مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


نحوه نگارش و تنظیم قرارداد کار موقت در کمتر از ۱۰ دقیقه

نحوه نگارش و تنظیم قرارداد کار موقت در کمتر از ۱۰ دقیقه

امروزه اکثر شرکت‌های بزرگ برای ادامه فعالیت‌های خود نیاز به نیروی انسانی متخصص دارند. همین امر موجب گردیده است تا تمامی شرکت‌ها به جذب نیروی انسانی مورد نیاز برای کسب و کار خود اقدام نمایند. با توجه فراوانی نیروهای انسانی شاغل در شرکت‌ها و موسسات، تمامی شرکت‌ها برای نظم‌دهی و چهارچوب‌بندی مناسب این نیرو‌های انسانی، نیاز به قراردادهای مناسب و جامع دارند. برای تنظیم قرارداد در مرحله اول باید با نحوه انتخاب عنوان قرارداد و چگونگی تنظیم مفاد آن آشنا شویم.

قرارداد کار یکی از قراردادهای مهم در حوزه تنظیم قرارداهاست؛ این موضوع که طرفین قرارداد کار موقت چه موارد و چه نکاتی را در حین تنظیم قرارداد موظف به رعایت هستند موضوعی‌ست که قصد داریم در این مطلب بیان کنیم.


قرارداد کار موقت چیست؟

طبق تعریف ماده ۷ قانون کار، قرارداد کار عبارت است از«قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق‌السعی، کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر موقت برای کارفرما انجام می‌دهد».

اصطلاحاتی در این ماده بیان شده است که برای درک بهتر مفهوم ماده توصیف مختصری از آن را بیان می‌کنیم:

الف) قرارداد کار می‌تواند به صورت کتبی یا شفاهی تنظیم شود. در قانون کار الزامی برای کتبی بودن قرار کار موقت وجود ندارد و طرفین قرارداد می‌توانند به صورت شفاهی نیز توافق کنند و این توافق از نظر قانون معتبر شناخته می‌شود.

ب) حق السعی ذکر شده در این ماده به معنای میزان دستمزدی‌ست که برای نیروی انسانی در نظر گرفته می‌شود. مبلغ این حق السعی بسته به توافق طرفین قرارداد کار موقت قابل تغییر است.


دسته‌بندی قرارداد کار

قرارداد کار به ۳ دسته کلی تقسیم می‌شود:

قرارداد کار با مدت غیرموقت یا دائمی

مدت قراردادها بسته به توافق طرفین قراراداد می‌تواند متغیر باشد. در برخی از موارد قرارداد کار با مدت غیر موقت یا دائمی تنظیم می‌‌شود، در این دسته از قراردادها مدت شروع در قرارداد ذکر می‌شود.

 اشتباهات متداول: 
قرارداد کار با مدت غیر موقت یا دائمی باید برای مشاغلی تنظیم شوند که ماهیت دائمی داشته باشند، البته دیده شده است که قرارداد کار دائمی برای مشاغلی که ماهیتی دائمی ندارند تنظیم شده است. در سال‌های اخیر تنظیم قرارداد موقت برای چنین کارهایی به‌ شدت افزایش یافته است.

نکته: در قرارداد با مدت غیرموقت یا دائمی معمولا یک دوره آزمایشی چند ماهه وجود دارد. به این معنا که طرفین قرارداد دائمی، به دلیل اینکه در مدت قرارداد، حق فسخ قرارداد را ندارند، یک دوره آزمایشی برای اطمینان طرفین قرارداد به منظور ادامه همکاری در نظر می‌گیرند. (در دوره آزمایشی، طرفین قرارداد حق فسخ دارند)


قرارداد کار با مدت موقت

در این نوع از قرارداد کار تاریخ شروع و تاریخ پایان، در قرارداد ذکر می‌شود. قرارداد کار غیرموقت باید برای مشاغلی تنظیم شود که ماهیت دائمی نداشته باشند، اگرچه قانون منعی برای آن قائل نشده است. شما می‌توانید برای تنظیم آنلاین قرارداد کار موقت با متخصصین ثبت یار تماس بگیرید. تنظیم قرارداد کار موقت با ثبت‌یار به شما این امکان را می‌دهد تا با صرف زمان و هزینه‌ای مناسب قرارداد خود را تنظیم نمائید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


قرارداد کار برای انجام کار معین

این نوع قرارداد برای انجام کارهای معین در نظر گرفته می‌شود. در این نوع قرارداد زمان اهمیت ندارد و به محض اتمام کار، تعهدات طرفین نسبت به یکدیگر خاتمه می‌یابد.

توصیه ثبت یار:
در قرارداد موقت کار، طرفین، حق فسخ قرارداد را در مدت معینی ندارند مگر در مواردی که در قانون یا قرارداد تصریح شده است.

در انواع قرارداد کار دو طرف وجود دارد که توصیف مختصری از آن‌ها را بیان می‌کنیم.

مطابق ماده ۲ قانون کار، «کارگر از لحاظ این قانون کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق‌السعی اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می‌کند».

مطابق ماده ۳ «کارفرما شخصی است حقیقی یا حقوقی که کارگر به درخواست و حساب او در مقابل دریافت حق‌السعی کار می‌کند».


مفاد قرارداد کار موقت

 • حرفه‌ای که کارگر باید به آن اشتغال یابد
 • حقوق پایه و الحاقات آن
 • بیمه
 • دوره آزمایشی
 • ساعات کار
 • تعطیلات و مرخصی‌ها
 • تعهدات طرفین قرارداد
 • محل انجام کار
 • تاریخ انعقاد و شروع و پایان قرارداد
 • مدت قرارداد
 • سایر موارد بسته به موضوع قرارداد

به چه دلیل قرارداد کار موقت تنظیم می‌شود؟

در کشور ما کارفرمایان از بین انواع قرارداد کار، علاقه بیشتری به تنظیم قرارداد کار موقت و تمدید آن دارند زیرا در این روش می‌توانند بعد از مدت اتمام قرارداد، نیروی خود را بیرون کنند و نیروی جدید استخدام کنند؛ از طرفی تنظیم قرارداد موقت این امکان را برای کارفرمایان ایجاد می‌کند تا در هر زمانی که با پیشرفت کار، احتیاج به نیروی متخصص پیدا کردند بتوانند نیروی جدید را جایگزین نیروی قبلی کنند.

قرارداد موقت معمولا با در نظر گرفتن حق بیمه برای کارگران تنظیم می‌شود اما گاهی کارفرمایان تمایلی به برقراری حق بیمه برای کارگران ندارند. شما می‌توانید برای دیدن نمونه قرارداد کار موقت بدون بیمه به سایت ثبت‌یار مراجعه کرده یا با واحد پشتیبانی، تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


شرایط صحت قرارداد کار موقت

 • مشروعیت موضوع قرارداد
 • معین بودن موضوع قرارداد
 • عدم ممنوعیت قانونی طرفین در تصرف اموال

نکات دوره آزمایشی

دوره آزمایشی با توافق طرفین قرارداد اجرا می‌شود، در طول این دوره طرفین قرارداد در هر زمان بدون احتیاج به اعلام قبلی به طرف دیگر، حق فسخ قرارداد را دارند. اگر درطول دوره آزمایشی، قبل از اتمام مدت، کارفرما قرارداد را فسخ نماید، مکلف است کلیه حقوق دوره آزمایشی را به کارگر بپردازد؛ در حالی که اگر فسخ قرارداد از سمت کارگر  باشد، کارگر فقط حق دریافت حقوق مدت کارکرد را دارد.


محاسبه حقوق قراردادهای مزد ساعتی

کارمزد عبارت است از مزدی که بابت انجام مقدار کاری مشخص که از نظر کمی قابل شمارش باشد در قبال هر واحدکار پرداخت می‌شود. مجموع مزد ساعتی که براساس قانون به کارگر پرداخت می‌شود نباید کمتر از حداقل مزد قانونی به نسبت ساعات عادی کار باشد.

نکته: در قراردادهای مزد ساعتی، کارفرما می‌بایست علاوه بر مزد ثابت، مزایایی که شامل حق مسکن، حق خوارو‌بار و کمک عائله‌مندی را به نسبت ساعات کار به کارگر پرداخت نماید.


تنظیم قرارداد کار با ثبت‌یار

تنظیم قرارداد فرایندی تخصصی محسوب می‌شود. مفاد قرارداد بر اساس عنوان قرارداد تعریف می‌‌شوند؛ بنابراین با انتخاب عنوان نامناسب ممکن است تعهدات طرفین دچار ابهاماتی شود که غیر قابل جبران باشد یا بعضا به دلیل عدم تنظیم حرفه‌ای، قرارداد ابطال شود. سامانه ثبت‌یار در جهت رفاه متقاضیان تنظیم قرارداد، با بهره‌گیری از تخصص کارشناسان، می‌تواند قرارداد مورد نظر شما را کمترین زمان و با هزینه مناسب تنظیم کند. تنظیم قرارداد در ثبت‌‌یار این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بدون مراجعه حضوری و صرف هزینه زیاد بتوانید اموری قراردادی خود را در سطح حرفه‌ای دنبال کنید.

جهت تنظیم قرارداد همین حالا با شماره زیر تماس بگیرید
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *