مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


استعلام نام شرکت چیست؟

استعلام نام شرکت چیست؟

به دنیای اطراف خود نگاه کنید. شما هر شخصی را با نام مخصوص به خود صدا می‌زنید. این موضوع تنها متعلق به اشخاص حقیقی نیست بلکه اشخاص حقوقی که بارزترین مصداق آن شرکت‌ها هستند نیز برای معرفی نیاز به نام و اسم منحصربه‌فرد خود دارند. در حقیقت برای شناسایی اشخاص حقوقی ازجمله شرکت‌ها باید نامی انتخاب شود تا پس از ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها، آن شرکت با اسم مخصوص به خود مورد شناسایی قرار گیرد. سؤالی که ممکن است در این مرحله برای شما ایجاد شود این است که در صورت انتخاب نام از کجا اطمینان حاصل کنیم که نام قبلاً ثبت‌نشده است و مانعی ندارد. در این حالت استعلام نام شرکت مطرح می‌شود. با توجه به اهمیت نام شرکت در ابتدای ثبت شرکت و شروع فعالیت رسمی، ما در این مطلب اطلاعات مفیدی در مورد استعلام نام شرکت در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 

نام شرکت

هر شخصی اعم از حقیقی و حقوقی برای شناسایی نیازمند نام مختص به خود است؛ بنابراین هر شرکتی برای اینکه به ثبت برسد باید نامی متناسب با نوع شرکت و سرمایه و موضوع فعالیت خود انتخاب کند. این موضوع به این دلیل است که نام شرکت نشان‌دهنده‌ی موضوع شرکت است و در معرفی شرکت در بازار رقابت نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند.

نام شرکت درعین‌حال که با موضوع شرکت متناسب است باید جذاب و هیجان‌انگیز باشد و مشتریان را به خود جذب کند. با این توصیفات شرکت‌ها باید در انتخاب نام شرکت دقت کافی داشته باشند و در صورت عدم دقت می‌تواند نتایج زیان باری را در دنیای تجاری برای شرکت‌ها فراهم کند.

بیشتر بدانید
اساسنامه شرکت چیست ؟ مهم‌ترین بخش تاسیس و ثبت شرکت

 

استعلام نام شرکت

نام هر شرکتی مختص به خود اوست و افراد دیگر نمی‌توانند از نام آن‌ها استفاده کنند. این موضوع علاوه بر دیدگاه عرفی موردتوجه اداره ثبت شرکت‌ها نیز بوده است و برای حفظ حقوق صاحبان نام شرکت‌هایی که ثبت‌شده است، برای جلوگیری از انتخاب نام تکراری محدودیت‌هایی اعمال کرده است و مانع ثبت‌نام‌های تکراری می‌شود. پس باید توجه داشت که هر شرکتی برای شروع فعالیت و اقدام به ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها باید نام خود را استعلام کند تا قبلاً در خصوص شرکت دیگری به ثبت نرسیده باشد.

با توجه به مطالب بیان‌شده در بالا هر یک از صاحبان یا به عبارت بهتر مؤسسین شرکت قبل از اقدام به ثبت شرکت خود باید در خصوص نام شرکت مدنظر خود استعلام بگیرد تا با رد نام شرکت مواجه نشود. برای استعلام نام شرکت طرق مختلفی وجود دارد که شما دربند بعدی با آن‌ها آشنا می‌شوید.

 

راه‌های استعلام نام شرکت

همان‌طور که در بالا مطرح شد نام شرکت معرف شخصیت شرکت است بنابراین علاوه بر اینکه نام باید ویژگی‌هایی داشته باشد که قبلاً بیان‌شده است، همچنین نباید تکراری نیز باشد. به همین دلیل برای استعلام نام شرکت قبل از ثبت به یکی از طرق زیر باید عمل کرد:

۱- پایگاه اطلاعاتی شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور:

یکی از راه‌های استعلام نام شرکت استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور است. با ورود به سامانه این پایگاه اطلاعاتی شما می‌توانید با درج یکی از اطلاعات زیر از اسامی شرکت‌های ثبت‌شد ه اطلاع حاصل نمایید.

  • شماره ثبت
  • شناسه ملی
  • نام شخصیت حقوقی
بیشتر بدانید
نقش شرکت‌های دانش‌ بنیان و استارت‌آپ‌ها در تحول قضایی

 

۲- پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی:

شما با ورود به سامانه اطلاعاتی روزنامه رسمی می‌توانید به قسمت آگهی‌های قانونی رفته و با درج نام و تکمیل سایر قسمت‌های خواسته‌شده، استعلام نام موردنظر خود را دریافت کنید.

بنابراین شما با ثبت‌نام موردنظر خود متوجه می‌شوید که آیا شرکتی به این نام قبلاً به ثبت رسیده است یا خیر. هم‌چنین در این سامانه اطلاعات تمام آگهی‌های اشخاص حقوقی به‌صورت رایگان برای بررسی اصالت و درستی وجود دارد.

 

ثبت‌نام شرکت بعد از استعلام

پس از استعلام نام شرکت شما می‌توانید برای ثبت‌نام شرکت موردنظر خود به سامانه اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه کرده با ۵ اولویت نام موردنظر خود را به ثبت برسانید.

در این مطلب شما را به‌صورت خلاصه با استعلام نام شرکت آشنا کردیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر یا دریافت مشاوره رایگان با ثبت یار تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.75/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *