مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


نوآفرین ، گام بزرگی در حمایت از استارتاپ

نوآفرین ، گام بزرگی در حمایت از استارتاپ

ایده‌ها در دنیای پر از رقابت امروز مهم‌ترین چیزی هستند که ما را ترغیب می‌کنند وارد دنیای کسب و کار شویم. یک ایده برای اینکه بتواند به مرحله اجرا برسد، ابتدا نیاز به پردازش و سپس حمایت شدن دارد. دنیای بزرگ کسب و کار این امکان را به همه افراد می‌دهد تا شانس خود را با ایجاد یک استارتاپ (استارت آپ) برای عملی کردن ایده‌ها امتحان کنند. دولت نیز با طرح‌های حمایتی مانند طرح نوآفرین از این نوع کار‌آفرینی‌ها حمایت می‌کند.

یک ایده در صورت به ثمر نشستن، توانایی رشد چشمگیری خواهد داشت و به عبارت دیگر راه صد ساله را یک شبه طی می‌کند و طرح نوآفرین این امر را سرعت می‌بخشد. پیش از پرداختن به جزئیات طرح نوآفرین باید با مفاهیمی همچون تعریف استارتاپ آشنا شویم که در ادامه‌ی این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

 

استارتاپ چیست؟

استارتاپ یک مدل کسب درآمد است که برای اجرایی شدن یک ایده شکل می‌گیرد؛ در این نوع کسب و کار افراد به عنوان هم موسس شناخته می شوند و به دنبال راهکاری برای رفع نیاز‌های موجود در جامعه یا تسهیل آن در دنیای تجاری هستند.

استارتاپ بیشتر در حوزه فناوری شکل می‌گیرد و کسب و کار‌های آنلاین یک نمونه واضح از آن‌هاست که ریسک بالایی برای رسیدن به مرحله اجرا دارد، به همین دلیل آن‌ها را به کسب و کار‌های نوپا می‌شناسند و امکان شکست آن همچون امکان موفقیتش وجود دارد.

محصول یا خدماتی که توسط استارتاپ تولید می‌شوند، جدید هستند و ویژگی آن‌ها نسبت به سایر کسب و کار‌ها این‌ است که صفر تا صد محصول یا خدمت از ایده و طراحی تا اجرا و تولید توسط استارتاپ شکل می‌گیرد.

 

مزایای استارتاپ

همان‌طور که اشاره کردیم استارتاپ در ابتدا صرفا به عنوان یک مجموعه شکل می‌گیرد و در صورت موفقیت مزایایی دارد که به گوشه‌ای از ان اشاره کرده‌ایم:

 • سرعت رشد چشم‌گیر و بازدهی مالی در کوتاه مدت
 • مشتری محور‌ست؛ به عبارت دیگر با بازاریابی سعی در رفع نیاز مشتری داشته و تاکید آن صرفا بر تولید محصول نیست
 • با عرضه خدمت باعث بهبود سطح زندگی مردم می‌شود
 • در بخش خصوصی شکل می‌گیرد و اقتصاد این بخش را ارتقا می‌دهد
 • باعث ایجاد خلاقیت افراد می‌شود
 • یک محرک برای فعالیت اقتصادی به شمار می‌رود

 

معایب استارتاپ

استارتاپ‌ها برای گسترش فعالیت خود لازم است ثبت شوند چرا که ادامه فعالیت در قالب استارتاپ می‌تواند موانعی را برای رسیدن به اهداف آن‌ها ایجاد کند؛ از جمله این محدودیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تضمینی برای اجرایی شدن ایده اولیه یا موفقیت آن وجود ندارد؛ به عبارت دیگر ریسک بالایی برای اجرایی شدن دارد
 • نیازمند سرمایه برای راه اندازی یک کسب و کار در قالب استارتاپ و گسترش آن است
 • یک مجموعه موقتی برای انجام فعالیت اقتصادی است
 • دارای شخصیت مستقل نیست

 

تفاوت استارتاپ و شرکت‌

همان‌طور که بیان شد استارتاپ‌ها ابتدا به عنوان یک مجموعه شکل می‌گیرند که فعالیت آن‌ها محدود و سرمایه اولیه است.

در صورت موفقیت نسبی یک استارتاپ، افراد هم موسس نه تنها سود بیشتری از فعالیت خود می‌برند؛ بلکه برای گسترش فعالیت به افراد دیگری نیز نیاز دارند، در این مرحله تفاوت شرکت و استارتاپ مشخص می‌شود؛ شرکت‌ها به دلیل داشتن شخصیت حقوقی اعتبار بیشتری داشته و می‌توانند، مانند یک شخص حقیقی اقدام به معامله با دیگران کنند و عمر آن‌ها تا زمانی که امکان فعالیت دارند ادامه دارد. در واقع می‌توان گفت استارتاپ‌ها هیچ گونه شخصیتی در دنیای بیرونی ندارند و این امر می‌تواند حقوق آن‌ها را به خطر بیاندازد.

در نتیجه می‌توان استارتاپ را به عنوان شرکت تجاری ثبت کرد و با این کار به آن‌ها رسمیت بخشید.

 

طرح نوآفرین چیست؟

اخیرا با گسترش و افزایش استارتاپ‌ها، دولت تصمیم بر حمایت از این کسب و کارهای خلاق گرفت، چرا که استارتاپ در صورت موفقیت موجب کارآفرینی شده و چرخه اقتصاد را به گردش در می‌آورند.

یک استارتاپ بعد از موفقیت نسبی، برای جذب سرمایه و استفاده از مزایایی که بتواند کسب و کار خود را گسترش دهد، لازم است دارای شخصیت شده و به رسمیت شناخته شود؛ در دنیای اعتبارات، این رسمیت با تبدیل شدن استارتاپ به شرکت انجام می‌شود.

 

استفاده از طرح نوآفرین چه مزایایی دارد؟

 • شرکت در صورتی که یک محصول یا خدمت تولید کند از مالیات معاف می‌شود
 • هم‌ موسس یا به عبارت دیگر، افرادی که شرکت را تاسیس کردند، از پرداخت بیمه معاف هستند
 • اعضای شرکت می‌تواند به مدت ۲ سال کاروزر بگیرند

این معافیت‌ها انگیزه لازم را به استارتاپ‌ها می‌دهد که بتوانند بدون هیچ نگرانی در قدم اول شرکت خود را ثبت کنند و برای استفاده از طرح نوآفرین از طریق سامانه نوآفرین از مزایای آن بهره‌مند شوند.

 

شرایط استفاده از طرح نوآفرین

استارتاپ‌ها در ابتدا باید در قالب یک شرکت ثبت شوند؛ برای جزئیات چگونگی ثبت شرکت می‌توانید به سامانه ثبت یار مراجعه کنید. شرایط استفاده از طرح نوآفرین به این شرح است:

 • عمر شرکت ثبت شده نباید بیشتر از سه سال باشد به عبارت دیگر  تحت عنوان شرکت نوپا شناخته شود
 • حداکثر سرمایه شرکت ۲۵۰ میلیون تومان باشد
 • درآمد شرکت در سال کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان باشد
 • موسسین و صاحبان سهام اقدام به تقسیم سود نکنند
 • در سامانه نوآفرین شرکت خود را ثبت کرده باشند

 

راهنمای راه‌تان هستیم

طرح نوآفرین یک گام مثبت در رشد اقتصادی به ویژه در بخش خصوصی است که می‌تواند انگیزه افراد را برای ایجاد کسب و کارها افزایش دهد، به همین منظور استارتاپ‌ها پس از ثبت شدن در قالب شرکت‌ می‌توانند، از مزایای این طرح استفاده کنند. ثبت یار این افتخار را دارد تا تسهیل‌کننده‌ی بخشی از این فرآیند باشد.

شما عزیزان می‌توانید به عنوان یک استارتاپ، کلیه‌ی فرآیند‌های ثبتی خود را به ما بسپارید تا گره‌ای بزرگ از مشکلاتتان را حل کنیم. مشاوران ثبت در کنار شما هستند، کافی‌ست به سایت ثبت یار مراجعه کرده یا با شماره زیر تماس بگیرید.

شماره تماس پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *