرا استارتاپ از شراط خاص و ویژه‌ای برخوردار است.

 

تفاوت استارتاپ با کسب و کارهای نوپا

عمده‌ترین تفاوت استارتاپ‌ها با کسب‌ و کار‌های نوپا در موارد زیر خلاصه می‌شود:

  • سرعت رشد
بیشتر بدانید
آیا بدون جواز کسب می‌شود برند ثبت کرد؟

در ثبت استارتاپ، صاحبان این حرفه به دنبال این هستند که محصول نوآورانه خود را اگر قابل پیشرفت باشد، در سریع‌ترین زمان ممکن به همه ارائه بدهند. تا از این طریق به سرعت رشد کرده و بیشترین مشتریان را جذب کنند. شاید بتوان گفت به همین دلیل است که امروزه اکثر این استارتاپ‌ها اپلیکیشن‌های مخصوص خود را دارند یا خدمات خود را تحت وب ارائه می‌دهند.

برخلاف کسب و کارهای کوچک که شاید برایشان مطلوب باشد کم کم شهرت خود را به دست آورند و به آرامی محصولات خود را عرضه کنند. تا به صورت دائمی مشتریان ثابت خود را داشته باشند.

  • نحوه تامین سرمایه

غالبا در استارتاپ‌ها سرمایه از طریق سایر افراد و با وام تامین می‌شود. در واقع به بیان دیگر افرادی هستند که حاضر می‌شوند پشتیبانی مالی از استارتاپ‌ها داشته باشند (مانند شتاب دهنده‌ها). در حالی که کسب وکارهای کوچک معمولا با سرمایه شخصی شروع به کار می‌کنند.

  • بازپرداخت سرمایه

درصورتی که فعالیت استارتاپ رونق بگیرد، می‌توانند با سودآوری به راحتی سرمایه اولیه پشتیبان خود را تامین کرده و به او برگردانند. اما احتمال زیادی وجود دارد که استارتاپ شکست بخورد. به همین دلیل باید برنامه‌ای برای بازپرداخت این سرمایه اولیه وجود داشته باشد. اما کسب وکارهای کوچک از آن‌جا که معمولا با سرمایه شخصی راه‌اندازی می‌شوند کمتر با این مساله مواجه می‌شوند.

 

آیا ثبت استارتاپ برای کسب و کار شما مناسب است؟

ثبت استارتاپ | ثبت یار

ثبت استارتاپ هرچند که خیلی جذاب به نظر می‌رسد و امروزه بخش بزرگی از دنیای تجارت را به خود اختصاص داده‌است، اما معایب و مزایای مربوط به خود را دارد. با آشنایی با معایب و مزایای ثبت استارتاپ می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا ثبت استارتاپ برای شما مناسب است یا خیر. در ادامه برخی ویژگی‌های مثبت و منفی استارتاپ‌ها را باهم بررسی می‌کنیم.

  • صبر و تلاش!
بیشتر بدانید
طبقه بندی علائم تجاری چیست؟

داشتن ایده‌های نو و خلاقانه برای ثبت استارتاپ ضروری است. اما صرف ایده‌پردازی کافی نیست و باید همه تلاش خود را برای عملیاتی کردن این ایده‌ها به کار بگیرید. از طرف دیگر باید بدانید گاهی برای این‌که یک استارتاپ به موفقیت برسد و مشتریان خود را به دست آورد ۳ تا ۵ سال و بلکه بیشتر زمان لازم است. پس در این راه باید صبور باشید و راه‌های مختلفی را برای عملیاتی کردن ایده‌های خود امتحان کنید. اگر حوصله و صبر کافی برای دیدن ثمره فعالیت‌های خود ندارید، ثبت استارتاپ به شما توصیه نمی‌شود.

  • بازار بزرگ

از آن‌جا که بیشتر استارتاپ‌ها برای اولین بار در نرم‌افزارهای تلفن همراه یا نسخه‌های تحت وب ارائه می‌شوند، همزمان می‌توانند شما را به تعداد بسیار زیادی از مخاطبین معرفی کنند. این بازار بزرگ همزمان می‌تواند رشد سریع‌تر شما را برایتان فراهم کند.

 

ثبت استارتاپ

ثبت استارتاپ | ثبت یار

شروع فعالیت در قالب یک استارتاپ می‌تواند ریسک‌های زیادی در پی داشته باشد. همین احتمال که ممکن است فعالیت شما شکست بخورد، ریسک بزرگی محسوب می‌شود.

اما از طرف دیگر بالاخره از یک زمانی لازم است فعالیت‌های خود را در چارچوب‌های قانونی و رسمی ادامه بدهید. در واقع نسبت به ثبت استارتاپ خود اقدام کنید. در این صورت یکی از ۷ قالب شرکت‌های تجاری که در قانون تجارت آمده است را باید انتخاب کنید تا استارتاپ خود را به صورت یک شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسانید.

همچنین برای مطالعه مزایای ثبت شرکت استارت آپ می‌توانید مطلب مربوطه را بخوانید.

حالا سوال مهمی که پیش می‌آید این است که چه زمانی باید استارتاپ خود را ثبت کنیم؟

در جواب باید گفت نمی‌توان توصیه دقیقی در این باره ارائه داد. زیرا شرایط هر استارتاپ با دیگری متفاوت است. اما آنچه که می‌توان به همه استارتاپ‌ها پیشنهاد داد به صورت زیر است.

 

مقدمات تصمیم‌گیری ثبت استارتاپ

ثبت استارتاپ | ثبت یار

پیش از ثبت استارتاپ، حتما شرایط زیر را درنظر بگیرید.

  • محک زدن نیاز و علاقه بازار
بیشتر بدانید
ثبت برند استارتاپ ، نکته‌هایی که باید بدانید

پیش از این‌که فعالیت شما به طور قطعی آغاز شود، نیاز و علاقه مشتریان را شناسایی کنید. بازار و استارتاپ‌های موفق را بررسی کرده، خلاهای آنان را بشناسید تا بتوانید محصولی کامل و همه‌جانبه عرضه کنید.

  • داشتن نمونه اولیه محصول

حتما پیش از ثبت استارتاپ خود نمونه اولیه محصول خود را تولید کنید.

  • انجام تست‌های لازم

پیش از این‌که استارتاپ خود را به ثبت برسانید، خوب است همه جوره محصول و خدمات خود را آزمایش کرده باشید. درصورتی که به نقص یا مشکلی برخورد کرده‌اید آن‌ها را برطرف کنید. زیرا پس از ثبت استارتاپ و عرضه عمومی محصول و خدمات خود، وجود مشکلات و نقص‌های فنی به ضرر شما خواهد بود و ممکن است مشتریان خود را از دست بدهید.

  • مشخص شدن منابع مالی اولیه

منابع مالی شما در طی فعالیت و کسب و کار بسیار مهم هستند. هم از جهت داشتن سرمایه کافی در حمایت از شما و هم از جهت همراه بودن و رها نکردن کار. از طرف دیگر از آن‌جا که احتمال شکست در هر کار نوپا وجود دارد، ساز و کار بازپرداخت سرمایه توسط شما نیز مهم است.

  • تصمیم قطعی برای فعالیت

اگر برای سرگرمی و محک زدن خود وارد فعالیتی شده‌اید، اصلا نسبت به ثبت آن اقدام نکنید! زیرا درصورتی که تصمیم‌تان برای ادامه دادن قطعی نباشد و بخواهید فعالیت خود را متوقف کنید، فرایندهای انحلال پیچیدگی‌های خود را دارد و ممکن است زمان زیادی از شما بگیرد.

اگر تصمیم قطعی خود را برای ادامه و گسترش فعالیت خود گرفته‌اید، فرصت مناسبی است که ثبت استارتاپ خود را انجام بدهید.

 

اگر تصمیم به ثبت استارتاپ خود گرفته‌اید، می‌توانید کار خود را به کارشناسان ثبت یار بسپارید.

شماره تماس واحد پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.83/5 (6)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *