مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


دریافت سوابق بیمه تامین اجتماعی با استفاده از کد ملی

دریافت سوابق بیمه تامین اجتماعی با استفاده از کد ملی

وقتی در نهاد یا شرکتی مشغول به کار می‌شوید، کارفرما موظف است شما را بیمه کند؛ در واقع مبلغی را برای شما تحت عنوان حق بیمه به صورت ماهیانه به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز می‌کند. اما اگر کارفرما از این وظیفه کوتاهی کند، کارمندان چه کار می‌توانند بکنند؟ یکی از راه حل‌های پیشگیری از این مشکل در استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعی خلاصه می‌شود. جالب است بدانید اخیرا در نحوه‌ی دریافت سوابق بیمه تغییراتی ایجاد شده است که ما را از فراز و نشیب‌های اداری و تلف شدن وقت، حفظ می‌کند. در ادامه‌ی این مطلب به راه‌های مختلف دریافت سوابق بیمه تامین اجتماعی می‌پردازیم.

سوابق بیمه تامین اجتماعی

پیش از این برای دریافت سوابق بیمه تامین اجتماعی لازم بود کد ملی خود را به همراه رمز مربوطه وارد کنید. اما از آن‌جا که معمولا افراد این رمز را را نداشتند برای مشاهده سوابق خود با مشکل روبرو می‌شدند. در سامانه‌های جدید سازمان تامین اجتماعی چه به صورت اینترنتی و چه با استفاده از کدهای دستوری تلفن همراه، دیگر نیازی به کد بیمه نیست و با وارد کردن کد ملی خود می‌توانید سوابق خود را دریافت کنید.

سوابق بیمه از این جهت اهمیت دارد که اگر فردی بین ۲۰ تا ۳۰ سال سابقه پرداخت بیمه داشته باشد، می‌تواند بازنشسته شود. از همین جهت پرداخت دقیق و ماهیانه حق بیمه بسیار مهم می‌شود. زیرا با تاخیر در پرداخت یا عدم پرداخت حق بیمه توسط کارفرما، حساب بازنشستگی فرد با مشکل روبرو می‌شود.

 

 

هر فرد بیمه شده می‌تواند سوابق بیمه‌ای خود از ابتدای بیمه شدن تا انتهای آن را مشاهده کرده و از وضعیت خود مطلع شود. برای آگاهی از وضعیت سوابق بیمه تامین اجتماعی خود، می‌توانید از روش‌های معرفی شده زیر استفاده کنید.

 

روش‌های استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعی

برای مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی خود، می‌توانید از یکی از این چهار روش زیر استفاده کنید:

 

سایت بیمه تامین اجتماعی

اگر برای اولین بار است که از سایت بیمه تامین اجتماعی استفاده می‌کنید باید ثبت نام کنید. با ورود کد ملی، شماره تلفن همراه و انتخاب اپراتور، ثبت نام شما انجام می‌شود.

اما اگر در سایت ثبت نام کرده‌اید، با ورود اطلاعات می‌توانید سوابق بیمه تامین اجتماعی خود را به راحتی مشاهده کنید.

 

کد دستوری USSD

سامانه دیگری که برای مشاهده سوابق بیمه قرار داده شده است استفاده از کدهای دستوری تلفن همراه است.

  • اگر خط تلفن همراه شما از اپراتور همراه اول است با شماره‌گیری کد #۱۴۲* (ستاره ۱۴۲ مربع) می‌توانید سوابق بیمه تامین اجتماعی خود را مشاهده کنید.
  • و درصورتی که سیمکارت ایرانسل یا رایتل دارید با شماره‌گیری کد #۱۴۲۰* (ستاره ۱۴۲۰ مربع) سوابق خود را دریافت کنید.

البته در نظر داشته باشید که از وقتی این سامانه راه‌اندازی شده است، نوبت‌دهی برای مراجعه حضوری به شعب یا کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی نیز از همین طریق انجام می‌گیرد. به عبارت دیگر نوبت‌دهی کاغذی در هیچ‌یک از شعب این سازمان دیده نمی‌شود.

از طریق شماره‌گیری این کدهای دستوری علاوه بر استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعی خود می‌توانید نوبت‌دهی بیمه‌ای و یا نوبت‌دهی درمانی را تقاضا کنید.

 

مراجعه حضوری

یکی دیگر از روش‌های دریافت و مشاهده سوابق بیمه مراجعه حضوری به شعب و کارگزاری‌های بیمه است. با حضور در این شعب و پرس‌وجو از کارشناس مربوطه می‌توانید به سوابق خود دسترسی داشته باشید.

البته با توجه به سهولت دسترسی به این سوابق از طریق سایر روش‌ها، دیگر این روش توصیه نمی‌شود. زیرا امروزه با شماره‌گیری کدهای دستوری یا چند کلیک و ورود اطلاعات ساده می‌توانید تمامی سابقه خود را دریافت کنید.

 

نرم افزار تلفن همراه باجه شهروندی

آخرین روش برای استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعی استفاده از اپلیکیشن باجه شهروندی است. با نصب این اپلیکیشن بر گوشی تلفن همراه خود هرگاه که بخواهید می‌توانید صرفا با ورود کدملی خود سوابق خود را مشاهده کنید.

البته ایراد این نرم افزار این است که فعلا نسخه Android آن موجود است و بر سایر گوشی‌های تلفن همراه با سیستم عامل‌های دیگر قابل استفاده نیست.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ثبتی رایگان با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید.

شمار تماس پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰ – ۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.08/5 (12)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *