مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


اظهارنامه مالیاتی و نحوه تنظیم آن

اظهارنامه مالیاتی و نحوه تنظیم آن

روزانه با خرید محصولات متنوع، همزمان با پرداخت مبلغ، مالیات آن کالا را نیز می‌پردازیم. همچنین بسیار شنیده‌ایم که «قیمت‌ها با ۹% مالیات بر ارزش افزدوه محاسبه می‌شوند.» از طرف دیگر، علاوه بر افراد عادی، میزان مالیات و نحوه پرداخت آن همواره ذهن تاجران را نیز به خود مشغول کرده است. تاجران باید در انتهای هر سال مالی میزان سود و زیان خود را به ادارات مربوطه اعلام کنند تا میزان مالیات و معافیت مالیاتی آن‌ها مشخص شود. اعلام این سود و زیان سالیانه به وسیله تنظیم اظهارنامه مالیاتی صورت می‌گیرد. در این مطلب پس از آشنایی با مالیات به تعریف اظهارنامه مالیاتی و چگونگی تکمیل آن می‌پردازیم.  

مالیات چیست؟

مالیات را درواقع می‌توان نوعی هزینه اجتماعی دانست که افراد به ازای استفاده از منابع و امکانات ملی، مبلغی از درآمد خود را به دولت انتقال می‌دهند تا دولت بتواند این امکانات و منابع را جایگزین کند. پرداخت برخی از این نوع مالیات‌ها نیازی به اظهارنامه مالیاتی ندارد و به صورت خود به خود انجام می‌شود. مالیات‌ها یا به طور مستقیم اعمال می‌شوند یا به صورت غیر مستقیم.  

مالیات‌های مستقیم

در مجموعه مقررات مالیاتی، مالیات‌های مستقیم به دو صورت مالیات بر درآمد و مالیات بر دارایی محاسبه می‌شوند. مالیات بر درآمد در واقع آن است که هنگام دریافت هرنوع درآمدی (شامل حقوق، املاک، کشاورزی،…) مبلغی به عنوان مالیات از آن کسر می‌شود و مبلغی که تحت عنوان درآمد به دست شما می‌رسد، با کسر مالیات است. مالیات بر دارایی نیز به صورت سالانه بر تمام دارایی‌های یک فرد وارد می‌شود. مانند املاک و مستغلات، مالیات بر ارث، حق تمبر،… .

مالیات‌های غیر مستقیم

رایج‌ترین نوع مالیات غیر مستقیم مالیات بر مصرف است که هنگام خرید کالاها و محصولات آن را می‌پردازیم. از انواع دیگر مالیات‌های غیرمستقیم مالیات بر ارزش افزدوه و مالیات‌های گمرکی است. برای محدود کردن واردات و تقویت تولید داخلی برخی مالیات‌های سنگین بر کالاهای گمرکی وارد می‌شود.  

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

مالیات | ثبت یار همان‌طور که گفتیم یک نوع از مالیات، مالیات بر درآمد است. شرکت‌ها و تاجران حقیقی در پایان هرسال مالی باید میزان سود و زیان، هزینه‌ها، استهلاک و… را به اداره مالیاتی اعلام کنند تا میزان مالیات پرداختی آن‌ها مشخص شود. تاجران این اطلاعات را باید در اظهارنامه مالیاتی اعلام کنند. در صورتی که افراد یا شرکت‌ها این مبالغ سود و زیان را اعلام نکنند، مبلغ مالیات توسط ممیزین اداره مالیات تعیین می‌شود و پرداخت این مبلغ توسط مودیان، ضروری است. از آن‌جا که تاجران به هزینه‌ها و سود و زیان خود آگاه‌تر هستند، توصیه می‌شود حتما در زمان مقرر اظهارنامه مالیاتی خود را تکمیل و ارسال کنید. نکته مهم درخصوص اظهارنامه مالیاتی ۹۸ این‌جاست که اشخاص حقیقی تا پایان خردادماه ۹۸ فرصت دارند اظهارنامه مالیاتی مربوط به سال مالی ۹۷ را تکمیل کرده و ارسال نمایند.  

نحوه تنظیم اظهارنامه مالیاتی

در اظهارنامه مالیاتی اطلاعات شخص و یا شرکت باید به صورت دقیق وارد شود. از طریق پایگاه اینترنتی سازمان امور اقتصادی و دارایی، فرم الکترونیکی اظهارنامه تکمیل و ارسال می‌شود. سپس شرکت‌ها یا تاجران حقیقی فرصت دارند در فاصله زمانی که به آن‌ها داده می‌شود، دفاتر قانونی شرکت خود را نیز به اداره مالیاتی ارائه کنند. درصورتی که اطلاعات به صورت صوری وارد شده باشد و دفاتر با اظهارنامه مالیاتی مطابقت نداشته باشد، ممکن است جریمه‌هایی برای تاجر در نظر گرفته شود.

کارشناسان ثبت‌یار صفرتاصد پلمپ دفاتر تجاری شما را انجام می‌دهند.  

سال مالیاتی چیست؟

اظهارنامه مالیاتی | ثبت یار سال مالیاتی درواقع یک سال شمسی است که توسط اداره مالیات تعیین می‌شود و معمولا از فروردین ماه هر سال تا پایان اسفند همان سال است. افراد و شرکت‌های تجاری تا پایان اسفند ماه فرصت دارند اظهارنامه مالیاتی خود را تحویل بدهند.

نکته قابل توجه این‌جاست که در صورتی که سال مالی یک شرکت با سال مالیاتی تطابق نداشته باشد، درآمد سال مالی آن‌ها به جای سال مالیاتی مبنای تعیین مالیات قرار می‌گیرد. مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی و تکمیل آن در پایگاه اینترنتی سازمان امور اقتصادی و دارایی حداکثر تا پایان چهارماه شمسی پس از پایان سال مالی است. (تا ۳۱ تیرماه) جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ثبتی رایگان با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید. شماره تماس واحد پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱    


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *