مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


مراحل و مدارک ثبت برند بین المللی در ایران

مراحل و مدارک ثبت برند بین المللی در ایران

برخی از کالاهایی که استفاده می‌کنیم از برندهای شناخته شده‌ای هستند. مانند گوشی تلفن همراه، پوشاک، لوازم برقی، الکترونیکی و…، که با برندهایی چون آدیداس، سامسونگ، ال‌جی دیده می‌شوند. راز این تفاوت چیست؟ چرا برخی از برندها این‌قدر معروف می‌شوند و نام برخی دیگر را خیلی کم می‌شنویم؟ نکته اینجاست که برخی از این برندها ثبت جهانی می‌شوند. یعنی علاوه بر کشوری که در آن به ثبت می‌رسند به صورت بین‌المللی نیز ثبت می‌شوند. اگر یک برند در ایران ثبت کرده‌اید می‌توانید آن را به صورت بین‌المللی نیز ثبت کنید. برای ثبت برند بین المللی در ایران این مطلب را بخوانید.

 

ثبت برند بین المللی در ایران

یکی از انواع ثبت برند، ثبت برند بین المللی است. اولین قدم برای این‌که از مزایای ثبت برند در سایر کشورهای خارجی نیز بهره‌مند شوید این است که ابتدا برند خود را در کشور خود ثبت کنید. یعنی برای ثبت برند بین المللی، ابتدا باید گواهی ثبت برند از اداره مالکیت معنوی بگیرید. سپس می‌توانید مراحل ثبت برند بین المللی را طی کنید.

کشورهای زیادی به موافقت‌نامه مادرید پیوسته‌اند. وقتی درخواست ثبت برند بین المللی خود را به اداره مالکیت معنوی تحویل می‌دهید تا از طریق آن به سازمان جهانی مالکیت معنوی برسد، می‌توانید انتخاب کنید که برند شما در کدام‌یک از کشورهای عضو مادرید حمایت شود. حتی می‌توانید همه آن کشورها را انتخاب کنید.

 

در این صورت وقتی ثبت برند بین المللی شما به طور کامل انجام شود، حمایت از برند شما در همه آن کشورها اجرایی می‌شود. به طور مثال اگر فردی در یکی از این کشورها محصولی مشابه محصول شما با برندی شبیه شما تولید کند، از طریق محاکم آن کشور قابل پیگیری خواهد بود.

مثلا اگر شخصی در ایران گوشی‌های تلفن همراه با عنوان اپل تولید کند، تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

 

کارشناسان ثبت‌یار آماده هرگونه مشاوره در زمینه ثبت برند بین المللی شما هستند.

 

مدارک ثبت برند بین المللی

سازمان جهانی مالکیت معنوی یا همان وایپو، مرجعی‌ست که امور مربوط مالکیت‌های معنوی را در جهان سازمان‌دهی می‌کند. یکی از وظایف این سازمان، ثبت برند بین المللی است. وایپو در هر منطقه، نمایندگی‌هایی دارد که مدارک و اطلاعات باید به دست آن‌ها برسد. تا پس از بررسی، مدارک فوق تایید شود و ثبت برند بین المللی شما انجام شود. برای این کار مدارک زیر را آماده کنید:

  • کپی برابر با اصل شناسنامه و کارت ملی صاحبان برند
  • اصل گواهی ثبت علامت تجاری در ایران
  • ارسال نامه درخواست ثبت برند بین المللی به اداره مالکیت معنوی با درج اسامی کشورهای مورد نظر
  • رسید پرداخت هزینه بررسی اظهارنامه ثبت برند بین المللی
  • تکمیل فرم مخصوص لاتین
  • درصورتی که مالک برند شخص حقوقی باشد، کپی برابر با اصل مدارک هویتی مدیران و دارندگان حق امضای شرکت
  • برای اشخاص حقوقی لازم است یک معرفی‌نامه بر روی سربرگ شرکت یا وکالت‌نامه وکیل دادگستری ارائه شود.

 

ثبت برند بین المللی برای شرکت‌ها

امروزه با گسترش حوزه تجارت و روابط بین المللی، شرکت‌ها نیز فعالیت خود را گسترش داده‌اند. به همین دلیل حفظ حقوق شرکت‌ها در فعالیت‌های خارجی اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

اگر شرکتی، ثبت برند تجاری در ایران را انجام داده باشد، می‌تواند از ثبت برند بین المللی نیز استفاده کند تا از بسیاری از سوءاستفاده‌ها مصون بماند.

 

درخواست ثبت برند ممکن است به دلایل گوناگونی رد شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که در این زمینه حتما از کارشناسان ثبت برند کمک بگیرید. متخصصان ثبت‌یار جهت هرگونه مشاوره و انجام فرایند ثبت برند در خدمت شما هستند.

شماره تماس پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.67/5 (6)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران