مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

نحوه نگارش و تنظیم قرارداد کار موقت در کمتر از ۱۰ دقیقه

نحوه نگارش و تنظیم قرارداد کار موقت در کمتر از ۱۰ دقیقه

امروزه اکثر شرکت‌های بزرگ برای ادامه فعالیت‌های خود نیاز به نیروی انسانی متخصص دارند. همین امر موجب گردیده است تا تمامی شرکت‌ها به جذب نیروی انسانی مورد نیاز برای کسب و کار خود اقدام نمایند. با توجه فراوانی نیروهای انسانی شاغل در شرکت‌ها و موسسات، تمامی شرکت‌ها برای نظم‌دهی و چهارچوب‌بندی مناسب این نیرو‌های انسانی، نیاز به تنظیم قراردادهای مناسب و جامع دارند. برای تنظیم قرارداد کار موقت در مرحله اول باید با نحوه انتخاب عنوان قرارداد و چگونگی تنظیم مفاد آن آشنا شویم.


قرارداد کار موقت چیست؟

گرچه تصویر ما از قرارداد، یک متن کتبی‌ست ولی قانون قرارداد را شامل قرارداد کتبی یا شفاهی می‌داند.

در واقع، قرارداد کار نوعی از قرارداد است که بر اساس آن کارگر/ کارمند در برابر دریافت حق السعی، کاری را برای کارفرما به صورت موقت یا غیرموقت انجام می‌دهد.

با این تعریف قرارداد کار موقت یک مدل از قرارداد کار است که برای مدت محدودی تنظیم می‌شود و در مدت قرارداد دو طرف باید به تعهدات خود پاییند باشند.

اشتباهات متداول:
توجه داشته باشید که با وجود اینکه قرارداد شفاهی هم اعتبار قانونی دارد ولی باید آن را اثبات کرد. در حقیقت قرارداد کتبی مانند یک سند است ولی برای اثبات قرارداد شفاهی باید دلیل داشته باشید.


دسته‌بندی قرارداد کار

قرارداد کار به ۳ دسته کلی تقسیم می‌شود:

قرارداد کار با مدت غیرموقت یا دائمی

مدت قراردادها بسته به توافق طرفین قرارداد می‌تواند متغیر باشد. در برخی از موارد قرارداد کار دائمی تنظیم می‌‌شود، در این دسته از قراردادها مدت شروع در قرارداد ذکر می‌شود.

 اشتباهات متداول: 
قرارداد کار دائمی باید برای مشاغلی تنظیم شوند که ماهیت دائمی داشته باشند، البته دیده شده است که قرارداد کار دائمی برای مشاغلی که ماهیتی دائمی ندارند تنظیم شده است. در سال‌های اخیر تنظیم قرارداد موقت برای چنین کارهایی به‌ شدت افزایش یافته است.

نکته: در قرارداد با مدت غیرموقت یا دائمی معمولا یک دوره آزمایشی چند ماهه وجود دارد. به این معنا که طرفین قرارداد دائمی، به دلیل اینکه در مدت قرارداد، حق فسخ قرارداد را ندارند، یک دوره آزمایشی برای اطمینان طرفین قرارداد به منظور ادامه همکاری در نظر می‌گیرند. (در دوره آزمایشی، طرفین قرارداد حق فسخ دارند)


قرارداد کار با مدت موقت

در این نوع از قرارداد کار تاریخ شروع و تاریخ پایان، در قرارداد ذکر می‌شود. قرارداد کار غیر موقت باید برای مشاغلی تنظیم شود که ماهیت دائمی نداشته باشند، اگرچه قانون منعی برای آن قائل نشده است. شما می‌توانید برای تنظیم آنلاین قرارداد کار موقت با متخصصین ثبت یار تماس بگیرید. تنظیم قرارداد کار با ثبت‌یار به شما این امکان را می‌دهد تا با صرف زمان و هزینه‌ای مناسب قرارداد خود را تنظیم نمائید.


قرارداد کار برای انجام کار معین

این نوع قرارداد برای انجام کارهای معین در نظر گرفته می‌شود. در این نوع قرارداد زمان اهمیت ندارد و به محض اتمام کار، تعهدات طرفین نسبت به یکدیگر خاتمه می‌یابد.

توصیه ثبت یاری:
در قرارداد موقت کار، طرفین، حق فسخ قرارداد را در مدت معینی ندارند مگر در مواردی که در قانون یا قرارداد تصریح شده است.

طرفین در قراردادهای کار

در انواع قرارداد کار دو طرف وجود دارد که توصیف مختصری از آن‌ها را بیان می‌کنیم.

مطابق ماده ۲ قانون کار، «کارگر از لحاظ این قانون کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق‌السعی اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می‌کند».

مطابق ماده ۳ «کارفرما شخصی است حقیقی یا حقوقی که کارگر به درخواست و حساب او در مقابل دریافت حق‌السعی کار می‌کند».


بندهای قرارداد کار موقت

در قرارداد کار موقت به عنوان یک قرارداد باید بندهایی را در نظر گرفت که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حرفه‌ای که کارگر باید به آن اشتغال یابد
 • حقوق پایه و الحاقات آن
 • بیمه
 • دوره آزمایشی
 • ساعات کار
 • تعطیلات و مرخصی‌ها
 • تعهدات طرفین قرارداد
 • محل انجام کار
 • تاریخ انعقاد و شروع و پایان قرارداد
 • مدت قرارداد
 • سایر موارد بسته به موضوع قرارداد

به چه دلیل قرارداد کار موقت تنظیم می‌شود؟

در کشور ما کارفرمایان از بین انواع قرارداد کار، علاقه بیشتری به تنظیم قرارداد کار موقت و تمدید آن دارند زیرا در این روش می‌توانند بعد از مدت اتمام قرارداد، نیروی خود را بیرون کنند و نیروی جدید استخدام کنند؛ از طرفی تنظیم قرارداد موقت این امکان را برای کارفرمایان ایجاد می‌کند تا در هر زمانی که با پیشرفت کار، احتیاج به نیروی متخصص پیدا کردند بتوانند نیروی جدید را جایگزین نیروی قبلی کنند.


شرایط اعتبار قرارداد کار موقت

قرارداد کار برای اینکه درست تنظیم شود و اعتبار قانونی داشته باشد باید، شرایط و نکاتی را در آن رعایت نمود:

 • مشروعیت موضوع قرارداد: یعنی موضوع قرارداد غیرقانونی نباشد. مثلا استخدام کارمند برای سایت شرط‌بندی نامشروع و غیرقانونی‌ست.
 • مشروعیت موضوع قرارداد: یعنی موضوع قرارداد غیرقانونی نباشد. مثلا استخدام کارمند برای سایت شرط‌بندی نامشروع و غیرقانونی‌ست.
 • معین بودن موضوع قرارداد: دقیقا مشخص شود که کارمند/ کارگر چه کاری را باید انجام دهد.
 • عدم ممنوعیت قانونی طرفین در تصرف اموال: برای مثال کارفرما ورشکسته نباشد به صورتی که نتواند از اموال خود استفاده کند.

نکات دوره آزمایشی

دوره آزمایشی با توافق طرفین قرارداد اجرا می‌شود، در طول این دوره طرفین قرارداد در هر زمان بدون احتیاج به اعلام قبلی به طرف دیگر، حق فسخ قرارداد را دارند. اگر درطول دوره آزمایشی، قبل از اتمام مدت، کارفرما قرارداد را فسخ نماید، مکلف است کلیه حقوق دوره آزمایشی را به کارگر بپردازد؛ در حالی که اگر فسخ قرارداد از سمت کارگر  باشد، کارگر فقط حق دریافت حقوق مدت کارکرد را دارد.


محاسبه حقوق قراردادهای مزد ساعتی

کارمزد عبارت است از مزدی که بابت انجام مقدار کاری مشخص که از نظر کمی قابل شمارش باشد در برابر هر واحدکار پرداخت می‌شود. مجموع مزد ساعتی که براساس قانون به کارگر پرداخت می‌شود نباید کمتر از حداقل مزد قانونی به نسبت ساعات عادی کار باشد.

توصیه ثبت‌یاری:
در قراردادهای مزد ساعتی، کارفرما می‌بایست علاوه بر مزد ثابت، مزایایی که شامل حق مسکن، حق خوارو‌بار و کمک عائله‌مندی را به نسبت ساعات کار به کارگر پرداخت نماید.


تنظیم قرارداد کار با ثبت‌یار

تنظیم قرارداد فرایندی تخصصی محسوب می‌شود. مفاد قرارداد بر اساس عنوان قرارداد تعریف می‌‌شوند؛ بنابراین با انتخاب عنوان نامناسب ممکن است تعهدات طرفین دچار ابهاماتی شود که غیر قابل جبران باشد یا بعضا به دلیل عدم تنظیم حرفه‌ای، قرارداد ابطال شود.

سامانه ثبت‌یار در جهت رفاه متقاضیان تنظیم قرارداد، با بهره‌گیری از تخصص کارشناسان، می‌تواند قرارداد مورد نظر شما را کمترین زمان و با هزینه مناسب تنظیم کند. تنظیم قرارداد در ثبت‌‌یار این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بدون مراجعه حضوری و صرف هزینه زیاد بتوانید اموری قراردادی خود را در سطح حرفه‌ای دنبال کنید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

قرارداد کار موقت برای چه مدتی تنظیم می‌شود؟

قرارداد کار موقت یک نوع از انواع قرارداد کار است که با توجه به توافق دو طرف مدت آن تعیین می‌شود و محدودیت قانونی از این بابت برای آن در نظر گرفته نشده است.

قرارداد کار موقت مناسب چه کسانی است؟

بیشتر کارفرمایان تمایل به تنظیم قرارداد کار موقت دارند و این نوع قراردادها را می‌توان در مشاغل مختلفی تنظیم کرد.

هزینه تنظیم قرارداد موقت در ثبت‌یار چقدر است؟

قرارداد کار موقت یک نوع قرارداد کار است که نمونه آن در ثبت‌یار به صورت رایگان وجود دارد و هزینه تنظیم اختصاصی آن ۷۰۰.۰۰۰ ریال است.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *