مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

تنظیم قرارداد

نحوه نوشتن طرفین قرارداد در تنظیم قرارداد حرفه‌ای

نحوه نوشتن طرفین قرارداد در تنظیم قرارداد حرفه‌ای

تا به حال به تعداد قراردادهای تنظیم شده در یک روز توسط تمامی افراد جامعه دقت کرده اید. به طور قطع می توان گفت که روزانه میلیون ها قرارداد در زمینه های مختلف تنظیم می شوند. اما آیا تمامی این قراردادها بر اساس مواد قانونی و توسط افراد متخصص تنظیم می شوند؟ آیا افراد بدون داشتن تخصص و دانش حقوقی، می توانند قرارداد تنظیم نمایند؟ در این مطلب، قصد داریم نحوه نوشتن طرفین قرارداد در تنظیم قرارداد حرفه ای را به شما آموزش دهیم تا بتوانید تمامی اصول لازم در این بند را، در قرارداد خود به کار ببندید.


نحوه تنظیم قرارداد

در تنظیم قرارداد، باید مفادی را رعایت کنید که علاوه بر تامین منافع، چالش‌های احتمالی شما را به حداقل برسد. یکی از اصلی‌ترین اصول تنظیم قرارداد، طرفین قرارداد هستند که گرچه در تمامی قراردادها مشترک هستند اما توجه به نکات پیرامون آن‌ها ضروری‌ست. در ادامه این نکات را بیان می‌کنیم:


قرارداد می‌تواند دو طرف یا بیشتر داشته باشد

یکی از نکات مهمی که شاید دغدغه بسیاری از افراد باشد، این است که آیا قرارداد می تواند بیشتر از دو طرف داشته باشد؟ بعضی افراد بر این باروند که هر قرارداد تنها می تواند دو طرف داشته باشد، نه بیشتر.

ولی باید گفت، درست است که اغلب قراردادهای روزمره بین دو نفر تنظیم می شوند، اما این بدان معنا نیست که نمی توان خلاف این را تنظیم کرد. قرارداد می تواند دو یا چندین طرف داشته باشد. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید.

بهترین مثال برای قراردادهایی که چندین طرف دارند، قرارداد هم بنیان گذاران است. قرارداد هم بنیان گذار یا همان تنظیم قرارداد موسسین ، یکی از اساسی ترین قراردادها برای شروع یک کسب و کار جدید است. این قراردادها می توانند دو یا چندین طرف داشته باشند.


طرفین قرارداد می‌توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند

شاید این موضوع بدیهی باشد که شرکت ها هم می توانند قرارداد تنظیم کنند. اما باید به خاطر داشته باشید که اگر یکی از طرفین قرارداد، شخص حقوقی (شرکت) باشد، قرارداد تنظیم شده، برای همان شرکت محسوب می شوند، نه برای مدیران شرکت. به عبارت دیگر، در فرضی که یکی از طرفین شخص حقوقی باشد، مسئولیت اجرای تعهدات قرارداد، فقط شرکت است مگر خلاف این در قرارداد درج شده باشد.


معرفی نماینده یا وکیل برای طرفین قرارداد

هریک از طرفین قرارداد مجازند تا شخصی را به عنوان نماینده یا وکیل در قرارداد تعیین نمایند. در این صورت باید مشخصات کامل نماینده شامل نام، نام خانودگی، نام پدر، شماره ملی، آدرس، کد پستی و تلفن همراه، باید در قرارداد درج شود. این اطلاعات یکی از الزامات مهم در تنظیم قرارداد است.


درج اطلاعات کامل طرفین قرارداد

از دیگر نکات مهم در تنظیم قرارداد حرفه ای، درج کامل مشخصات طرفین در قرارداد است. اما درج این اطلاعات برای شخص حقیقی و حقوقی متفاوت است. برای شخص حقیقی باید نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره ملی، آدرس، کد پستی و تلفن همراه او در قرارداد درج شود. اما در مورد شخص حقوقی (شرکت)، باید نام شرکت، شناسه ملی، شماره ثبت، آدرس و کد پستی شرکت در قرارداد درج شود.


اهمیت درج تغییرات در اطلاعات طرفین قرارداد

اگر به هر دلیل تغییراتی در اطلاعات طرفین قرارداد ایجاد شود، باید این موضوع در قرارداد درج شود. اما چون نمی توان متن قراداد امضا شده را تغییر داد، شما می توانید این موضوع را در پیوست قرارداد درج نمایید.


بررسی صحت اطلاعات طرفین قرارداد

همان طور که گفتیم باید اطلاعات طرفین قرارداد به صورت دقیق درج شود. اما توجه داشته باشید که پیش از امضا قرارداد، لازم است صحت این اطلاعات را بررسی کنید. در مورد شخص حقوقی می بایست آگهی تاسیس شرکت، آگهی ثبتی آخرین تغییرات شرکت، اساسنامه و حق امضاداران شرکت مورد بررسی قرار گیرند. اما برای شخص حقیقی می توانید از اسناد سجلی شخص حقیقی کمک بگیرید.


بررسی نامه نمایندگی یا وکالتنامه وکیل

پیش از این گفتیم که هریک از طرفین برای امضا قرارداد، می توانند از وکیل یا نماینده استفاده کنند. در این صورت باید شماره و تاریخ وکالتنامه وکیل در قرارداد یادداشت شود. این موضوع به شما کمک می کند تا درباره اعتبار وکالتنامه وکیل، اطمینان حاصل کنید.


تنظیم قرارداد در مجموعه ثبت یار

در این مطلب به صورت مفصل شما را با نحوه نوشتن بند طرفین قرارداد و نکات مهم آن آشنا کردیم. اما در ادامه باید یادآور شویم که شاید کمتر افرادی با رعایت این اصول بتوانند قرارداد مستحکمی تنظیم نمایند چراکه تنظیم قرارداد حرفه ای، نیازمند داشتن دانش حقوقی است. مجموعه ثبت یار با در اختیار داشتن وکلا و کارشناسان حقوق دان می تواند در سریع ترین زمان ممکن قرارداد شما را تنظیم نماید. برای ارتباط با کارشناسان ما همین حالا می توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

آیا امکان دارد در یک قرارداد طرفین چند نفر باشند؟

بله، در برخی قراردادها، طرفین قرارداد دو نفر نیستند بلکه می‌توان آن را با چند نفر تنظیم کرد.

در قراردادها چه اطلاعاتی از طرفین باید درج شود؟

علاوه بر اطلاعات هویتی مانند مشخصات باید سمت نمایندگی یا اصیل بودن آن‌ها ذکر شود.

آیا مشخصات وکیل هم به عنوان یک طرف قرارداد ذکر می‌شود؟

اگر یک طرف قرارداد به وسیله وکیل خود تنظیم کند، مشخصات وکیل به عنوان نماینده در قرارداد ذکر می‌شود و مشخصات آن شخص نیز در قسمت طرف قرارداد می‌آید


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *