مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

پلمپ دفاتر سال 99

در خصوص ثبت برند لاتین چه می‌دانید؟

در خصوص ثبت برند لاتین چه می‌دانید؟

از گذشته‌های دور تا به امروز افراد به دنبال متمایز کردن محصولات خود از سایر محصولات مشابه بوده‌اند. برای رسیدن به این منظور افراد دست به اقدامات مهمی زده‌اند که می‌توان به طراحی شکل خاص یا نوشتن عبارت مخصوص اشاره کرد تا بدین طریق بتوانند محصولات خود را از محصولات مشابه متمایز کنند. بعد از گذشت مدت زمانی، دولت کم‌کم برای حمایت از این طریقه متمایز کردن محصولات و خدمات، نهاد و قانونی را ایجاد کرد تا افرادی که محصولات خاصی تحت عنوان منحصر به ‌فردی ارائه می‌کنند، بتوانند مانع استفاده دیگران شوند و بدین طریق ثبت برند ایجاد شد. برای ثبت برند یا علامت تجاری اداره‌ای به نام اداره مالکیت معنوی با توجه به قانون ثبت برند و علائم تجاری تأسیس شد تا پیگیر امور ثبتی در این زمینه باشد. ما در این مطلب قصد آن را داریم تا شما را با نوع خاصی از ثبت برند تحت عنوان ثبت برند لاتین آشنا کنیم.  

برند چیست؟

برند مفهوم گسترده‌ای دارد و در همه‌ی کشورها برای اعتباربخشی به کیفیت کالاها از برند و ثبت آن حمایت ویژه می‌شود. بدین منظور کشورها در راستای اهداف خود، قوانین متعددی در جهت حمایت از صاحبان برند تصویب کرده‌اند. با توجه به این مطالب در گام نخست شما باید تعریفی از برند داشته باشید. به زبان ساده می‌توان گفت برند یک نام، علامت یا نشانه‌ای است که با آن می‌توانید محصولات و خدمات خود را از محصولات و خدمات سایر رقبا متمایز کنید. با این کار شما می‌توانید مشتریان دائمی برای محصولات خود داشته باشید و مانع سو استفاده دیگران از برند خود شوید.  

اهمیت ثبت برند

اگر به دنیای اطراف خود نگاه کنید نقش برند و ثبت آن را به‌خوبی درک خواهید کرد. برای مثال شما در هنگام خرید از سوپرمارکت ممکن است با برندهای مختلفی در هر یک از اقلام مواد غذایی روبه‌رو شوید و برند خاصی برای خرید انتخاب کنید. برای مثال در صورتی‌که قصد خرید شیر را داشته باشید ممکن است در هنگام ورود به سوپر به دنبال برند خاص مانند عالیس یا دامداران باشید و محصولات این برند را برای مصرف خود انتخاب نمایید. بنابر توصیف بالا نمی‌توان نقش برند را در بازار نادیده گرفت. در حقیقت برند نه‌ تنها موجب تمایز محصولات شما از محصولات مشابه رقبا می‌شود بلکه به‌نوعی معرفی کننده و نشان‌دهنده‌ی محصولات شما نیز هست و بدین طریق شما می‌توانید مشتری‌های بیشتری را برای محصولات خود جذب کنید.  

ثبت برند لاتین

ثبت برند لاتین | ثبت یار یکی از سؤالاتی که ممکن است بعد از آشنایی با برند و اهمیت ثبت آن در ذهن شما نقش ببندد این است که آیا می‌توان در برند خود از حروف و کلمات لاتین استفاده کرد؟ خیلی از افراد علاوه بر فعالیت در عرصه‌ی داخلی در عرصه‌ی بین‌الملل نیز به فعالیت می‌پردازند که برای پیدا کردن جایگاه ویژه در این عرصه تمایل دارند در عنوان برند خود از حروف لاتین استفاده کنند. برای این منظور شما درصورتی‌که بخواهید از نام لاتین استفاده کنید باید مدارک زیر را فراهم کنید:

مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقیقی:

 • کپی برابر اصل مدارک شناسایی اعم از کارت ملی و شناسنامه.
 • کارت بازرگانی برای شخص متقاضی.
 • نمونه برند در ابعاد ۱۲*۱۲٫
 • اظهارنامه ثبت برند لاتین.

مدارک مورد نیاز اشخاص حقوقی:

 • کپی مدارک ثبتی شرکت.
 • اظهارنامه ثبت برند لاتین.
 • کپی برابر اصل مدارک شناسایی دارندگان امضا مجاز از طرف شرکت.
 • کارت بازرگانی به نام شرکت.
 • نمونه برند در ابعاد ۱۲ *۱۲٫

 

مراحل ثبت برند لاتین

برای ثبت برند لاتین در گام نخست باید مدارک فوق به‌طور کامل تهیه شود. بعد از تهیه مدارک شما مانند ثبت برند فارسی باید وارد سامانه شده و اطلاعات موردنظر را وارد نمایید. در مرحله‌ی بعد کارشناس به بررسی درخواست شما می‌پردازد. در این مرحله کارشناس برخلاف ثبت برند فارسی باید قوانین و مقررات بین‌المللی را نیز در خصوص ثبت برند لاتین بررسی نماید و باید استعلام گرفته شود که برند شما در کشورهای خارجی به ثبت نرسیده باشد.

 

نکات ثبت برند لاتین

 • در هر دو صورت ثبت برند لاتین اعم از واژه با ریشه لاتین یا حروف فارسی به لاتین نوشته‌شده، شما باید برای گرفتن کارت بازرگانی اقدام نمایید.
 • در هنگام انتخاب نام برند لاتین علاوه بر عدم مشابهت یا تکراری بودن برند در زبان فارسی باید این عدم مشابهت و تکرار در برند غیرفارسی نیز بررسی شود.
 • ثبت برند به لاتین تأثیری بر مالیات و عوارض ندارد.

ما در این مطلب شما را با ثبت برند لاتین به‌صورت اجمالی آشنا کردیم، اما باید توجه داشته باشید که ثبت برند لاتین برخلاف ثبت برند فارسی با پیچیدگی‌های بیشتری همراه است؛ بنابراین دلایل شما می‌توانید برای سهولت کار خود با مشاورین ثبت یار تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.67/5 (6)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام
  با تشکر از مطلب خیلی خوبتون. یه سوال دارم:
  ثبت برند لاتین بدون کارت بازرگانی امکان پذیر نیست؟

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   برای ثبت برند لاتین باید کارت بازرگانی یا کارت عضویت داشته باشید یا اینکه برند خود را هفتاد درصد فارسی و سی درصد لاتین ثبت نمایید.