مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


اعلام تنفس در مجمع

اعلام تنفس در مجمع

مجامع عمومی، یکی از مهم‌ترین ارکان شرکت‌های تجاری به حساب می‌آیند. هریک از سهام‌دارن، وکلا و نمایندگان آن‌ها، می‌توانند در این مجامع حاضر شوند و در رای‌گیری درباره موضوعات مطرح شده، شرکت کنند. هریک از مجامع عمومی، برای تصویب موضوع یا موضوعات معینی تشکیل می‌شوند.
حال اگر تعداد موضوعاتی که در مجمع مطرح شده به حدی باشد که نتوان در یک جلسه درباره تمامی این موضوعات تصمیم‌گیری نمود، شرکت می‌تواند با اعلام تنفس، ادامه رسیدگی را به جلسه دیگری موکول کند.
در این مطلب می‌خواهیم تصمیم داریم درباره اعلام تنفس در مجمع مطالب مهمی را بین کنیم. پس با ما همراه باشید.

آیا اعلام تنفس در مجامع عمومی، فقط برای یک‌بار امکان‌پذیر است؟

همان‌طور که مطالب بالا اشاره کردیم، اگر مجمع عمومی نتواند درباره کلیه موضوعات مطرح شده در جلسه اتخاذ تصمیم نماید، می‌تواند اعلام تنفس کند. اما آیا اعلام تنفس در مجمع، با محدودیتی روبه‌رو است؟ آیا مجمع عمومی می‌تواند برای دو یا چند مرتبه اعلام تنفس نماید؟

در پاسخ باید بگوییم که بر اساس ماده ۱۰۴ قانون تجارت، اعلام تنفس در مجامع عمومی به دفعات امکان‌پذیر است. به عبارت دیگر، اگر موضوعات مطرح شده در مجمع عمومی، نیازمند صرف زمانی طولانی باشد، مجمع با رعایت تشریفات مقرر، می‌تواند برای یک یا چند مرتبه اعلام تنفس نماید. بنابراین در تعداد دفعات تنفس در مجمع، محدودیتی وجود ندارد.

تشریفات مورد نیاز برای اعلام تنفس

مقام تصمیم گیرنده

مجامع عمومی شرکت، توسط هیئتی به نام هیئت رئیسه اداره می‌شوند. این هیات شامل یک رئیس، یک منشی و دو ناظر است. به خاطر داشته باشید که اگر مجمع نتواند درباره تمامی موضوعات مندرج در دستور جلسه تصمیم‌گیری کند، هیات رئیسه مجمع می‌تواند اعلام تنفس نماید.

 بنابراین، مقامی که می‌تواند درباره این موضوع تصمیم گیری کند، هیات رئیسه مجمع است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص نحوه تشکیل هیات رئیسه و مقررات مربوط به این هیئت، به مطلب (درباره تفاوت هیات مدیره و هیات رئیسه بیشتر بدانید) در مجله ثبت‌یار مراجعه نمایید.

تصویب مجمع

باید توجه داشته باشید که اعلام تنفس در مجمع، توسط هیات مدیره و با تصویب مجمع قابل انجام است. یعنی هیات رئیسه به تنهایی نمی‌تواند در مورد اعلام تنفس تصمیم‌گیری کند و این موضوع حتما باید در مجمع عمومی به تصویب برسد.

تعیین جلسه حداکثر ظرف دو هفته

هیات رئیسه در هنگام اعلام تنفس؛ باید مکان، تاریخ و ساعت جلسه بعدی را تعیین نماید. اما مطابق قانون، این تاریخ نباید دیرتر از دو هفته باشد.به عنوان مثال اگر جلسه مجمع عمومی عادی در تاریخ ۱/۲/۱۳۹۸ تشکیل شود، اما به هر دلیل نتوان در این جلسه درباره تمامی موضوعات مطرح شده تصمیم‌گیری کرد، هیئت رئیسه با اعلام تنفس، مکلف است تاریخ و ساعت جلسه بعدی را، برای ادامه رسیدگی تعیین نماید. مطابق توضیحات ارائه شده، این جلسه باید حداکثر تا تاریخ ۱۴/۲/۱۳۹۸ تشکیل شود.

عدم نیاز به انتشار مجدد آگهی دعوت

بسیاری از افراد بر این باروند که برای تشکیل هر یک از مجامع باید صاحبان سهام را از طریق انتشار آگهی دعوت نمود. البته این موضوع به عنوان یک قاعده کلی، مورد پذیرش است؛ اما همانند هر موضوعی می‌تواند استثنائاتی داشته باشد. جلسه بعد از اعلام تنفس نیازی به انتشار آگهی ندارد. به عبارت دیگر، جلسه‌ای که بعد از اعلام تنفس تشکیل می‌شود، به نوعی ادامه جلسه قبلی محسوب می‌شود. بنابراین نیازی به انتشار آگهی دعوت ندارد.

توصیه ثبت‌یاری:
باید توجه داشته باشید که جلسه قبل و بعد از اعلام تنفس، یک جلسه محسوب می‌شود و برای این جلسه تنها یک‌ مرتبه ورود اطلاعات سامانه‌ای کافی‌است.

رعایت حد نصاب جلسه اول مطابق ماده ۱۰۴ قانون تجارت، جلسه‌ای که بعد از تنفس تشکیل می‌شود، باید دارای همان حد نصاب جلسه اول باشد. برای درک بهتر، لازم است این موضوع را با مثالی برای شما شرح دهیم. همان‌طور که می‌دانید، مجمع عمومی عادی با حضور دارندگان اقلا بیش از نصف سهامی که حق رای دارند، قابل تشکیل است. بنابراین برای تشکیل جلسه مجمع عمومی عادی بعد از تنفس نیز، همین حد نصاب مورد نیاز است.

اشتباهات متداول:
مطابق قانون جلسه بعدی باید با همان حد نصاب جلسه قبلی تشکیل شود. اما متاسفانه در رویه اداره ثبت شرکت‌ها این مسئله این‌گونه تعبیر شده است که اگر در جلسه قبل ۷۰ % سهام‌داران حاضر باشند، در جلسه دوم نیز همین تعداد باید حضور داشته باشند. حال آن که منظور قانون، همان حد نصاب قانونی مقرر است. یعنی اگر جلسه مجمع عمومی عادی باشد با حضور ۵۱ % صاحبان سهام معتبر است ولو آن که در جلسه قبل تعداد سهام‌داران بیشتری در جلسه حاضر باشند.

ممنوعیت طرح موضوع جدید در جلسه بعد از تنفس

قدم اول برای تشکیل هریک از مجامع، تعیین موضوعاتی‌ست که باید درباره آن‌ها در این جلسات تصمیم‌گیری شود. به عنوان مثال موردی را فرض کنید که با تشکیل مجمع عمومی عادی، شرکت بخواهد در این جلسه، علاوه بر انتخاب مدیران و بازرسان جدید، سال مالی را نیز به تصویب برساند. اگر  در این جلسه نتوان درباره تمامی این موضوعات تصمیم‌گیری کرد و به ناچار اعلام تنفس شود؛ جلسه بعد باید صرفا درباره همین موضوعات تصمیم‌گیری کند. یعنی شرکت نمی‌تواند روزنامه کثیرالانتشار خود را در همین جلسه انتخاب کند، زیرا انتخاب روزنامه در دستور، جلسه اول وجود نداشته است.

نحوه تنظیم صورتجلسه قبل و بعد از اعلام تنفس

اکنون که با مفهوم و تشریفات اعلام تنفس در مجامع عمومی شرکت آشنا شده‌اید، می‌خواهیم نکته‌ای کاربری در مورد تنظیم این صورتجلسه‌ها در اختیار شما قرار دهیم. همان‌گونه که پیش از این اشاره کردیم، جلسه قبل و بعد از تنفس، یک جلسه محسوب می‌شود. بنابراین باید در تنظیم صورتجلسه به این نکته توجه شود.

متن تنظیمی در صورتجلسه قبل از اعلام تتفس به شرح ذیل است:

به دلیل طولانی شدن جلسه و عدم امکان تصمیم‌گیری در خصوص ………… ، تنفس اعلام گردید و جلسه بعدی جهت رسیدگی به موضوعات فوق‌الذکر به تاریخ ……. ساعت …….، در همان محل موکول گردید.

متن تنظیمی در صورتجلسه بعد از اعلام تتفس به شرح ذیل است:

پیرو تشکیل جلسه مجمع عمومی ….. شرکت …… ثبت شده به شماره ……. در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری ….. و به شناسه ملی ……..، در مورخ ……. و اعلام تنفس جهت برگزاری ادامه جلسه در تاریخ …… ساعت ……، جلسه با حضور کلیه/اکثر سهام‌داران در اقامتگاه قانونی شرکت تشکیل شد.

ثبت تغییرات در مجموعه ثبت‌یار

مجموعه ثبت‌یار با بهره‌مندی از کارشناسان متخصص می‌تواند تغییرات شرکت شما را در سریع‌ترین زمان ممکن و با حداقل هزینه به ثبت برساند. شما می‌توانید برای اطلاع از هزینه ثبت تغییرات به مطلب (هزینه ثبت تغییرات در مجموعه ثبت‌یار چقدر است؟) در مجله ثبت‌یار مراجعه نمایید یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.91/5 (11)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *