مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


هزینه ثبت طرح صنعتی دقیقا چقدر است؟

هزینه ثبت طرح صنعتی دقیقا چقدر است؟

بسته‌بندی یا شکل ظاهری برخی محصولات به قدری جالب و منحصر به فرد است که هر کسی را به خرید آن تشویق می‌کند. مثلا وقتی سس کچاپ خرسی تولید شد، با شکل ظاهری جدید خود مشتریان زیادی جلب کرد. امروزه همه‌ی افرادی که به نوعی با بسته بندی تجاری سر و کار دارند، برای جذب مشتری بیشتر به دنبال طرح‌های جدید و ایده‌های نو هستند. اما از طرف دیگر برخی افراد سودجو، با کپی‌برداری و ایجاد طرحی مشابه سعی می‌کنند یک شبه سودهای کلان به دست آورند. برای جلوگیری از این کپی‌برداری‌ها می‌توانید حتی شکل ظاهری جدید محصول خود را در اداره مالکیت معنوی تحت عنوان ثبت طرح صنعتی، به ثبت برسانید. در این صورت با دیدن هرگونه کپی‌برداری می‌توانید پیگیری کرده و جلوی ضرر را بگیرید! در این مطلب هزینه ثبت طرح صنعتی را بررسی می‌کنیم.


طرح صنعتی چیست؟

پیش از این در مجله ثبت‌یار با مثال‌های متعددی «طرح صنعتی چیست و تولیدات جالب مربوط به آن» را بررسی کردیم.

در واقع طرح صنعتی ویژگی‌های دو بعدی یا سه بعدی یک محصول است که طراحی جدیدی دارد. برای مثال پارچه‌ای تولید می‌شود که طرح آن برای اولین بار توسط یک طراح ماهر ابداع شده است. این طرح جدید طبق قوانین ایران قابل حمایت است.

یعنی با ثبت آن تحت عنوان طرح صنعتی می‌توانید از کپی‌برداری‌ها و نقض حقوق خود جلوگیری کنید. هزینه ثبت طرح صنعتی در سامانه ثبت‌یار با جزئیات در چند جدول ارائه شده است.


چگونه یک طرح صنعتی ثبت کنیم؟

پس از آشنایی با طرح صنعتی و ثبت آن، با مراحل ثبت طرح صنعتی آشنا می‌شویم. اگر یک بار برای همیشه هزینه ثبت طرح صنعتی را متحمل شوید می‌توانید از مزایای آن استفاده کرده و حتی نسبت به تمدید اعتبار طرح صنعتی خود اقدام کنید.

۶ مرحله اصلی از فرایند ثبت طرح صنعتی از قرار زیر است:

  • ثبت اظهارنامه به صورت الکترونیکی
  • بررسی اطلاعات اظهارنامه و ضمائم آن
  • بررسی ماهوی
  • تشکیل پرونده فیزیکی
  • تخصیص شماره ثبت و صدور آگهی رسمی
  • چاپ آگهی در روزنامه رسمی
  • صدور گواهینامه ثبت طرح صنعتی

هزینه ثبت طرح صنعتی

برای استفاده از مزایای ثبت طرح صنعتی علاوه بر تکمیل اطلاعات و ارسال مدارک، هزینه ثبت طرح صنعتی نیز باید پرداخت شود. جزئیات هزینه ثبت طرح صنعتی در ثبت‌یار در جدول‌های زیر ذکر شده است.

ثبت طرح صنعتی اشخاص حقوقی

عنوان خدمتمبلغ (ریال)
تنظیم اسناد وایجاد حساب کاربری۱٫۸۵۰٫۰۰۰
تنظیم اظهارنامه۲٫۰۵۰٫۰۰۰
ثبت اظهارنامه۱۵۰٫۰۰۰
حق الثبت طبقه۱٫۳۵۰٫۰۰۰
هزینه امضای دفاتر و مراجعه به اداره پست۳٫۰۰۰٫۰۰۰
هزینه روزنامه رسمی۲٫۵۰۰٫۰۰۰
پیک۱٫۰۰۰٫۰۰۰
مجموع هزینه۱۱٫۹۰۰٫۰۰۰ ریال

توجه داشته باشید هزینه روزنامه رسمی علی‌الحساب بود و در صورت بیشتر شدن هزینه آن، مابه‌التفاوت آن مطابق فاکتور صادر شده ازسایت روزنامه رسمی، دریافت می‌گردد. همچنین هزینه ثبت اظهارنامه و حق الثبت به ازای یک طبقه لحاظ شده است و در صورت اضافه شدن هر طبقه اضافه مبلغ ۶۰٫۰۰۰ ریال بابت هزینه ثبت اظهارنامه و هزینه ۳۰۰٫۰۰۰ ریال حق الثبت به فاکتور فوق اضافه خواهد شد.


ثبت طرح صنعتی اشحاص حقیقی

عنوان خدمتمبلغ (ریال)
تنظیم اسناد وایجاد حساب کاربری۱٫۸۵۰٫۰۰۰
تنظیم اظهارنامه۲٫۰۵۰٫۰۰۰
ثبت اظهارنامه۵۰٫۰۰۰
حق الثبت طبقه۴۵۰٫۰۰۰
هزینه امضای دفاتر و مراجعه به اداره پست۳٫۰۰۰٫۰۰۰
هزینه روزنامه رسمی۲٫۵۰۰٫۰۰۰
پیک۱٫۰۰۰٫۰۰۰
مجموع هزینه۱۰٫۹۰۰٫۰۰۰ ریال

توجه داشته باشید هزینه روزنامه رسمی علی‌الحساب بود و در صورت بیشتر شدن هزینه آن، مابه‌التفاوت آن مطابق فاکتور صادر شده ازسایت روزنامه رسمی، دریافت می‌گردد. همچنین هزینه ثبت اظهارنامه و حق الثبت به ازای یک طبقه لحاظ شده است و در صورت اضافه شدن هر طبقه اضافه مبلغ ۲۰٫۰۰۰ ریال بابت هزینه ثبت اظهارنامه و هزینه ۱۰۰٫۰۰۰ ریال حق الثبت به فاکتور فوق اضافه خواهد شد.

جهت دریافت مشاوره، با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


هزینه ثبت طرح صنعتی چقدر می شود؟

– برای اشخاص حقوقی: ۱۱٫۹۰۰٫۰۰۰ ریال
– برای اشخاص حقیقی: ۱۰٫۹۰۰٫۰۰۰ ریال

فرق بین علامت تجاری و طرح صنعتی در چیست؟

علامت تجاری مربوط به یک نام یا یک تصویر است ولی طرح صنعتی عبارتست از طراحی منحصر به فرد یک محصول در حالت های ۲ بعدی و ۳ بعدی

اگر طرح صنعتی خود را ثبت نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

برای ثبت طرح صنعتی الزامی وجود ندارد اما در صورت عدم ثبت آن، ممکن است دیگران از طرح شما کپی برداری کرده و از آن سواستفاده نمایند و شما هیچ حمایت قانونی نخواهید داشت.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.83/5 (6)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *