فهرست عناوین

با پیشرفت دانش و تکنولوژی بسیاری از خدمات از طریق درگاه‌های اینترنتی و نرم افزارهای کامپیوتری و تلفن همراه ارائه می‌شود. همه ما نرم افزارهای متعددی را بر تلفن همراه خود نصب کرده‌ایم و یا از نسخه ویندوز آن استفاده می‌کنیم. از نرم افزارهای پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی تا بازی‌ها و تقویم‌ها و فرهنگ لغت‌های مختلف. تا به حال فکر کرده‌اید که شما هم برای جذب مشتریان خود یا ارائه بهتر خدمات، می‌توانید آن‌ها را در بستر نرم افزار ارائه کنید؟ طراحی یک نرم افزار و ثبت آن چه مراحلی دارد؟ در ادامه با مراحل ثبت نرم افزار در ایران آشنا می‌شویم.

ثبت نرم افزار در ایران

امروزه کاربرد گسترده نرم افزارها بر کسی پوشیده نیست. هرکسی می‌تواند در حطیه فعالیت و کسب و کار خود برای ارائه بهتر خدمات، نرم افزاری را طراحی کرده و به مشتریان خود عرضه کند. حتی می‌تواند از این راه استارتاپی را راه‌اندازی کرده و از این طریق سودآوری داشته باشد.

برای مثال برخی تاکسی‌های اینترنتی را درنظر بگیرید. اگر نرم‌افزارهای آن‌ها را بر تلفن همراه خود داشته باشیم، در سریع‌ترین زمان ممکن می‌توانیم به مقصد خود برسیم.

در این بازار شلوغ نرم افزارها، حتما دزدی‌ها و کلاهبرداری‌هایی نیز ممکن است به وقوع بپیوندند که قانون باید آن‌ها را پیش‌بینی کند.

برای جلوگیری از این سوءاستفاده‌ها و تقلب‌ها قانون، فرایند «ثبت نرم افزار» را پیش بینی کرده است. یکی از اختراعات قابل ثبت نرم افزارها هستند. با ثبت کردن نرم افزار خود به عنوان یک اختراع در اداره مالکیت معنوی، می‌توانید انواع تقلب‌ها و کلاهبرداری‌ها را از نرم افزار خود پیگیری کنید. با داشتن گواهی ثبت اختراع نرم افزار خود، مالک آن نرم افزار شناخته شده و از حمایت‌های قانونی بهره‌مند می‌شوید.

مراحل ثبت نرم افزار در ایران

ثبت نرم افزار در ایران | ثبت یار

گواهی ثبت نرم افزار توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می‌شود. برای دریافت این گواهی باید مراحلی را طی کنید. این مراحل به صورت اینترنتی و در سایت سرآمد یا همان مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال انجام می‌شود.

نحوه ثبت نرم افزار در ایران را در ادامه دنبال کنید:

 • وارد سایت شده و گزینه درخواست عضویت را انتخاب کنید.
 • یک فرم اطلاعات برای شما نمایش داده خواهد شد. این فرم را تکمیل کرده و گزینه تایید را انتخاب کنید.
 • ورود به پرتال رسانه‌های دیجیتال
 • در این مرحله از ثبت نرم افزار، با اطلاعاتی که در فرم مذکور وارد کرده‌اید، شناسه کاربری و رمز عبور را وارد نموده و وارد سایت شوید.

ثبت و صدور مجوز نرم افزار

 • با ورود به سایت، چند گزینه نمایش داده می‌شوند. «ثبت و صدور مجوز نرم افزار» را انتخاب کنید. صفحه راهنمای ورود اطلاعات برای شما باز می‌شود. هم‌چنین در سمت راست صفحه چند گزینه وجود دارد. به ترتیب باید آن‌ها را انتخاب کرده و اطلاعات و مدارک درخواستی را بارگذاری نمایید.
 • تکمیل بخش «لیست آثار»
 • در این قسمت از ورود اطلاعات بخش‌های متفاوتی وجود دارند که یکی یکی باید آن‌ها را تکمیل کنید. ابتدا بخش «مشخصات عمومی»، سپس «مشخصات فنی»، «دست‌اندرکاران حقیقی»، «دست‌اندرکاران حقوقی»، «اجزای محتوایی» و درنهایت «اجزای غیرمحتوایی» را با دقت تکمیل کنید.
 • تکمیل بخش «لیست درخواست‌ها»

درصورتی که لیست آثار را به درستی تکمیل کرده باشید، در این بخش نرم افزار شما نشان داده خواهد شد. سپس می‌توانید درخواست‌ها و مجوزهای موردنظر را انتخاب کرده و تکمیل شده آن را در سایت بارگذاری کنید.

از قسمت نوع درخواست، ابتدا «پروانه انتشار» را انتخاب کنید. (قبل از ورود به این مرحله یکی از ناشران دیجیتال را انتخاب کنید. سپس با آن‌ها صحبت کرده و نرم افزار خود را به آنان ارائه دهید. هم‌چنین قرارداد نشر اثر خود را نیز با ناشر موردنظر ببندید.) سپس با گزینش ناشر مورد نظر و تکمیل اطلاعات درخواستی تایید و ارسال را انتخاب نمایید.

سپس «گواهی ثبت» و «مجوز تکثیر» را نیز از بخش نوع درخواست انتخاب کرده و اطلاعات مربوطه را وارد و گزینه تایید و ارسال را بزنید.

پس از انجام این مراحل، مراحل اینترنتی ثبت نرم افزار شما به پایان می‌رسد و باید منتظر تایید یا رد سامانه باشید.

مدارک ثبت نرم افزار در ایران

ثبت نرم افزار در ایران | ثبت یار

مدارک ثبت اختراع در مطلبی آورده شده است. اما مدارک زیر را جهت دریافت گواهی ثبت نرم افزار در ایران خود و درخواست مجوزها آماده کنید:

 • مدارکی که دال بر حق مالکیت اثر باشد.
 • چهار نسخه از اصل نرم افزار درقالب چهار لوح فشرده جداگانه
 • تاییدیه فنی شورای عالی انفورماتیک
 • اصل فیش واریزی یک میلیون ریال به حساب 511031 خزانه (امکان تخفیف برای محصولات فاخر فرهنگی با معیارهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)
 • یک نسخه اجزای محتوای اثر بر روی لوح فشرده
 • تصویر اظهارنامه ثبت شرکت یا موسسه (برای متقاضی حقوقی)
 • تصویر کارت ملی (برای متقاضی حقیقی)

مزایای ثبت نرم افزار در ایران

وقتی نرم افزار خود را ثبت می‌کنید، می‌توانید از مزایای آن بهره ببرید. علاوه بر مزایا ثبت اختراع که از آن بهره‌مند می‌شوید، برخی مزایا نیز صرفا مربوط به ثبت نرم افزار است. (در سال 1379، «قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه‌ای» به تصویب رسید.)

اولین حقی که به موجب این قانون برای پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه‌ای به رسمیت شناخته می‌شود، حق عرضه، نشر، اجرا و بهره‌برداری مادی و معنوی از اثر است.

استفاده از حقوق مادی مربوط به نرم افزار تا 30 سال پس از تولید آن برای تولیدکننده مقدور است. اما بهره‌برداری از حقوق معنوی محدودیتی ندارد.

هم‌چنین هرگونه کپی‌برداری از نام و نشان و محتوای نرم افزار ثبت شده به موجب این قانون قابل پیگیری است.

هم‌چنین مجازات‌های نقض کردن حقوق تولیدکننده نرم افزار نیز در این قانون آمده است. با توجه به شرایط، ممکن است مقداری حبس و یا جزای نقدی به عنوان مجازات درنظر گرفته شود.

درصورتی که ثبت نرم افزار به عنوان یک اختراع با موفقیت انجام شود و گواهی ثبت آن صادر شود، مالک اثر می‌تواند از مزایای ذکرشده بهره‌مند شود و هرگونه کپی‌برداری و نقض حق خود را در دادگاه‌های صالح پیگیری نماید.

کارشناسان ثبت‌یار آماده هرگونه راهنمایی و مشاوره در جهت امور ثبتی و حقوقی شما هستند.

شماره تماس واحد پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱