مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


فوت و فن ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران

فوت و فن ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران

امروزه، اقتصاد و گسترش فعالیت‌های تجاری مهم‌ترین بخش زندگی افراد جامعه محسوب می‌شود؛ از این رو آشنایی با برخی مسائل می‌تواند نقش زیادی را در پیشبرد اهداف اقتصادی افراد ایفاء کند. یکی از مهم‌ترین این حوزه‌‌ها ایجاد شرکت‌های تجاری است. با وجود این‌که این نوع شرکت‌ها انواع مختلفی دارند برخی از آن‌ها به واسطه نحوه فعالیت رواج بیشتری پیدا کردند؛ ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران یکی از انواع پر‌طرفدار دنیای شرکت‌هاست.

به بیان دیگر بسیاری از افراد برای ورود به کسب و کار و توسعه آن، از شرکت‌های تجاری استفاده می‌کنند. ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران به دلیل گسترش فعالیت‌های تجاری از شکل فردی به جمعی و امکان تشکیل این شرکت‌ها با حداقل ۲ نفر محبوبیت زیادی بین افراد دارد.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران

شرکت‌های با مسئولیت محدود یکی از انواع شرکت‌های تجاری است، که شرکا برای انجام فعالیت‌های تجاری به نسبت سرمایه و آورده خود در آن مسئولیت دارند و علت اصلی نام گذاری شرکت با مسئولیت محدود نیز به همین دلیل است. اما این سرمایه بر‌خلاف شرکت‌های سهامی به قطعاتی تحت عنوان سهام تقسیم نمی‌شود.

قانون تجارت در ماده ۹۴، شرکت با مسئولیت محدود را این‌گونه تعریف کرده است:

«شرکت با مسئولیت محدود، شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل شده و هر یک از شرکاء بدون این‌که سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد، فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت‌اند.»

اگر چه شرکت‌های با مسئولیت محدود، از جمله شرکت‌های سرمایه‌ای هستند؛ (به این معنی که شرکا در مقابل اشخاص ثالث جز به اندازه آورده خود مسئولیتی ندارند؛ به بیان دیگر اگر شرکت با مسئولیت محدود ورشکسته شود، طلبکاران فقط می‌توانند به اندازه سرمایه باقی مانده در شرکت، طلب خود را وصول کنند و حق مراجعه به اموال شخصی شرکا را ندارند.) اما شخصیت شرکا برای تشکیل این نوع شرکت بسیار مهم است.

از این رو شرکت‌های با مسئولیت محدود را بیشتر به عنوان شرکت‌های دوستانه و خانوادگی می‌شناسند. در نتیجه انتقال سهم الشرکه به دیگری با سخت گیری‌هایی همراه شده است و تنها با رضایت عده‌ای از شرکاء که لااقل سه ربع سرمایه را دارا باشند، امکان دارد.

همین امر به عنوان مزیت بزرگی برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران و به طور کلی ایران، محسوب می‌شود.

مراحل تاسیس شرکت با مسئولیت محدود

ثبت شرکت با مسئولیت محدود | ثبت یار

پیش از ورود به مراحل تاسیس شرکت با مسئولیت محدود باید به شرط کلی تشکیل شرکت‌ها توجه کرد؛ چرا که شرکا در ابتدا نیاز به بستن قرارداد دارند، در نتیجه باید شرایط عمومی قراداد‌ها را دارا باشند و این همان داشتن قصد و رضایت، اهلیت به معنای بالغ، عاقل، رشید بودن، معین بودن و مشروع بودن موضوع شرکت است.

اولین مرحله از مراحل تاسیس شرکت‌های با مسئولیت محدود به گفته قانون تجارت، پرداخت و تادیه سرمایه نقدی و غیر نقدی است.

به تعبیر این قانون، شرکت با مسئولیت محدود زمانی تشکیل می‌شود که شرکا تمام سرمایه نقدی خود را پرداخت و سهم الشرکه غیر‌نقدی تقویم و تسلیم شود.

دومین قدم از مراحل تاسیس شرکت با مسئولیت محدود، تنظیم اساسنامه است؛ همانطور که گفته شد شرکت‌نامه (سند رسمى است که بین دو یا چند شریک به‌منظور تشکیل شرکت تجارتى در شرکت های با مسئولیت محدود، تضامنی و نسبی تنظیم مى‌شود) در زمان ثبت شرکت با مسئولیت محدود با انجام تشریفاتی به سند رسمی تبدیل می‌شود. در کنار شرکت‌نامه رسمی، داشتن اساسنامه نیز الزامی است. اساسنامه سندی است که کلیه مقررات و خط مشی شرکت را تعیین می‌کند.

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران

پس از طی مراحل تاسیس شرکت با مسئولیت محدود، لازم است شرکت ثبت شود، به تعبیر دیگر شرکتی که ثبت نشود از لحاظ قانونی به رسمیت شناخته نشده و شخصیت حقوقی آن کامل نمی‌شود. مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران مانند سایر شرکت‌های تجاری تابع قانون ثبت شرکت‌ها‌ست.

اولین گام از مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران با مراجعه به ”اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی” و تسلیم مدارک مربوطه انجام می‌شود. پس از تکمیل مدارک و تسلیم به اداره ثبت شرکت‌ها، دومین گام از مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود، ورود اطلاعات به سامانه مربوطه است.

پس از این مرحله، با تایید تمامی مدارک، شماره ثبت شرکت صادر شده و لازم است آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی منتشر شود.

باید در نظر داشت شرکت‌های تجاری به ویژه سهامی و با مسئولیت محدود که از جمله شرکت‌های رایج در امور تجاری در ایران هستند، برای تسهیل کسب و کار تشکیل می‌شوند. این در حالی‌ست که شرایط شکلی قانونی، دشواری های خود را برای ثبت شرکت‌ها دارد، تا راه هر گونه سوء استفاده را ببندد. در نتیجه برای طی تمامی مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود، با وجود فرآیند پیچیده نیازمند رجوع به کارشناسان این حوزه است تا با داشتن تخصص و تجربه کافی این امر را تسهیل کنند.

اما وظیفه کارشناسان به عنوان راهنمای ثبت شرکت با مسئولیت محدود، صرفا ثبت شرکت‌ها نیست؛ با این توضیح که هر شرکت تجاری در طول فعالیت خود با وضعیت‌های مختلف اقتصادی مواجه می‌شود، گاهی این تغییرات جزئی‌ست، اما در عین حال گاهی امکان دارد، این تغییرات اساسی‌تر باشد و سرنوشت شرکت را دستخوش تغییر کند؛ به همین منظور می‌توانید به سامانه ثبت یار مراجعه کنید.

ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود

ثبت شرکت با مسئولیت محدود | ثبت یار

موارد تغییراتی که نیاز به ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود دارد به موجب ماده ۲۰۰ قانون تجارت بیان شده است:

ثبت تغییرات ذیل در شرکت الزامی است

  • تغییر اساسنامه
  • تمدید مدت شرکت، زاید بر مدت مقرر
  • انحلال شرکت (حتی در مواردی که انحلال به واسطه‌ انقضای مدت شرکت صورت گیرد)
  • تعیین کیفیت تفریغ حساب یا تبدیل شرکاء یا خروج بعضی از آن‌ها از شرکت
  • تغییر اسم شرکت
  • در هر تقسیم راجع به مورد معین ماده ۵۸ ق.ت. (در ماده نهم نظامنامه قانون تجارت، علاوه بر موارد بالا، تغییر مدیر یا مدیران شرکت هم افزوده شده است)

در این موارد ثبت تغیرات شرکت با مسئولیت محدود ضروری‌ست و نقش کلیدی متخصصین این حوزه به عنوان راهنمای ثبت شرکت با مسئولیت محدود را نشان می‌دهد؛ چرا که عدم ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود به ویژه زمانی که موجب ورود ضرر و زیان به دیگران شود، مسئولیت شخص خاطی و جبران خسارات وارده را از بین نمی‌برد.

این نوشتار صرفا بخشی از موارد مهم ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران را مد نظر قرار داد. لازم به ذکر است شرکت‌های با مسئولیت محدود، یکی از رایج‌ترین شرکت‌های تجاری در ایران است. داشتن اطلاعات کافی از مراحل ثبت شرکت‌های با مسئولیت محدود، می‌تواند باعث رونق فعالیت تجاری به صورت گروهی و در قالب شرکت‌ها شود.

مشاوران ثبت یار امکان یک ثبت بی دردسر، برای فعالیت‌های تجاری را در اختیار شما قرار می‌دهند.

شماره تماس پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4/5 (5)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *