مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


نکات طلایی که باید درباره‌ی قرارداد کار و نحوه تنظیم آن بدانید

نکات طلایی که باید درباره‌ی قرارداد کار و نحوه تنظیم آن بدانید

دنیای امروز دنیای قرارداد نویسی است. به دور و اطراف خود نگاه کنید؛ ما روزانه هزاران قرارداد را امضا می‌کنیم که یکی از مهم‌ترین این قراردادها، قرارداد کار است. این قرارداد همان‌طور که از نام آن پیداست بین کارفرما که ارائه‌کننده شغل و کارجو که به دنبال شغل مناسبی‌ست منعقد می‌شود. این قرارداد در عین این‌که ظاهرا ساده به نظر می‌رسد اما پیچیدگی‌های خاص خود را نیز به همراه دارد. ما در این مطلب شما را با قرارداد کار آشنا می‌کنیم اما این نکته را مد نظر قرار دهید که قرارداد نویسی پیچیدگی‌های خاص خود را دارد؛ بنابراین بهتر است برای تنظیم قرارداد خود از مشاورین ثبت‌یار استفاده کنید تا دچار سردرگمی نشوید.


قرارداد کار چیست؟

برای تعریف این قرارداد بهترین و موثر‌ترین راه این است که به قانون کار مراجعه کنیم.

قانون کار بهترین مرجع برای تعریف دقیق و بی‌چون چرای این قرارداد است. در ماده ۷ قانون کار، قرارداد کار این‌گونه تعریف‌شده است: “عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به‌موجب آن کارگر در قبال دریافت حق السعی کاری را برای مدت موقت یا مدت غیرموقت برای کارفرما انجام می‌دهد.”

با توجه به تعریف فوق می‌توان گفت این قرارداد همان قراردادی است که کارفرما با کارجو منعقد می‌کند و بدین طریق در مقابل دریافت حق‌الزحمه کار محوله را انجام می‌دهد. این قرارداد می‌تواند به‌صورت دائمی یا موقت منعقد شود.


ویژگی‌های قرارداد

هر قراردادی ویژگی‌های مختص به خود را دارد که در ادامه بیان می‌شود:

۱- قرارداد کار یک عقد معوض است

معوض بودن قرارداد به این معنی است که کارگر در قبال دریافت حق‌الزحمه یا دستمزد کاری را برای کارفرما انجام می‌دهد؛ بنابراین این قرارداد مجانی نیست و از دو رکن تعهد به انجام کار و پرداخت عوض تشکیل‌شده است.

۲- عقد رضایی

قرارداد کار عقد رضایی است یعنی برای منعقد شدن آن تشریفات خاصی در قانون بیان‌نشده است.

 اشتباهات متداول:
برخی فکر می‌کنند منظور از تشریفاتی نبودن، عدم دخالت دولت یا هرگونه نهادی برای تنظیم این قرارداد است، در حالی‌ که دولت دخالت حداقلی را با وضع قوانین برای انعقاد قرارداد کار دخالت می‌کند و این به معنای تشریفاتی بودن نیست.

۳ – رعایت حداقل‌های قانونی

همان‌طور که در بالا مطرح شد، قانون کار به ‌طور خاص و دولت هر ساله متناسب با شرایط اقتصادی ممکن است، حداقل‌هایی را برای رعایت در قرارداد کار بیان کند. کارفرمایان نمی‌توانند شروطی برخلاف این حداقل‌های قانونی در قرارداد بگنجاندند، بلکه این حداقل‌های قانونی باید حتماً رعایت گردد.

۴- قرارداد عهدی است

قرارداد کار در حقیقت یک قرارداد عهدی است. به این معنا که دو طرف عقد تعهداتی را در مقابل تعهدات دیگری بر عهده می‌گیرند.

۵- عقد مستمر است

به این معنا که در قرارداد کار، طرفین قرارداد در طول مدت‌زمان باید تعهدات خود را اجرا نمایند.


شرایط قرارداد:

قرارداد کار علاوه بر شرایطی که به‌ صورت کلی در قانون مدنی برای صحت هر معامله‌ای بیان کرده است، باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • مشروعیت: این قرارداد علاوه بر مشروعیت قانونی باید از نظر شرع نیز مشروع باشد. برای مثال شما برای یک کار غیر مشروع مانند فروش مشروبات الکلی، نمی‌توانید قرارداد ببندید.
 • معین باشد: موضوع کار مورد توافق باید به ‌صورت دقیق و غیرقابل تفسیر معین شود.
 • عدم ممنوعیت طرفین تعهد: طرفین قرارداد نباید با ممنوعیت شرعی و قانونی برای انجام کار و دریافت کار رو به‌ رو باشند.

انواع قرارداد کار

قرارداد کار به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

 • قرارداد با مدت موقت:

در این دسته از قراردادها باید زمان خاتمه کار مشخص شود. در این حالت با اتمام قرارداد، کار به پایان می‌رسد و در صورت نیاز به ادامه کار قرارداد باید تمدید گردد. توجه داشته باشید که بیشتر قراردادهای کاری که امروزه منعقد می‌گردد در این دسته جا می‌گیرد.

 • قرارداد با مدت غیرموقت:

این قرارداد در واقع همان قرارداد دائم است.

در این حالت مدتی برای اتمام قرارداد بیان‌نشده است. برای مثال می‌توان از قراردادهای استخدام دائمی دستگاه‌های دولتی نام برد. در این قرارداد، طرفین می‌توانند در قرارداد دوره‌ای را به‌عنوان دوره آزمایشی در نظر بگیرند که در این صورت باید با ذکر مدت دقیق این مطلب بیان شود.

 • قرارداد برای انجام کار معین:

یکی از قراردادهای کاری که امروزه در بین افراد به‌خصوص شغل های خاص مطرح است، قرارداد برای انجام کاری معین است. بدین‌ صورت که طرفین برای انجام کار خاصی توافق می‌کنند و در صورت انجام کار دستمزد و حق‌الزحمه پرداخت می‌شود. از جمله مهم‌ترین این قراردادها می‌توان به قرارداد کار کارگران ساختمانی یا تعمیرات ساختمان اشاره کرد.


مندرجات قرارداد:

هر قراردادی از چندین بند تشکیل‌شده است که هرکدام از این بندها به‌نوعی مشخص‌کننده یا تبیین‌کننده قرارداد مدنظر ماست. در این قرارداد حتماً باید این موارد ذکر گردد:

 • مشخصات دقیق طرفین
 • نوع کار یا حرفه و وظیفه‌ای که کارگر باید انجام دهد
 • تعهدات کارفرما در قبال هر مرحله از کار
 • حقوق یا دستمزد
 • ساعات کار
 • نحوه‌ی کار در ایام تعطیل
 • نحوه اخذ مرخصی
 • تاریخ شروع و پایان قرارداد
 • مدت قرارداد درصورتی‌که قرارداد برای مدت محدودی منعقدشده باشد
 • نحوه‌ی اتمام قرارداد
 • فسخ قرارداد
 • مرجع حل اختلاف در صورت بروز اختلاف بین طرفین تعهد
 • ضمانت اجراهای عدم انجام تعهد

تنظیم قرارداد با ثبت‌یار

ما در این مطلب اطلاعات مختصری از یکی از پرکاربردترین قراردادها در اختیار شما قراردادیم؛ اما توجه داشته باشید که انعقاد یک قرارداد به همین سادگی نیست و همواره با پیچیدگی‌های خاصی همراه است که ما به شما می‌گوییم کار خود را به متخصصین در این زمینه بسپارید. ثبت‌یار با بهره‌گیری از بهترین مشاورین درزمینه قراردادی همواره آماده ارائه خدمت به شما عزیزان است. کافی‌ست فقط با ما تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *