مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


مهم‌ترین نکاتی که باید در نحوه تنظیم قرارداد کتبی بدانید

مهم‌ترین نکاتی که باید در نحوه تنظیم قرارداد کتبی بدانید

اهمیت تنظیم قرارداد کتبی در جوامع امروزی بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. اغلب شرکت‌ها و موسسات برای سامان‌دهی به فعالیت‌های خود ناگزیر، به تنظیم قرارداد با اشخاص حقیقی و حقوقی‌اند و از همین رو عدم تنظیم قرارداد ممکن است مشکلات جبران ناپذیری را در حوزه مالیات به وجود آورد. ما در این مطلب سعی داریم شما را با نحوه تنظیم قرارداد کتبی و چگونگی انتخاب عنوان قرارداد آن آشنا کنیم.


اهمیت تنظیم قرارداد کتبی

قراردادها به دو صورت شفاهی و کتبی تنظیم می‌شوند.

در ادوار گذشته افراد تمایل بیشتری به انعقاد قرارداد شفاهی داشتند که این امر مشکلات زیادی را ایجاد می‌کرد. قراردادهای کتبی نیز گاهی به دلیل عدم رعایت نکات حقوقی و نگارشی، مشکلات زیادی را پدید می‌آورد، اما امروزه افراد برای تنظیم قرارداد به منظور جلوگیری از مشکلات قضایی و حقوقی، تمایل بیشتری به تنظیم قرارداد کتبی نشان می‌دهند.

در نتیجه امروزه آشنایی با نحوه تنظیم قرارداد، کسب مهارت و تجربه کافی برای نگارش متن قرارداد حقوقی از اصلی‌ترین نکات برای کسب موفقیت در امور تجاری محسوب می‌شود. برای تنظیم قراردادهای خود، ثبت‌یار را از یاد نبر،ید.


تعریف عقد

مطابق ماده ۱۸۳ قانون مدنی: «عقد عبارت است از این‌که یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر تعهد به امری نمایند و این تعهد مورد قبول آن­‌ها قرار گیرد.»

مطابق ماده ۱۹۰ قانون مدنی رعایت امور زیر در تمامی قراردادها الزامی‌‌ست:

 • قصد طرفین و رضای طرفین قرارداد
 • اهلیت طرفین قرارداد
 • موضوع معین که مورد معامله باشد
 • مشروعیت جهت معامله

قراردادهای رایج

قرارداهای رایج در بین عموم مردم به دو نوع قرارداهای معین و غیرمعین تقسیم می‌شوند. از انواع قرارداد رایج می‌توان به قرارداد مشاوره، کار، اجاره، مشارکت، فروش و استخدام اشاره نمود. میزان موفقیت تنظیم قرارداد رابطه مستقیمی با انتخاب عنوان مناسب برای قرارداد دارد. به نحوی که شما با انتخاب عنوان مناسب می‌توانید حدود تعهدات و مفاد قرارداد مورد نظر خود را تنظیم کنید. در بین قراردادهای مذکور قرارداد کار و قرارداد مشارکت طرفداران زیادی دارند.

جهت دریافت مشاوره رایگان در امور ثبتی و قراردادی، با شماره زیر تماس بگیرید.
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

تنظیم قرارداد کار

طبق قانون کار، قرارداد کار عبارت است از قراردادی که بین کارفرما و کارگر در قبال دریافت مبلغی به‌عنوان حقوق منعقد می‌شود و می‌تواند به‌صورت دائم و موقت تنظیم شود. به معنای ساده‌تر برای تنظیم قرارداد کار وجود حداقل دو طرف الزامی‌ست. بعد از انتخاب نوع قرارداد، تعیین دائمی یا موقت بودن قرارداد از نکات حائز اهمیت در تنظیم قرارداد کار محسوب می‌شود.

تنظیم قرارداد مشارکت

امروزه با گسترش فعالیت‌های اجتماعی، اشخاص تمایل بیشتری به تنظیم قرارداد مشارکت دارند. تنظیم قرارداد مشارکت این امکان را فراهم می‌آورد تا در حوزه‌های بزرگ و رشته‌های مختلف فعالیت کنید. مشارکت به معنای درهم آمیختن سرمایه و دارایی‌های نقدی یا غیر نقدی متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی متعدد به منظور به دست آوردن سود است‫. قرارداد مشارکت می‌تواند در حوزه‌های گوناگون از جمله تولیدی، ساخت‌و‌ساز، خدماتی و …، تنظیم ‌‌شود.


فواید تنظیم قرارداد کتبی

 • نگارش قرارداد از اختلافاتی که احتمال دارد در آینده برای طرفین قرارداد به وجود آید جلوگیری می‌کند
 • با تنظیم قرارداد آنلاین مناسب میزان بهره‌وری قرارداد افزایش پیدا می‌کند
 • تنظیم قرارداد موجب سرعت بخشیدن به روند فعالیت اشخاص می‌شود
 • نگارش قرارداد ضررهای احتمالی در طول مدت اعتبار قرارداد را کاهش می‌دهد

نکات کلیدی تنظیم قرارداد کتبی

در تمامی قراردادها یک دسته اصول کلی و عمومی وجود دارد. نحوه نگارش این اصول کلی بسته به عنوان قرارداد متغیر است. در اینجا به برخی از این مواد کلی اشاره می‌کنیم.

عنوان قرارداد

در نحوه تنظیم قرارداد مهم‌ترین گام انتخاب موضوع مناسب برای قرارداد است. انتخاب موضوع مناسب این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا حدود تعهدات طرفین قرارداد و سایر مفاد قرارداد را بر اساس آن انتخاب کنید.

طرفین قرارداد

در تمامی قرارداد حداقل دو نفر به عنوان طرفین دعوا انتخاب می‌شوند. در هنگام نگارش این بند توصیف مختصری از طرفین قرارداد ارائه می‌شود.

نکته: طرفین قرارداد می‌توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند. برای توصیف شخص حقوقی؛ نام شخص حقوقی، شناسه ملی، شماره ثبت و نشانی آن در قرارداد درج می‌شود، در حالی که برای توصیف شخص حقیقی نام و نام خانوادگی، مشخصات هویتی و نشانی آن درج می‌شود.

 توصیه ثبت یاری:
 اگر یکی از طرفین قرارداد بخواهد آدرس محل اقامت خود را تغییر دهد، مکلف است این موضوع را به صورت کتبی به طرف دیگر قرارداد اعلام کند.

موضوع و مدت قرارداد

انتخاب موضوع قرارداد، محدوده قرارداد و میزان تعهدات طرفین قرارداد را آشکار می‌سازد. مدت قرارداد بسته به توافق طرفین قرارداد می‌تواند ۶ ماه، یک ساله، ۵ ساله و …، باشد. در این بند تاریخ شروع و اتمام قرارداد به صورت دقیق درج می‌شود.

مبلغ قرارداد

در این قسمت از قرارداد مبلغ به صورت دقیق و قطعی تعیین می‌شود. پرداخت مبلغ قرارداد بسته به توافق طرفین ممکن است به صورت نقدی یا اقساط تعیین شود.

نکته: اگر پرداخت مبلغ قرارداد به صورت اقساط تعیین شود باید نحوه پرداخت اقساط به صورت دقیق در قرارداد ذکر شود.


شروط و تعهدات طرفین قرارداد

هر قرارداد بسته به موضوع دارای شروط و تعهداتی‌ست. شروط و تعهدات مندرج در قرارداد با توافق طرفین قرارداد تعیین می‌شود. در قانون مدنی شروط ضمن عقد به دو دسته کلی شروط صحیح و شرط باطل تقسیم‌بندی شده است که در اینجا برای آشنایی متقاضیان، توصیف مختصری از شروط باطل بیان می‌کنیم.

شرایط باطل ضمن قرارداد به دو نوع تقسیم می‌شوند:

 • شرایطی که باطل هستند و باعث ابطال عقد می­‌شوند:

هنگامی که این دسته از شروط در قرارداد درج شوند علاوه بر اینکه خود شرط باطل اعلام می‌شود، سبب باطل شدن قرارداد نیز می‌شود. برای مثال: فردی در قرارداد فروش، خانه خود را در قبال مبلغی معین می‌فروشد اما در قرارداد ذکر ‌می‌کند هر زمان، طرف دوم قرارداد، توان مالی داشت، می‌تواند مبلغ قرارداد را پرداخت کند؛ این نوع شرط باطل و مبطل قرارداد است.

 • شروطی که باطل هستند ولی به سلامت قرارداد لطمه‌ای نمی‌­زنند:

این دسته از شروط باطل هستند اما سبب ابطال قرارداد نمی‌شوند برای مثال در قرارداد شرط شده است اگر در موضوع قرارداد عیبی وجود داشت که خریدار در حین عقد از آن بی اطلاع بود، خریدار بتواند قرارداد را فسخ کند. این شرط بی‌فایده قلمداد می‌شود زیرا خیار عیب به همین شرح در قانون مطرح شده است.


تنظیم قرارداد با ثبت‌یار

در این مطلب شما را با نحوه تنظیم قرارداد کتبی به صورت کلی آشنا نمودیم. تنظیم قراردادها بسته به موضوع قرارداد متفاوت است. اهمیت تنظیم قرارداد، ما را بر آن داشته است تا خدمتی جدید تحت عنوان تنظیم قرارداد ایجاد کنیم. از این پس علاوه بر امور ثبتی، قرارداد‌های خود را نیز به ثبت‌یار بسپارید.


برای تنظیم قرارداد در سریع‌ترین زمان ممکن همین حالا با شماره زیر تماس بگیرید
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.58/5 (19)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • ممنونم

 • سلام
  یه مشاوره درباره قراردادهای مربوط به کسب و کارهای نوپا میخواستم میشه لطفا راهنمایی کنید

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   شماره تلفن خود را در قالب یک کامنت بگذارید یا برای دریافت مشاوره با شماره تلفن ۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰ تماس بگیرید.

 • مریم اقلیدی

  بسیار عالی

 • مریم اقلیدی

  ممنون از مطالب خوبتون

 • مرسی از مطالبتون

 • سمیه عسگری

  سلام وقت بخیر هزینه تنظیم قرارداد تولید محتوا رو محبت میکنید؟

  • پریا اطمینان مقدم

   سلام دوست عزیز،
   ریز هزینه تنظیم انواع قرارداد در لینک زیر موجود است، در صورت هرگونه سوال نیز می‌توانید با شماره: ۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰ تماس حاصل کنید.

   « هزینه تنظیم قرارداد »