مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


چرا ثبت برند و علائم تجاری ضروری است؟

چرا ثبت برند و علائم تجاری ضروری است؟

هر‌یک از ما روزانه با محصولات مختلفی در بازار مواجه می‌شویم که گاهی تشخیص کالای با‌کیفیت را برای ما مشکل می‌کند؛ گاهی نیز با شنیدن نام یا دیدن علامت تجاری یک محصول، بی‌درنگ اقدام به خرید آن می‌کنیم، این امر باعث می‌شود، تولید‌کنند‌گان برای حفظ بازار رقابتی و جذب مشتری، کالا و خدمات خود را با ثبت برند و علائم تجاری از سایرین متمایز کنند.

سوال این‌جا‌ست که چه عاملی باعث می‌شود محصولی با سابقه فعالیت کوتاه مدت، محبوبیت و توان رقابتی بیشتری نسبت به یک کالای قدیمی داشته باشد؟

در پاسخ می‌توان گفت: تولید‌کنندگان با ثبت نام و علامت تجاری، محصول خود را به مشتریان معرفی می‌کنند و همین عامل باعث رقابت با سایرین می‌شود.

به بیان دیگر، شرکت‌های تجاری با وجود رقبای بسیار می‌توانند با ثبت برند تجاری شرکت‌ها، اولین قدم را در جهت موفقیت خود بردارند.

 

ثبت برند و علائم تجاری چیست؟

هر شخص (اعم از حقیقی و حقوقی) می‌تواند دارای یک برند یا یک علامت تجاری باشد؛ داشتن نام و علامت تجاری نیز به طور هم‌زمان امکان دارد.

طبق قانون «قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری»، هر نشان قابل رؤیتی که باعث ایجاد تمایز بین اشخاص حقیقی و حقوقی شود، علامت تجاری نام دارد.

نام تجاری، همان اسم اولیه‌ای‌ است که تاجر با آن شروع به کار کرده و می‌تواند آن را با طبق قانون، ثبت کند. مثلا تاجری اسم فرزند خود را به عنوان نام تجاری انتخاب می‌کند، این نام در صورتی اعتبار دارد که به نام تاجر به ثبت برسد.

 

ثبت برند و علائم تجاری چه مزایایی دارد؟

مهم‌ترین ویژگی ثبت علامت تجاری در ایران، متمایز کردن یک محصول از سایر موارد مشابه است، همچنین ثبت علائم تجاری شرکت‌ها، امکان سوء‌استفاده از برند یا علامت تجاری را از بین می‌برد.

افراد برای ثبت برند و علائم تجاری جز در موارد خاص، الزامی ندارند ولی «قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری»، مزایایی را برای ثبت علائم تجاری شرکت در نظر گرفته است.

شرکت‌ها برای بهره‌مندی از این مزایا، همچنین جلوگیری از کپی‌برداری، با مراجعه به اداره ثبت برند و علائم تجاری شرکت‌ها برای ثبت علائم تجاری شرکت‌ اقدام می‌کنند.

برای ثبت برند و علائم تجاری نیز مانند ثبت شرکت‌ها، کارشناسان ثبت یار با داشتن دانش و تخصص کافی می‌توانند این مسیر را برای شما هموار کنند.

 

ثبت برند و علائم تجاری چگونه انجام می‌شود؟

برای ثبت علائم تجاری در ایران، قدم اول احراز شرایط قانونی‌ است که توسط اداره ثبت برند و علائم تجاری شرکت‌ها صورت می‌گیرد.

اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی یکی از مراجع اصلی برای ثبت برند و علائم تجاری‌ست که در تهران قرار دارد؛ در نتیجه کسانی که بخواهند مراحل ثبت علائم تجاری را در سایر شهر‌ها را انجام دهند، ممکن است با مشکل مواجه شوند؛ به همین دلیل روش دیگری برای ثبت برند تجاری شرکت‌ها در نظر گرفته شده و متقاضیان می‌توانند با ورود به سامانه نسبت به ثبت علامت تجاری در ایران اقدام کنند.

کارشناسان مربوطه در اداره ثبت برند و علائم تجاری شرکت‌ها با توجه به مدارک موجود اقدام به رد یا پذیرش برند می‌کنند.

 

 

ثبت علامت تجاری بین المللی چه زمانی انجام می‌شود؟

ذکر این نکته ضروری‌ست که بخش زیادی از بازار فروش محصولات را صادرات تشکیل می‌دهد، در نتیجه لازم است، شرکت‌های فعال در این حوزه برای ثبت علامت تجاری بین‌المللی اقدام نمایند تا بتوانند محصول خود را با نام تجاری بین‌المللی عرضه کنند.

برای ثبت علامت تجاری بین‌المللی، ابتدا باید ثبت ملی در اداره کشور مبدا صورت گیرد سپس مراحل بین‌المللی آن انجام شود. قابل ذکر است که در این مرحله داشتن کارت بازرگانی الزامی‌ست.

 

ثبت علائم تجاری چه ضرورتی دارد؟

نکته‌ای که باید در نظر گرفت، این است که شرکت‌ها پیش از انجام هر‌گونه فعالیت و جلوگیری از سوء‌استفاده‌های احتمالی بهتر است اقدام به ثبت علائم تجاری شرکت،‌ کنند؛ زیرا ممکن است برند تجاری توسط یک شرکت دیگر مورد استفاده قرار گیرد یا ثبت برند تجاری توسط اداره ثبت برند و علائم تجاری شرکت‌ها به دلیل مشابهت با برند دیگر رد شود.

این امر موجب هدر رفتن سرمایه‌گذاری برای تولید، عرضه و همچنین بازار‌یابی محصول می‌شود.

به طور کلی ثبت علائم تجاری در ایران همچون سایر کشور‌‌ها امری مهم تلقی می‌شود و بیشتر اشخاص به ویژه اشخاص حقوقی برای داشتن سهم بزرگتری از بازار، کنار زدن رقبا، جلب مشتری و ترغیب آن‌ها به خرید برند، در اولین مرحله اقدام به ثبت علامت تجاری در ایران می‌کنند.

 

 

با وجود ثبت برند و علائم تجاری، امکان سوء‌استفاده از برند و علامت با طرح‌های مشابه وجود دارد و همین عامل، علت بسیاری از شکایت‌ها در حوزه مالکیت معنوی است.

ثبت علامت تجاری در ایران با توجه به این که امری تخصصی‌ست، لازم است تحت نظر کارشناسان مربوطه انجام شود تا روند ثبت را کوتاه‌تر و ساده‌تر کند؛ کارشناسان ثبت یار برای انجام هر‌گونه امور ثبتی، همراه شما هستند.

شماره تماس واحد پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *