مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


کارت بازرگانی هوشمند و مراحل دریافت آن

کارت بازرگانی هوشمند و مراحل دریافت آن

اگر بخواهید کالایی را وارد ایران کنید و در مغازه خود بفروشید یا محصولات خود را به سایر کشورها صادر کنید، به مجوزی نیاز دارید. هر شخصی که می‌خواهد در این حوزه فعالیت داشته باشد باید مجوز مربوطه را اخذ کند. این مجوز همان کارت بازرگانی است. یعنی برای کنترل کردن امر صادرات و واردات، این اجازه را به هرکسی نداده‌اند. کارت بازرگانی به دارنده آن این اجازه را می‌دهد که کالاهای مورد نظر خود را وارد یا صادر کند. امروزه با الکترونیکی شدن اکثر سیستم‌ها، کارت بازرگانی هوشمند این وظیفه را انجام می‌دهد.

کارت بازرگانی هوشمند چیست؟

همان‌طور که گفتیم، کارت بازرگانی مجوزی است که به دارنده آن، این امکان را می‌دهد که به صورت قانونی به صادرات و واردات کالا بپردازد.

یکی دیگر از مزایای کارت بازرگانی این است که برای دارنده این امکان را فراهم می‌کند تا برند خود را به صورت لاتین به ثبت برساند. به عبارت دیگر برای ثبت برند با حروف لاتین داشتن کارت بازرگانی الزامی است.

سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند ایجاد شده است تا جهت سهولت کار مشتریان، فرایند اخذ کارت بازرگانی به صورت آنلاین و اینترنتی انجام بگیرد.

انواع کارت بازرگانی

پس از آشنایی با این که کارت بازرگانی چیست انواع آن را معرفی می‌کنیم. هر شخص می‌تواند به نام خودش کارت بازرگانی دریافت کند. این شخص می‌تواند یک شخص حقیقی یا شخص حقوقی باشد. لذا می‌توان گفت که دو نوع کارت بازرگانی وجود دارد:

کارت بازرگانی حقیقی

کارت بازرگانی حقوقی

مدارک دریافت هر نوع از این کارت‌ها با دیگری متفاوت است. کارت بازرگانی حقیقی برای افراد عادی‌ست که به تنهایی کسب و کار خود را اداره می‌کنند. مثلا می‌خواهند کالایی وارد کرده و در مغازه خود بفروشند.

بیشتر بدانید
موارد انحلال انواع شرکت

اما کارت بازرگانی حقوقی به درد اشخاص حقوقی و شرکت‌های تجاری می‌خورد. اگر قرار است کالاها و محصولات به نام شرکت صادر یا وارد شوند، باید این نوع از کارت بازرگانی را داشته باشند.

شرایط دریافت کارت بازرگانی هوشمند

کارت بازرگانی هوشمند | ثبت یار

پیش از اقدام به دریافت کارت بازرگانی، شرایط خود را بررسی کنید. در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید، می‌توانید کارت بازرگانی هوشمند بگیرید.

  • اشخاص حقیقی باید حتما ۲۳ سال تمام را داشته باشند.
  • در صورتی که اشتغال تمام وقت در ادارات دولتی و رابطه استخدامی با قوای سه گانه دارید، نمی‌توانید برای اخذ کارت بازرگانی اقدام کنید.
  • شرکت‌ها یا تاجران حقیقی که ورشکسته به تقصیر یا تقلب باشند، نمی‌توانند کارت بازرگانی هوشمند بگیرند.
  • برای اخذ کارت بازرگانی نداشتن محکومیت کیفری ضروری است.
  • در صورتی که پیش از این کارت بازرگانی هوشمند دریافت کرده باشید، دیگر نمی‌توانید کارت بازرگانی جدیدی بگیرید.

در صورتی که تمامی این شرایط فوق را داشته باشید، می‌توانید از طریق سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند نسبت به اخذ این کارت اقدام کنید.

سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند

سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند راه‌اندازی شده‌است تا تاجران حقیقی و حقوقی بتوانند به راحتی و از طریق این سامانه نسبت به اخذ کارت بازرگانی هوشمند یا تمدید آن اقدام کنند.

پیش از وارد کردن و ثبت اطلاعات می‌توانید تمامی شرایط دریافت این کارت را مطالعه کنید تا درخواست شما رد نشود.

در صورتی که برای شرکت خود، کارت بازرگانی می‌گیرید شناسه ملی و در صورتی که برای خودتان این کارت را اخذ می‌کنید، کد ملی‌تان را وارد کنید.

بیشتر بدانید
چرا باید کارت بازرگانی بگیریم؟

در قدم بعدی کد پستی محل سکونت یا مرکز اصلی شرکت را وارد کنید.

پس از وارد کردن شماره همراه خود، نوع کارت، یعنی کارت بازرگانی یا کارت عضویت در اتاق بازرگانی را انتخاب کنید.

در نهایت پس از انتخاب شعبه مورد نظر و ثبت اطلاعات، کد اعتبارسنجی به شماره تلفن همراه شما پیامک می‌شود. این کد را نیز وارد کرده و منتظر تایید اطلاعات بمانید.

هم‌چنین جهت تمدید کارت بازرگانی خود یا تبدیل کردن آن به کارت بازرگانی هوشمند می‌توانید با ورود به سامانه اطلاعات مورد نظر را تکمیل کرده و  منتظر تمدید شدن آن بمانید.

هزینه دریافت کارت بازرگانی

کارشناسان ثبت‌یار به راحتی و بدون دردسر می‌توانند کارت بازرگانی شما را اخذ کنند. اگر می‌خواهید این فرایند را به متخصصان ثبت‌یار بسپارید، می‌توانید جزئیات به‌روزشده هزینه دریافت کارت بازرگانی را در مطلب «هزینه دریافت کارت بازرگانی» ببینید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر یا دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با پشتیبانی ثبت‌یار تماس بگیرید.

شماره تماس پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.75/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *