مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


استعلام نام برند تجاری در ایران

استعلام نام برند تجاری در ایران

امروزه برای خرید کالا و ارائه محصولات متنوع رقابت زیادی در بازار عرضه و تقاضا وجود دارد. هر فرد یا شرکت، سعی می‌کند با معرفی مزایا و نقاط مثبت محصولات خود، مشتریان بیشتری را به سمت خود جلب کند و به اصطلاح گوی رقابت را از سایرین برباید! در این میان تمایز نشان، نام تجاری برند و ویژگی‌های منحصر به فرد آن می‌تواند در شناسایی و انتخاب برند شما توسط مشتریان موثر باشد. از این‌جا می‌شود فهمید لوگوی برند یا نام آن چقدر می‌تواند در انتخاب شدن یا عدم انتخاب آن توسط مخاطبین مهم باشد. لذا در این مطلب به دنبال آنیم تا با استعلام نام برند پیش از ثبت آن، شانس این تمایز و انتخاب شدن را بالا ببریم.

 

ثبت برند تجاری

بیشتر افراد و شرکت‌های تجاری امروزه به دنبال ثبت برندی به نام خود هستند. تا با این کار جلوی سوءاستفاده‌ها و کپی‌برداری‌ها را بگیرند و از مزایا ثبت برند نیز بهره‌مند شوند. اما ثبت برند تجاری همواره پیچیدگی‌های مخصوص به خود را نیز دارد. این که چه نامی برای برند خود انتخاب کنیم؟ کدام طبقه از طبقه‌بندی ثبت علائم را باید انتخاب کرد؟

همه این‌ها بستگی به کسب و کار شما دارد. اما مهم‌ترین نکته در آن این است نام و علامت تجاری شما نباید تکراری باشند. یعنی مشابه یا عین آن نباید در اداره مالکیت معنوی به ثبت رسیده باشد. در این صورت، درخواست ثبت برند شما رد می‌شود.

مثلا ممکن است شما برای تولیدات روسری‌های خود برند «خاتون» را انتخاب کرده باشید اما پس از ارسال درخواست ثبت برند، با رد آن مواجه شوید. چون فرد دیگری هم نام خاتون را برای برند تولید روسری‌اش انتخاب کرده است. به همین دلیل اهمیت استعلام نام برند پیش از ثبت به خوبی فهمیده می‌شود.

 

استعلام نام برند

از مهم‌ترین ویژگی‌های برند که افراد برند خاصی را با آن می‌شناسند، نام برند و لوگوی آن است.

 

 

فهمیدیم که برای ثبت برند، تکراری نبودن نام آن اهمیت دارد. به همین دلیل خوب است پیش از ارسال اظهارنامه ثبت علامت تجاری به اداره مالکیت معنوی، از تکراری نبودن آن مطمئن شویم. برای کسب اطمینان از عدم ثبت چنین برندی، استعلام نام برند صورت می‌گیرد.

برای استعلام نام برند می‌توان از دو روش استفاده کرد. در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 

روش‌های استعلام نام برند

برای استعلام نام برند خود می‌توانید به یکی از دو سایت زیر مراجعه کنید:

  • سایت روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران

برندهایی که در اداره مالکیت معنوی به ثبت می‌رسند باید در روزنامه رسمی آگهی شوند. تمامی آگهی‌هایی که در روزنامه رسمی منتشر شده‌اند در این سایت قابل دسترسی‌اند. با مراجعه به بخش «جستجو در آگهی‌ها» می‌توانید نام برندی که انتخاب کرده‌اید را وارد کنید تا ببینید پیش از این برندی با این نام ثبت شده است یا خیر.

  • سایت مرکز مالکیت معنوی

در سایت مرکز مالکیت معنوی نیز چنین امکانی برای برندهای ثبت شده وجود دارد. با انتخاب گزینه «میز خدمات الکترونیک» به قسمت «ثبت علائم» رفته و جستجو در بانک اطلاعاتی را کلیک نمایید. سپس با وارد کردن نام انتخابی خود ببینید که آیا چنین نامی قبلا به ثبت رسیده است یا خبر.

در صورتی که همین نام یا مشابه آن در حوزه فعالیت شما پیش از این انتخاب شده باشد، دیگر شما نمی‌توانید این نام را انتخاب کنید. اگر بر همین نام اصرار داشته باشید، درخواست ثبت برند شما رد می‌شود.

کارشناسان ثبت‌یار می‌توانند شما را در استعلام نام برند و ثبت علامت تجاری خود راهنمایی کنند.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰ : شماره تماس واحد پشتیبانی


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (6)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *