مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


حذف گواهی عدم سوء پیشینه تحولی مهم در ثبت شرکت‌

حذف گواهی عدم سوء پیشینه تحولی مهم در ثبت شرکت‌

رونق کسب و کار و تسهیل تجارت در یک کشور، نشان دهنده شاخص توسعه تجاری بالا در آن کشور است. به عبارت دیگر، هر اندازه روند اداری ایجاد کسب و کار به ویژه شرکت‌های تجاری یک منطقه آسان‌تر باشد، شاهد اقتصاد پویا‌تری خواهیم بود. چرا که بیشتر فعالیت‌های تجاری در قالب شرکت‌ها صورت می‌گیرد. از این‌ رو اغلب کشور‌ها با تسهیل روند ثبت شرکت‌ سعی دارند، اقتصاد خود را بیش از پیش رونق ببخشند.

اخیرا ایران نیز برای بهبود شاخص‌های اقتصادی خود و توسعه کسب و کار‌های نوین اقدام قابل توجهی در جهت حذف ارائه گواهی عدم سوء پیشینه برای ثبت شرکت‌ کرده است. این بدین معناست که در صورت نبود نقص در سایر مدارک، روند ثبت شرکت‌ها با متخصصین ثبت یار در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌پذیرد.

آمار نگران کننده‌ای از رتبه اقتصادی ایران

طبق گزارش وضعیت ایران در شاخص سهولت انجام کسب و کار سال ۲۰۱۸ بانک جهانی، اقتصاد ایران رتبه ۱۲۸ را در بین ۱۹۰ اقتصاد کسب کرده است. این در حالی‌ست که طبق همین گزارش، اقتصاد ایران نسبت به سال ۲۰۱۷ با ۴ پله نزول قرار گرفته است.

بانک جهانی در گزارش خود با در نظر گرفتن مولفه‌هایی چون شروع کسب و کار، اخذ مجوز‌های ساخت و ساز، دسترسی به برق، ثبت مالکیت، اخذ اعتبار، حمایت از سهامداران خرد، پرداخت مالیات، تجارت فرامرزی، اجرای قرارداد و حل و فصل ورشکستگی اقدام به رتبه بندی اقتصاد‌های دنیا کرده و از طرف دیگر این شاخصه‌ها را عوامل کلیدی در بهبود کسب و کار دانسته است.

گواهی عدم سوء پیشینه در مدارک ثبت شرکت‌

همانطور که می‌دانیم، روند ثبت شرکت‌ نیازمند تهیه مدارک و ارسال آن به اداره ثبت شرکت‌هاست. یکی از این مدارک ارائه گواهی عدم سوء پیشینه برای ثبت شرکت، توسط کلیه اعضای هیات مدیره، مدیرعامل و بازرسان شرکت از طرف متقاضی ثبت شرکت است.

به طور مثال در شرکت‌های سهامی خاص تسلیم مدارک زیر به اداره ثبت شرکت‌ها ضروری است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت‌های سهامی

  • تکمیل دو نسخه اساسنامه شرکت که باید به امضای سهامداران رسیده باشد.
  • تکمیل دو نسخه اظهار‌نامه شرکت سهامی خاص مشعر بر تعهد کلیه سهام
  • گواهینامه بانکی حاکی از تادیه قسمت نقدی آن که نباید کمتر از سی و پنج درصد کل سهام باشد.
  • تعیین اولین مدیران و بازرسان و قبول سمت مدیریت و بازرسی
  • در صورتی‌که اعضاء هیئت مدیره یا سهام‌داران اشخاص حقوقی باشند: ارائه کپی آخرین روزنامه رسمی شخص حقوقی و نامه معرفی نماینده و کپی شناسنامه و کپی کارت ملی برابر اصل شده نماینده شخص حقوقی
  • در صورت داشتن سهام‌دار خارجی برای اشخاص حقیقی ارائه کپی برابر اصل پاسپورت و برای اشخاص حقوقی، ارائه گواهی ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شده حاوی آخرین وضعیت شرکت و همچنین ارائه اصل و ترجمه وکالت‌نامه و اختیار‌نامه وکیل سهام‌دار خارجی
  • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری کلیه اعضای هیات مدیره، مدیرعامل و بازرسان شرکت از طرف متقاضی ثبت شرکت
  • ارائه اقرارنامه در متن صورتجلسه جهت کلیه اعضای هیات مدیره و مدیر عامل شرکت مبنی بر اینکه مشمول ممنوعیت‌های مندرج در اصل ۱۴۱ قانون اساسی نبوده و هیچ‌گونه ممنوعیت قانونی موضوع مواد ۱۱۱ و ۱۲۶ قانون تجارت برای آن ها جهت عضویت در هیات مدیره و مدیر‌عاملی وجود ندارد
  • ارائه اقرار‌نامه بازرس یا بازرسان در متن صورتجلسه مبنی بر اینکه هیچ‌گونه نسبت فامیلی اعم از نسبی و سببی با مدیران و مدیرعامل شرکت تا درجه سوم از طبقه اول و دوم ندارند و خود و یا همسرشان نیز از مدیران و مدیرعامل شرکت بطور موظفی حقوق دریافت نمی‌کنند.

تسهیل فرآیند ثبت شرکت‌ها، گامی نوین در رونق کسب و کار

امکان تاسیس و ثبت شرکت‌های تجاری به معنای ورود سرمایه به چرخه اقتصاد بوده و یکی از مواردی‌ست که می‌تواند فعالیت‌های اقتصادی را به طرز چشمگیری افزایش دهد، اما در عین حال افراد با داشتن شرایط خاصی می‌توانند، به عنوان شخص حقوقی فعالیت کنند.

در نظر گرفتن محدودیت‌های قانونی اعضا برای ثبت شرکت‌ها، باعث جلوگیری از هر گونه کلاهبرداری و سوء استفاده‌های مالی می‌شود. ضمن اینکه بسیاری از این شرکت‌ها صرفا روی کاغذ تشکیل می‌شوند و زمینه ارتکاب جرایم مختلف را به وجود می‌آورند.

به موجب مواد ۱۱۱، ۱۲۶ و ۱۴۷ لایحه اصلاحی قانون تجارت الزاماتی در مورد انتخاب اشخاص به عنوان اعضای هیئت مدیره و همچنین بازرسان شرکت‌های سهامی در نظرگرفته شده است. یکی از این موارد، ارائه گواهی عدم سوء پیشینه برای ثبت شرکت توسط متقاضی است.

این نکته لازم به ذکر است که مدت زمان صدور گواهی عدم سوء پیشینه ۵ الی ۳۰ روز است و این امر، فرآیند ثبت شرکت را با مشکل مواجه می‌کند.

به همین منظور، برای رفع این مشکل و کوتاه‌تر شدن فرآیند ثبت شرکت، ارائه گواهی عدم سوء پیشینه برای ثبت شرکت حذف شد.

 

گواهی عدم سوء پیشینه؛ حذف یک فرآیند زمان بر

گواهی عدم سوء پیشینه | ثبت یار

حذف ارائه گواهی عدم سوء پیشینه برای ثبت شرکت‌، به این معنا نیست که همه افراد از جمله کسانی که دارای سوء پیشینه کیفری هستند، می‌توانند اقدام به ثبت شرکت نمایند؛ چرا که از لحاظ قانونی به واسطه سابقه کیفری، محرومیت از برخی حقوق اجتماعی برای این افراد به وجود می‌آید؛ که از جمله موارد آن، ثبت شرکت یا عضویت به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره است.

ابتکار عمل صرفا در نحوه ارائه گواهی عدم سوء پیشینه برای ثبت شرکت‌ است؛ با این توضیح که پیش از این متقاضی موظف بود از طریق پلیس +۱۰ اقدام به گرفتن و ارائه گواهی عدم سوء پیشینه برای ثبت شرکت‌ به اداره ثبت نماید، ولی در حال حاضر اداره ثبت شرکت‌ها از طریق استعلام، گواهی عدم سوء پیشینه کیفری برای ثبت شرکت‌ها را احراز می‌نماید.

به همین منظور می‌توان انتظار داشت حذف گواهی عدم سوء پیشینه کیفری، از فرآیند ثبت شرکت‌ها، می‌تواند گام مهمی در جهت بهبود کسب و کار، گسترش فعالیت‌های تجاری و در نهایت افزایش شاخص توسعه اقتصادی ایران در میان سایر اقتصاد‌های جهان باشد. چرا که ایران نیز مانند سایر کشور‌ها باید رتبه خود را، که در سال‌های اخیر تنزل پیدا کرده است با تدابیری این چنینی ارتقا دهد.

چگونه در سریع‌ترین زمان ممکن شرکت ثبت کنیم؟

با توجه به حذف ارائه‌ی گواهی عدم سوء پیشینه برای ثبت شرکت، این فرآیند تسهیل پیدا کرده است. در این بین برای تجربه لذت یک ثبت بی‌دردسر می‌توانید به سایت ثبت یار مراجعه کرده یا با واحد پشتیبانی تماس بگیرید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، شرکت شما به ثبت برسد.

شماره تماس واحد پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.86/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *