مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ثبت برند استارتاپ ، نکته‌هایی که باید بدانید

ثبت برند استارتاپ ، نکته‌هایی که باید بدانید

برخی استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپایی که شروع به فعالیت می‌کنند، معمولا نمی‌دانند که چه اقدامات حقوقی و ثبتی را باید انجام دهند یا این‌که با برخی از مهم‌ترین آن‌ها مانند ثبت شرکت آشنایی ندارند. به طور مثال برای انجام دادن یک سری فعالیت‌های خاص، مانند فعالیت در حوزه‌ی گردشگری، نیازمند اخذ مجوز هستند و اندک اطلاعاتی درباره‌ی این موضوع ندارند. از دیگر نکات مهمی که اکثر استارتاپ‌ها آن را فراموش می‌کنند، ثبت برند استارتاپ است که در این مقاله، به طور کامل به آن خواهیم پرداخت.

بهتر از پیش از شروع این مقاله سری به مطلب «پیش از ثبت استارتاپ، این نکات را فراموش نکنید!» بزنید تا با اطلاعات کامل برای ثبت برند استارتاپ خود اقدام کنید.

 

ثبت شرکت استارتاپ

استارتاپ‌ها وقتی فعالیت خود را آغاز می‌کنند معمولا سرمایه اندکی در دست دارند. هم‌چنین از آینده خود بی‌خبرند. آیا این کسب و کار رونق خواهد گرفت؟ آیا به سوددهی می‌رسد؟ آیا تعداد شرکا همین می‌ماند یا این‌که این افراد تغییر می‌کنند؟ و پرسش‌های بسیاری مانند این که همواره در ابتدای راه، ذهن صاحبان این کسب و کارهای نوپا را به خود مشغول می‌کند.

دو حالت ممکن است پیش بیاید:

  • ممکن است این استارتاپ با استقبال مشتریان روبه‌رو نشود و اصطلاحا شکست بخورد. در این حالت ادامه دادن فعالیت و ضرردهی منطقی به نظر نمی‌رسد.
  • حالت دیگر حالتی است که استارتاپ، با استقبال مخاطبان مواجه شود و پس از مدتی جایگاه خود را میان آنان پیدا کند. در این حالت به سوددهی می‌رسد و می‌تواند حوزه فعالیت خود را گسترش دهد.

با توجه به این ریسکی که برای استارتاپ‌ها وجود دارد، زمان به ثبت رساندن آن در قالب یک شرکت بسیار مهم می‌شود. اگر بسیار زود اقدام به این کار شود، ممکن است استارتاپ شکست بخورد و مالکان آن مجبور شوند آن را منحل کنند. به همین دلیل خوب است اندکی صبر کنیم تا وضعیت کسب و کار کمی مشخص‌تر شود.

پس از این‌که احتمال سوددهی و موفقیت آن بالا رفت خوب است هرچه سریع‌تر اقدام به ثبت شرکت استارتاپ کنید. چون ممکن است چنین کسب و کاری به ذهن افراد دیگری هم برسد و آنها زودتر از شما اقدام به ثبت آن کنند. در این صورت آنها مقدم خواهند بود و شما نمی‌توانید چنین کسب و کاری را با همان نام به ثبت برسانید. در واقع برای اداره ثبت شرکت‌ها این مهم است که چه کسی اظهارنامه ثبت را زودتر ارسال کرده است.

 

ثبت برند استارتاپ

علاوه بر ثبت شرکت استارتاپ، ثبت برند استارتاپ نیز اهمیت خود را دارد. اقدامی که شاید استارتاپ‌ها معمولا از آن بی‌خبر باشند. استارتاپ‌ها می‌توانند حتی زمانی که ثبت شرکت خود را انجام نداده‌اند به نام یکی از افراد (معمولا فردی که ایده اصلی استارتاپ را داده است.) ثبت برند استارتاپ خود را به انجام برسانند.

وقتی که یک استارتاپ مراحلی را طی کرد و صاحبان آن متوجه شدند که این کسب و کار موفق خواهد شد، می‌توانند آن را به عنوان یک شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسانند. پس از آن خوب است برند خود را نیز ثبت کنند تا از حمایت‌های قانونی ثبت علائم تجاری بهره‌مند شوند.

برای مثال ممکن است یک استارتاپ، شروع به فعالیت کند و پس از مدتی شرکت خود را نیز به ثبت برساند. در صورتی که افراد دیگری،‌ برندی به این نام به ثبت برسانند صاحب استارتاپ، دیگر نمی‌تواند این برند را ثبت کند و درصورت سایر کلاهبرداری‌ها و سوءاستفاده‌ها نمی‌تواند از حمایت‌های علائم تجاری بهره‌مند شود.

مثلا تصور کنید فردی ایده ایجاد یک تاکسی اینترنتی را داده است. پس از مدتی فعالیت، کسب و کارشان با استقبال مشتریان مواجه می‌شود. در این صورت اگر شرکتی به ثبت نرسانده باشند، می‌توانند ثبت شرکت استارتاپ خود را انجام بدهند. اما در همین مرحله مثلا اگر نام «اسنپ» را برای خود انتخاب کرده باشند، بهتر است هرچه زودتر اقدام به ثبت برند استارتاپ خود نیز بکنند. زیرا در غیر این صورت اگر فرد دیگری در همین فاصله برند اسنپ را برای تاکسی اینترنتی خود در مرکز مالکیت معنوی به ثبت برساند، شرکت اولیه دیگر نمی‌تواند این نام را برای استارتاپ خود به عنوان برند به ثبت برساند و باید نام دیگری انتخاب کند.

 

 

ثبت برند استارتاپ با ثبت یار

امور ثبتی از فراز و نشیب‌ها و فرآیند‌های فراوانی برخوردار است که اگر راهنمایی چراغ راهتان نباشد، قطعا در این جاده گم خواهید شد!

ثبت یار با ارائه‌ی خدماتی شفاف و سیستماتیک، شما را در کلیه‌ی امور ثبتی همراهی می‌کند. ثبت برند استارتاپ نیز یکی از همین امور است؛ شما می‌توانید از کارشناسان ثبت برند ما مشاوره آنلاین و رایگان دریافت کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت راهنمایی برای ثبت برند استارتاپ با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰ : شماره تماس واحد پشتیبانی

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.2/5 (5)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *