مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ثبت شرکت تضامنی در ایران و نکات ثبتی آن

ثبت شرکت تضامنی در ایران و نکات ثبتی آن

اگر به دنیای اطراف خود با دقت و توجه نگاه کنید، متوجه خواهید شد که شرکت‌ها در انواع مختلف روزبه‌روز در حال گسترش هستند. این موضوع فقط معطوف به شرکت‌هایی از نوع خاص نمی‌شود و در همه انواع هفت‌گانه شرکت‌هایی که در قانون تجارت از آن نام برده شده است، دیده می‌شود. یکی از انواع این شرکت‌ها، شرکت تضامنی است که به دلیل مسئولیت نامحدود شرکا بسیار مورد توجه کسانی قرار می‌گیرد که با شرکت ارتباط دارند. شما باید قبل از اقدام به ثبت شرکت تضامنی در ایران، اطلاعات جامع و کاملی از این نوع شرکت‌ها داشته باشید. بدین منظور ما اطلاعات مفیدی در خصوص ثبت شرکت تضامنی در ایران به شما ارائه می‌کنیم تا شما با دیدی باز اقدام به ثبت شرکت تضامنی نمایید.

شرکت چیست؟

شرکت از تجمیع تعدادی از افراد و اموال تشکیل می‌شود که برای رسیدن به هدف معینی دور هم جمع می‌شوند. در یک تقسیم‌بندی کلی شرکت‌ها به شرکت‌های مدنی و تجاری تقسیم می‌شوند. ما در این مطلب با یکی از انواع شرکت‌های تجاری به نام شرکت تضامنی سروکار داریم و شما را با خصوصیات و ویژگی‌های آن آشنا می‌کنیم، اما قبل از آشنایی با شرکت تضامنی به‌طور خاص باید بدانید که شرکت دارای شخصیت حقوقی مستقل است و پس از ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها به‌عنوان یک شخص مستقل از شرکا به فعالیت می‌پردازد.

شرکت تضامنی:

در قانون تجارت شرکت‌های تجاری در یک تقسیم‌بندی کلی به هفت نوع شرکت طبقه‌بندی می‌شود که یکی از این شرکت‌های هفت‌گانه شرکت تضامنی است. در شرکت تضامنی شرکا بعد از آوردن سهم الشرکه مسئولیتشان محدود به آورده نمی‌شود، بلکه در مقابل طلبکاران شرکت علاوه بر میزان سهم الشرکه خود تا مبلغ بدهی متعهد هستند. همین امر سبب می‌شود که مشتریان و کسانی که با شرکت در ارتباط به‌ویژه ارتباط مالی هستند، با اطمینان بیشتری با شرکت تضامنی ارتباط برقرار نمایند.

نام شرکت تضامنی:

نام شرکت در حقیقت نشان دهنده و معرفی کننده شرکت است. به همین دلیل از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. با توجه به این امر اسم شرکت تضامنی از اهمیت بیشتری نسبت به سایر شرکت‌های تجاری برخوردار است، چرا که در اسم شرکت تضامنی علاوه بر ذکر قید تضامنی باید اسم شرکا برای نشان دادان ضامن بودن آن‌ها قید شود. توجه داشته باشید درصورتی‌که اسامی تمام شرکا ذکر نگردد باید از قیدهایی مانند و شرکا، و برادران یا و پسران و … استفاده گردد تا تضامنی بودن مسئولیت تمام شرکا بیان گردد.

ثبت شرکت تضامنی در ایران:

شرکت تضامنی به مانند سایر شرکت‌های تجاری برای اینکه از وجهه‌ی قانونی برخوردار شود، باید به ثبت برسد؛ بنابراین اگر شما درصدد ثبت شرکت تضامنی در ایران هستید باید بعد از تهیه مدارکی که در ادامه بیان می‌شود با مراجعه به سامانه ثبت شرکت‌ها، شرکت خود را به ثبت برسانید.

مدارک ثبت شرکت تضامنی در ایران:

ثبت شرکت تضامنی در ایران | ثبت یار

اولین گام برای شروع به ثبت شرکت تضامنی در ایران بعد از احراز شرایط و تصمیم‌گیری، تهیه مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تضامنی است. بدین منظور اگر شما قصد ثبت شرکت تضامنی را دارید باید مدارکی که در ادامه بیان می‌شود را به‌طور کامل و بدون هیچ نقصی فراهم نمایید. مدارک موردنیاز به شرح زیر است:

۱- دو نسخه تکمیل شده شرکت‌نامه

۲- دو نسخه تکمیل شده تقاضانامه

۳- دو نسخه اساسنامه امضا شده

۴- انتخاب نام بر اساس فرم انتخاب نام با تعیین پنج اولویت

۵- اصل مجوز فعالیت برای اموری که نیازمند کسب مجوز از مراجع خاص است

۶- استعلام گواهی عدم سوء پیشینه اعضای هیئت‌مدیره و مدیرعامل

۷- دو نسخه صورت‌جلسه مجمع عمومی مؤسس

۸- دو نسخه صورت‌جلسه هیئت‌مدیره

۹- اصل وکالت‌نامه درصورتی‌که امور ثبتی شرکت توسط نماینده یا وکیل انجام می‌شود

مراحل ثبت شرکت تضامنی در ایران:

شما برای ثبت شرکت تضامنی بعد از تهیه مدارک فوق باید به سامانه ثبت شرکت‌ها در سایت اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه کرده و با ورود اطلاعات خواسته شده به ترتیب و گام‌به‌گام فرایند ثبت شرکت خود را به اتمام برسانید.

اطلاعات که برای ثبت شرکت در سامانه ثبت شرکت‌ها باید وارد کنید به‌طور خلاصه عبارت است از:

  • اطلاعات هویتی و شخصیتی متقاضی ثبت شرکت
  • نام درخواستی شرکت با ۵ اولویت
  • موضوع فعالیت شرکت به‌صورت صحیح و دقیق
  • آدرس اقامتگاه قانونی شرکت به همراه کد پستی دقیق
  • سرمایه شرکت به‌صورت کلی و هم به‌صورت تفکیکی به نقد و غیر نقد
  • میزان سهم الشرکه افراد در شرکت
  • شعب شرکت درصورتی‌که شرکت دارای شعب باشد
  • روزنامه و سال مالی
  • متن صورت‌جلسه شرکت

بعد از ورود اطلاعات باید اصل مدارک به اداره ثبت شرکت‌ها از طریق پست ارسال شود. پس از ارسال مدارک موردنیاز به اداره ثبت شرکت‌ها، کارشناس حقوقی به بررسی موضوع پرداخته و در صورت تأیید اطلاعات و مدارک و موافقت با پرداخت مراتب برای چاپ در روزنامه کثیرالانتشار و رسمی از طریق متقاضی ثبت ارسال می‌شود. هدف از انتشار آگهی ثبت شرکت تضامنی این است که عموم مردم از ثبت چنین شرکتی با مشخصات مخصوص به خودآگاه شوند.

پس از انتشار آگهی شرکت ثبت شده محسوب می‌شود و وجهه‌ی قانونی پیدا می‌کند. ازاین‌پس شرکت به‌عنوان شخصیت حقوقی مستقل به حیات خود ادامه می‌دهد و به فعالیت اقتصادی می‌پردازد. ما در این مطلب تمام تلاش خود را کردیم تا شما را با ثبت شرکت تضامنی آشنا کنیم. شما می‌توانید برای سهولت کار خود یا دریافت مشاوره رایگان در زمینه ثبت شرکت تضامنی در ایران با ثبت یار تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی :۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *