مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


تغییر مدیران در شرکت

تغییر مدیران در شرکت

 

ثبت شرکت

مقدمه

پیش از این در مطالب مجله ثبت یار، به بیان شرایط انتخاب اعضای هیات مدیره و مقررات قانونی موجود پیرامون این مساله پرداختیم. اما یکی از مسائلی که ممکن است بعد از مدتی و در هر مقطع از فعالیت شرکت پیش بیاید، آن است که شرکت بنا به هر دلیلی تصمیم به تغییر دادن مدیران شرکت و یا ایجاد تغییر در تعداد آن ها اعم از کاستن و یا فزودن به آن­ها داشته باشد.

پیش از این در مطالب مربوط بهتصمیم ­گیری در شرکت­ها و انواع مجامع، راجع به ساختار اتخاذ تصمیمات در شرکت ­ها مطالبی را بیان نمودیم و گفتیم که انتخاب تصمیمات راهبردی مانند انتخاب مدیران شرکت در صلاحیت مجمع عمومی سهامداران است. اما در مورد شرایط تغییر در افراد مدیر و تغییر در تعداد آن ها کدام یک از مجامع صلاحیت خواهد داشت؟ مجمع عمومی عادی و یا مجمع عمومی فوق العاده؟

کدام مجمع صلاحیت دارد؟

نکته مهم در این مورد آن است که بر اساس قانون تجارت ایران، انتخاب مدیران اساسا به عهده مجمع عمومی عادی­ست. زیرا چنان که بیان شد، تصمیمات عادی شرکت اصولا بر عهده مجمع عمومی عادی می باشد. اما تغییر در تعداد مدیران شرکت به طور مثال کاهش تعداد آن­ها از پنج نفر به سه نفر و یا برعکس، بر عهده مجمع عمومی فوق العاده می باشد. اما سوالی که ممکن است برای خوانندگان این مطلب پیش بیاید آن است که علت این تفاوت در صلاحیت، که علی الظاهر موضوعی نسبتا مشابه با یکدیگر دارند، چیست؟

در پاسخ به این سوال یک نکته اساسی وجود دارد و آن این است که تعداد مدیران شرکت بخشی از مندرجات اساسنامه شرکت است. در حالیکه نام مدیران در اساسنامه ذکر نمی شود. از طرفی بر اساس قانون، هرگونه تغییر در مفاد اساسنامه الزاما در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده می باشد. فلذا علت این که انتخاب مدیران در صلاحیت مجمع عمومی عادی و تغییر در تعداد مدیران در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده است، الزام به تغییر در اساسنامه در صورت تغییر تعداد مدیران است که صلاحیت آن در اختیار مجمع عمومی فوق العاده شرکت می باشد.

یک مثال

بر اساس مفاد فوق، در صورتی که شرکتی با سه عضو هیات مدیره بخواهد، پنج نفر جدید را به عنوان هیات مدیره خود منصوب کند، باید ابتدا مجمع عمومی فوق­ العاده تشکیل داده و تعداد مدیران را از سه به پنج افزایش دهد و بعد از آن با تنظیم صورتجلسه مجمع عمومی عادی، پنج مدیر جدید را منصوب نماید. فلذا در صورتی که شرکت کل این فرآیند را با صورتجلسه مجمع عمومی عادی انجام دهد، صورتجلسه مربوطه در اداره ثبت شرکت ها رد خواهد شد.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (8)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *