مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


صفر تا صد نکات طلایی ثبت لوگو

صفر تا صد نکات طلایی ثبت لوگو

عنصر رقابت در تمامی کسب و کارها موجب شده است تا ایده‌های جدید به عنوان یک ابزار کارآمد بتوانند، مسیر موفقیت را هموارتر نمایند. بخشی از این ابزارها در راستای روش‌های قانونی باعث شهرت هر چه بیشتر کسب و کار شما خواهند شد. برای مثال ایده‌های بصری مانند لوگو و برند از جمله مواردی هستند که نه تنها موجب تاثیر در مخاطب شما می‌شوند بلکه از نظر قانونی نیز مورد حمایت قرار گرفته‌اند. از این‌رو شما می‌توانید با ثبت لوگو و برند با یک تیر چند نشان بزنید یعنی علاوه بر استفاده از شهرت بتوانید از حمایت‌های قانونی نیز بهره‌مند شوید. در این مطلب نیز با اشاره به تعریف لوگو، شما را با نحوه ثبت آن در قانون آشنا می‌کنیم.


لوگو چیست؟

لوگو یک نشان تجاری است که به وسیله آن، مخاطب، محصول شما را می‌شناسد و علاوه بر این به شما این امکان را می‌دهد که محصولات و خدمات خود را از سایر محصولات و خدمات متمایز نمایید. با لوگو تجاری، شما ابزاری برای معرفی محصولات خود به دست می‌آورید و می‌توانید کالاها و خدمات خود را با ویژگی منحصر به ‌فردی که دارند به بازار ارائه نمایید.

اشتباهات متداول:
لوگو صرفا یک نشان و طرح گرافیکی است و نباید آن را با علامت تجاری اشتباه گرفت چرا که علامت تجاری می‌تواند شامل نام برند شما نیز باشد ولی لوگو صرفا یک تصویر منتخب برای برند است. برای مثال نشان تیک برند نایکی، لوگوی این برند محسوب می‌شود.


ثبت لوگو

کسب و کار یک فعالیت گسترده و همه جانبه است که مدیریت و پیشرفت آن به تصمیمات و اقدامات شما وابسته است. از این‌رو علاوه بر رعایت الزامات قانونی، می‌توانید از امکانات آن نیز استفاده کنید. برای مثال در صورتی که بخواهید به صورت گروهی به فعالیت تجاری بپردازید، لازم است، الزامات ثبت شرکت را رعایت نمایید.

در عین حال، برخی از موارد مانند ثبت لوگو یا ثبت برند، امکانی‌ست که از طریق آن می‌توانید کسب و کار خود را بهبود ببخشید. برای مثال علاوه بر شهرت بیشتر کسب و کار خود به آن اعتبار می‌بخشید. ضمن اینکه در صورت استفاده از لوگو خاصی برای فعالیت و عدم ثبت آن خود را با چالش‌های زیادی از جمله کپی‌برداری توسط رقبا یا تولید محصولات مشابه با کیفیت پایین مواجه نماید. ثبت‌یار، ثبت برند و لوگوی شما را به‌صورت آنلاین و مشاوره رایگان به عنوان یکی از خدمات خود ارائه می‌دهد.


نکات ثبت لوگو

در زمینه ثبت برند و لوگو لازم است، نکاتی را مورد توجه قرار دهید:

۱) ثبت برند و لوگو الزام قانونی ندارد، در عین حال عدم ثبت آن موجب چالش‌های فراوانی برای شما خواهد شد. از این‌رو توصیه می‌شود، برای پیشگیری از این چالش‌ها مانند سوءاستفاده‌های احتمالی و بهره‌مندی از مزایای ثبت، برند خود را ثبت نمایید.

۲) مدت اعتبار لوگو محدود و برای مدت ۱۰ سال است و پس از این مدت اگر شخص، متقاضی تمدید باشد، می‌تواند نسبت به آن اقدام کند.

۳) پیش از ثبت باید موارد ممنوعیت ثبت لوگو را بررسی کنید چرا که به‌موجب قانون، ثبت مواردی از آن امکان‌پذیر نیست که از جمله، می‌توان به عین یا شباهت زیاد به علامت تجاری دیگر اشاره کرد.

۴) در صورتی‌که در لوگوی شما حرف لاتین وجود داشته باشد، داشتن کارت بازرگانی الزامی‌ست.

۵) برای ثبت لوگو باید از صنف فعالیت خود مجوز دریافت نمایید یا دارای جواز تاسیس از وزارت صنعت و معدن باشید.

۶) لوگو یکی از موارد برند است و برای ثبت آن باید تشریفات قانونی رعایت شود. با این وصف که پس از تایید مدارک، یک نوبت آگهی در روزنامه رسمی مبنی بر تقاضای ثبت و تکراری نبودن لوگو انجام می‌شود و در صورت نبود اعتراض، در یک نوبت دیگر آگهی ثبت لوگو صورت می‌گیرد و گواهی آن صادر می‌شود.

اشتباهات متداول:
با انتشار اولین آگهی، ثبت لوگوی شما قطعی نشده است و اعتبار قانونی ندارد بلکه صرفا نشان دهنده تقاضای ثبت برای شما‌ست و با انتشار اگهی دوم در روزنامه رسمی ثبت قطعی صورت می‌گیرد.


ثبت برند و لوگو با ثبت‌یار

آشنایی با هر یک از موارد قانونی می‌تواند یک گام مثبت برای پیشرفت فعالیت تجاری شما باشد. از این‌رو ما در ثبت‌یار علاوه بر معرفی این موارد همواره مبنای خدمات خود را ارتقای کسب و کار شما قرار داده‌ایم. شما می‌توانید برای استفاده از خدمات آنلاین ضمن مشاوره رایگان با کارشناسان ثبت‌یار، امور حقوقی کسب و کار خود را پیگیری نمایید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


مدت زمان ثبت لوگو چقدر است؟

۳ الی ۴ ماه

آیا برای ثبت لوگو نیاز به مجوز فعالیت است؟؟

بله، یکی از مدارک ثبت برند، مجوز فعالیت در حوزه کاری مرتبط است که برای آشنایی بیشتر با انواع آن می‌توانید به همین مطلب مراجعه نمایید.

هزینه ثبت لوگو چقدر است؟

هزینه‌ای که برای اشخاص حقیقی و حقوقی دریافت می‌شود، متفاوت است. همچنین با اضافه شدن هر طبقه این مبلغ تغییر می‌کند که برای اطلاع دقیق‌تر می‌توانید به مطلب «هزینه ثبت برند» مراجعه کنید.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.88/5 (8)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *