مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


نحوه نوشتن قراردادها و نکاتی که باید بدانید

نحوه نوشتن قراردادها و نکاتی که باید بدانید

اگر به دنیای اطراف خود با دقت نگاه کنید متوجه می‌شوید که دنیای امروز دنیای توافق و قراردادها برای شروع هر کاری است. به نحوی که امروزه نمی‌توان قرارداد و قراردادنویسی را از زندگی اجتماعی و اقتصادی جدا کرد. چرا که افراد برای شروع هر کاری در مقابل یکدیگر تعهداتی می‌دهند و در مقابل، تعهداتی را می‌پذیرند و این یعنی شروع یک قرارداد.


در دنیایی که پر از تعهد و قراردادهاست شناخت این مفهوم و ویژگی‌های آن به ما کمک می‌کند با دقت بیشتری گام برداریم و در این زمینه کمتر دچار اشتباه و گمراهی شویم. به همین دلیل ثبت‌یار به‌عنوان یار همیشگی در کنار شماست تا مسیر قراردادنویسی شما را هموار کرده و همواره پشتیبان و مشاور شما باشد. برای تنظیم قرارداد خود در سریع‌ترین زمان ممکن، ثبت‌یار را از یاد نبرید.


قرارداد چیست؟

قرارداد همان‌طور که از نام آن پیداست به معنای توافق دو یا چند نفر برای انجام کار یا برقراری رابطه اعم از تجاری یا غیرتجاری است. در قانون مدنی ما واژه‌ای به نام قرارداد نداریم بلکه از قرارداد با عنوان «عقد» نام برده شده است. در تعریف عقد بیان می‌شود که “عقد عبارت است از اینکه یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر تعهد بر امری نمایند و مورد قبول آن‌ها باشد.”

با توجه به تعریف بالا قراردادها حاصل توافق دو یا چند نفر با یکدیگر است و رکن اصلی هر قراردادی را توافق و تعهد تشکیل می‌دهد. در اینجا شما با مفهوم ابتدایی قرارداد آشنا شدید، اما باید توجه داشته باشید که قرارداد با تفاهم‌نامه متفاوت است و این دو را به یک معنا به کار نبرید.


تفاهم‌نامه چیست؟

تفاهم‌نامه در حقیقت برای بیان اهداف مشترک طرفین به‌صورت ابتدایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و از الزام قانونی لازم برخوردار نیست. تفاهم‌نامه معمولاً پیچیدگی‌ها و جزئیات کمتری نسبت به قرارداد دارد. این در حالی‌ست که قرارداد یک توافق الزام‌آور است و قدرت الزام‌آوری خود را از قانون می‌گیرد. شاید بتوان گفت که تفاهم‌نامه راه شروع یک قرارداد است.


شرایط انعقاد قرارداد

برای اینکه قرارداد صحیح و دارای اعتبار قانونی باشد، شرایطی در ماده ۱۹۰ قانون مدنی بیان شده است. این شروط، شروط اساسیِ صحت و درستی قرارداد هستند که در صورت عدم تحقق، ارزش و اعتبار قانونی قرارداد را از بین می‌برد. خلاصه‌ای از شروط اساسی قانون مدنی به شرح زیر است:

۱- قصد و رضای طرفین

برای اینکه عقد دارای وجهه‌ی قانونی باشد باید طرفین راضی به انعقاد عقد باشند و در هنگام قبول عقد قصد انعقاد قرارداد بنا بر شرایط پیش‌بینی‌شده را داشته باشند.

۲- اهلیت طرفین

یکی از شروط اصلی انعقاد قرارداد داشتن اهلیت است که به معنای رسیدن به سن بلوغ و رشد است. علاوه بر این دو مورد هر یک از طرفین قرارداد نباید دارای مشکلات روانی باشند.

۳- معین و معلوم بودن موضوع معامله

موضوع قرارداد اعم کار یا شی‌ء باید به‌صورت دقیق معین و معلوم گردد به‌نحوی‌که هیچ‌گونه شبهه‌ای در آن وجود نداشته باشد.

۴- مشروع بودن معامله

یکی از شروط اساسی که برای درستی قرارداد لازم است، مشروع بودن جهت معامله است. در صورتی‌که معامله برای اهداف غیر مشروع مانند حمل‌ و نقل شراب و …، منعقدشده باشد جنبه‌ی قانونی و الزام‌آور ندارد.


طرفین قراردادها

هر عقد یا قراردادی دارای دو رکن اصلی است.

از یک‌طرف افرادی هستند که قرارداد و موضع و شرایط آن را بیان می‌کنند که به این فرد  ایجاب‌کننده گفته می‌شود و از طرف دیگر افرادی هستند که قرارداد را قبول می‌کنند و به آن‌ها قبول کننده گفته می‌شود.


فواید تنظیم و انعقاد قراردادها

تنظیم قرارداد، برای هر یک از طرفین قرارداد امتیازاتی را به همراه می‌آورد که به‌طورکلی این فواید در شکل زیر بیان‌شده است:

قراردادها | ثبت یار

ویژگی‌های مشترک انعقاد و نوشتن قرارداد

قراردادها را می‌توان بر مبنای معیارهای مختلفی دسته‌بندی کرد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت؛ اما در هنگام نوشتن هر قراردادی فارغ از نوع آن باید یک سری مطالب حتماً بیان شود که به شرح زیر است:

۱- عنوان یا نام قرارداد

شما در هر قراردادی باید عنوان آن را حتماً مشخص و قید نمایید.

۲- طرفین قرارداد

همان‌طور که بیان شد هر قراردادی از دو طرف ایجاب‌کننده و قبول کننده تشکیل می‌شود که در قرارداد باید مشخصات کامل آن‌ها درج گردد.  

توصیه ثبت یاری:
توجه داشته باشید که در صورتی‌که طرف قرارداد به نمایندگی اقدام به انعقاد قرارداد کند باید مشخصات وکیل یا نماینده به‌طور کامل قید گردد.

۳- موضوع قرارداد

موضوع قرارداد باید به‌صورت کامل و دقیق قید شود چرا که نشان‌دهنده‌ی ماهیت اقدام یا کاری است که طرفین به آن متعهد می‌شوند.

۴- مدت قرارداد

هر قراردادی یک زمان شروع و پایانی دارد که باید در قرارداد قید گردد.

۵- مبلغ قرارداد

مبلغ قرارداد اعم از نقد و غیر نقد باید به‌صورت کامل، قید گردد. علاوه بر قید مبلغ قرارداد زمان پرداخت آن نیز باید به‌صورت دقیق تعیین گردد. توجه داشته باشید که گاهی مبلغ قرارداد به‌صورت برآورد است و در انتهای کار مبلغ نهایی مشخص می‌گردد و این موضوع باید به‌صراحت تصریح گردد.

۶- تعهدات طرفین

یکی از اساسی‌ترین بندهای قرارداد درج تعهدات هر یک از طرفین به‌صورت جامع و کامل است.


معیارهای تقسیم‌بندی عقود در قانون مدنی

در قانون مدنی قراردادها را بر اساس معیارهای گوناگون تقسیم‌بندی می‌کنند که این تقسیم‌بندی‌ها به شرح زیر است:

عقد لازم و جایز

یکی از تقسیم‌بندی‌هایی که در قانون مدنی نام برده شده است تقسیم عقود یا قرارداد به جایز و لازم است. عقد لازم عقدی است که هیچ‌یک از طرفین اصولاً نمی‌توانند آن را بر هم بزنند و عقد جایز عقدی است که طرفین می‌توانند آن را به‌راحتی فسخ کنند مانند قرارداد وکالت.

عقد منجز و معلق

تقسیم عقد به معلق و منجز مربوط به اثر قرارداد است. قرارداد منجز قراردادی است که پس از توافق طرفین، تحقق می‌باید مانند قرارداد فروش کالا که به‌محض انعقاد قرارداد، مالکیت به خریدار منتقل می‌شود، اما عقد معلق قراردادی است که پس از توافق اثرش محقق نمی‌شود بلکه منوط به تحقق شرطی‌ست که در قرارداد جا گرفته است.

قرارداد رضایی و تشریفاتی

انعقاد قرارداد گاهی با رعایت شکل و تشریفات خاصی صورت می‌گیرد. در این حالت به قرارداد، عقد تشریفاتی گفته می‌شود؛ مانند قرارداد خرید و فروش خانه. در مقابل عقد تشریفاتی عقد رضایی است که نیاز به هیچ تشریفات خاصی ندارد.

عقود معین و غیر معین

یکی از تقسیمات کلی قراردادها که حتی تقسیم‌بندی سه‌گانه فوق را نیز پوشش می‌دهد تقسیم قرارداد به معین و غیر معین است. علت نام‌گذاری این تقسیم‌بندی این است که در قانون مدنی اسم یک سری از قراردادها با شرایط و خصوصیات خاص آن‌ها بیان‌شده است که از آن‌ها به قرارداد معین تعبیر می‌شود. به عبارت بهتر عقودی که در قانون مدنی شرایط انعقاد و اجرای آن‌ها بیان‌شده است عقود معین هستند.

در مقابل عقود معین، قراردادهایی هستند که بنا بر شرایط جامعه و نیازهای روزمره بعد از تصویب قانون مدنی ایجاد شده‌اند که نامی از آن‌ها در قانون مطرح نشده است که به این قرارداد ها، قرارداد غیر معین گفته می‌شود. این قراردادها جنبه قانونی خود را  از ماده ۱۰ قانون مدنی می گیرند.

در ادامه چند نمونه از قراردادهای معین و غیر معین بیان می‌شود.

  • عقود معین: تعدادی از عقود معین که در قانون مدنی از آن‌ها نام برده شده است به شرح زیر است:
  • عقود غیر معین: برخلاف قراردادهای معین، عقود غیر معین را نمی‌توان برشمرد چرا که این قراردادها در طول زمان و با توجه به نیازهای بشری ایجاد می‌شوند. به همین دلیل تعداد و نام‌های مشخصی ندارند اما برای مثال می‌توان از قراردادهای زیر نام برد:
  • قرارداد طراحی سایت
  • قرارداد تولید محتوا
  • قرارداد مشارکت در ساخت

در این مطلب ما سعی کردیم تا به شما دید اجمالی در خصوص قرارداد و انواع آن بدهیم. در مطالب بعدی اطلاعات بیشتری در مورد قرارداد نویسی به‌صورت کلی به شما خواهیم داد. در کنار آن هر یک از قراردادها با جزئیات برای شما تبیین می‌شود تا شما بتوانید بهترین قرارداد را تنظیم کنید؛ اما توجه داشته باشید که هر قراردادی پیچیدگی‌های خاص خود را دارد که شما می‌توانید برای سهولت کار خود با مشاورین مجموعه ثبت یار تماس بگیرید.

جهت تنظیم قرارداد همین حالا با شماره زیر تماس بگیرید
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *