مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

نکات طلایی که باید درباره‌ی قرارداد کار و نحوه تنظیم آن بدانید

نکات طلایی که باید درباره‌ی قرارداد کار و نحوه تنظیم آن بدانید

دنیای امروز دنیای قرارداد نویسی است. به دور و اطراف خود نگاه کنید؛ ما روزانه هزاران قرارداد را امضا می‌کنیم که یکی از مهم‌ترین این قراردادها، قرارداد کار است. این قرارداد همان‌طور که از نام آن پیداست بین کارفرما که ارائه‌کننده شغل و کارجو که به دنبال شغل مناسبی‌ست منعقد می‌شود. این قرارداد در عین این‌که ظاهرا ساده به نظر می‌رسد اما پیچیدگی‌های خاص خود را نیز به همراه دارد در نتیجه باید در تنظیم قرارداد نکات و قواعد قانونی را به درستی رعایت کنید تا علاوه بر تامین خواسته های دو طرف، از مشکلات احتمالی در آینده نیز جلوگیری کنید.


قرارداد کار و تعریف قانونی آن

برای تعریف این قرارداد بهترین و موثر‌ترین راه این است که به قانون کار مراجعه کنیم. قانون کار بهترین مرجع برای تعریف دقیق و بی‌چون چرای این قرارداد است.

در ماده ۷ قانون کار، قراردادهای کار این‌گونه تعریف‌شده است:

«قرارداد کتبی یا شفاهی که به‌موجب آن کارگر در قبال دریافت حق السعی کاری را برای مدت موقت یا مدت غیرموقت برای کارفرما انجام می‌دهد.»

با توجه به تعریف فوق می‌توان گفت این قرارداد همان قراردادی است که کارفرما با کارجو منعقد می‌کند و بدین طریق در مقابل دریافت حق‌الزحمه کار محوله را انجام می‌دهد. این قرارداد می‌تواند به‌صورت دائمی یا موقت تنظیم شود.


ویژگی‌های قرارداد

در یک نمونه قرارداد کارمندی ، ویژگی‌های مختص به خود را دارد که در ادامه بیان می‌شود:

۱- تعیین دستمزد اجباری‌ست

به این معنی که کارگر در قبال دریافت حق‌الزحمه یا دستمزد کاری را برای کارفرما انجام می‌دهد؛ بنابراین این قرارداد مجانی نیست و از دو رکن تعهد به انجام کار و پرداخت عوض تشکیل‌شده است.

۲- تشریفات خاصی نیاز ندارد

این قرارداد یک عقد رضایی است یعنی همین که دو طرف مایل به تنظیم قرارداد و انجام کار باشند کافی‌ست و  برای منعقد شدن آن تشریفات خاصی در قانون بیان ‌نشده است.

 اشتباهات متداول:
برخی فکر می‌کنند منظور از تشریفاتی نبودن، عدم دخالت دولت یا هرگونه نهادی برای تنظیم این قرارداد است، در حالی‌ که دولت دخالت حداقلی را با وضع قوانین برای انعقاد قرارداد کار دخالت می‌کند و این به معنای تشریفاتی بودن نیست.

۳- رعایت حداقل‌های قانونی

همان‌طور که در بالا مطرح شد، قانون کار به ‌طور خاص و دولت هر ساله متناسب با شرایط اقتصادی ممکن است، حداقل‌هایی را برای رعایت در قرارداد کار بیان کند. کارفرمایان نمی‌توانند شروطی برخلاف این حداقل‌های قانونی در قرارداد در نظر بگیرند.

۴- قرارداد عهدی است

قرارداد کار در حقیقت یک قرارداد عهدی است. به این معنا که دو طرف عقد تعهداتی را در مقابل تعهدات دیگری بر عهده می‌گیرند.

۵- عقد مستمر و ادامه دار است

به این معنا که در قرارداد، طرفین قرارداد در طول مدت‌زمان باید تعهدات خود را اجرا نمایند.

انواع قرارداد کار از لحاظ مدت

قرارداد کار از نظر مدت به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

قرارداد موقت:

در این دسته از قراردادها باید زمان خاتمه کار مشخص شود. در این حالت با اتمام قرارداد، کار به پایان می‌رسد و در صورت نیاز به ادامه قرارداد کار موقت باید تمدید گردد. توجه داشته باشید که بیشتر قراردادهای کاری که امروزه منعقد می‌گردد در این دسته جا می‌گیرد.

قرارداد دائم:

در این حالت مدتی برای اتمام قرارداد بیان‌نشده است. برای مثال می‌توان از قراردادهای استخدام دائمی دستگاه‌های دولتی نام برد. در این قرارداد، طرفین می‌توانند در قرارداد دوره‌ای را به‌عنوان دوره آزمایشی در نظر بگیرند که در این صورت باید با ذکر مدت دقیق این مطلب بیان شود.

قرارداد کار معین:

یکی از قراردادهای کاری که امروزه در بین افراد به‌خصوص شغل های خاص مطرح است، قرارداد برای انجام کاری معین است. بدین‌ صورت که طرفین برای انجام کار خاصی توافق می‌کنند و در صورت انجام کار دستمزد و حق‌الزحمه پرداخت می‌شود. از جمله مهم‌ترین این قراردادها می‌توان به قرارداد کار کارگران ساختمانی یا تعمیرات ساختمان اشاره کرد.


مندرجات قرارداد:

هر قراردادی از چندین بند تشکیل‌شده است که هرکدام از این بندها به‌نوعی مشخص‌کننده یا تبیین‌کننده قرارداد مدنظر ماست. در یک نمونه قرارداد کار حتماً باید این موارد ذکر گردد:

 • مشخصات دقیق طرفین
 • نوع کار یا حرفه و وظیفه‌ای که کارگر باید انجام دهد
 • تعهدات کارفرما در قبال هر مرحله از کار
 • حقوق یا دستمزد
 • ساعات کار
 • نحوه‌ی کار در ایام تعطیل
 • نحوه اخذ مرخصی
 • تاریخ شروع و پایان قرارداد
 • مدت قرارداد درصورتی‌که قرارداد برای مدت محدودی منعقدشده باشد
 • نحوه‌ی اتمام قرارداد
 • فسخ قرارداد
 • مرجع حل اختلاف در صورت بروز اختلاف بین طرفین تعهد
 • ضمانت اجراهای عدم انجام تعهد

تنظیم قرارداد با ثبت‌یار

ما در این مطلب اطلاعات مختصری از یکی از پرکاربردترین قراردادها در اختیار شما قراردادیم؛ اما توجه داشته باشید که انعقاد یک قرارداد به همین سادگی نیست و همواره با پیچیدگی‌های خاصی همراه است که ما به شما می‌گوییم کار خود را به متخصصین در این زمینه بسپارید.

ثبت‌یار با بهره‌گیری از بهترین مشاورین درزمینه قراردادی همواره آماده ارائه خدمت به شما عزیزان است. به همین منظور می‌توانید برای سفارش نمونه قرارداد یا تنظیم قرارداد اختصاصی از طریق سامانه ثبت‌یار اقدام کنید یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

آیا می‌توان در قرارداد کار دستمزد را غیر نقدی تعیین کرد؟

دستمزد می‌تواند به صورت نقدی یا غیر نقدی باشد اما اگر کارفرما بخواهد آن را غیرنقدی پرداخت کند باید حداقل حقوق و پاداش وزرات کار را پرداخت نماید و اضافه بر آن می‌تواند غیر نقدی باشد.

آیا امکان دریافت حقوق برای مرخصی های استفاده نشده در پایان سال وجود دارد؟

هر شخصی می‌تواند بر اساس قانون کار، ۹ روز از مرخصی خود را ذخیره کند و در پایان سال معادل پولی آن را دریافت کند.

قرارداد کار معین چه زمانی بسته می‌شود؟

این قرارداد معمولا برای مشاغل خاصی که کار آن‌ها و شروع و پایان آن مشخص است، بسته می‌شود. مانند تعمیرات ساختمان


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *