مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


همه چیز درباره دفاتر پلمپ در کمتر از ۵ دقیقه!

همه چیز درباره دفاتر پلمپ در کمتر از ۵ دقیقه!

انجام معاملات از گذشته تاکنون دارای اصول و قواعدی بوده که رعایت آن‌ها موجب شده تجار و شرکت‌های تجاری مشکلات احتمالی را از بین ببرند. یکی از این اصول شفافیت در معاملات است. به همین منظور قانون تجارت راه‌حلی را برای این شفافیت در نظر گرفته و در صورت عدم رعایت آن جریمه‌هایی را نیز قرار داده است.

دفاتر قانونی یا دفاتر پلمپ از جمله مواردی‌ست که قانون تجارت برای مکتوب کردن معاملات، هزینه‌ها و درآمدها در طول یک سال معین کرده است که موجب شفافیت در مراوده‌های مالی تجار و شرکت‌های تجاری می‌شود. در این مقاله، پلمپ دفاتر و قواعد تهیه و تنظیم آن را شرح می‌دهیم.

دفاتر پلمپ چیست؟

شرکت‌های تجاری پس از ثبت باید نسبت به دریافت دفاتر قانونی اقدام کنند. این دفاتر به منظور ثبت تمامی هزینه‌ها و معاملات و درآمد‌ها مورد استفاده قرار می‌‌گیرد و به همین منظور دارنده دفتر باید تمامی مراودات تجاری خود را به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و…، در دفتر مخصوص وارد کند. برای جلوگیری از هر‌گونه تقلب و سوءاستفاده، این دفتر‌ها توسط نماینده اداره ثبت مهر و پلمپ می‌شوند؛ در غیر این صورت اعتباری ندارند. دفاتر قانونی شرکت‌ که باید پلمپ شوند، دفتر کل و دفتر روزنامه هستند.

دفتر روزنامه دفتری است که کلیه معاملات و مراودات مالی یک روز در آن ثبت می‌شود.

دفتر کل نیز دفتری‌ست که خلاصه گردش حساب‌ها حداقل هفته‌ای یک بار به تفکیک در آن نوشته می‌شود.

در کنار این دفاتر ممکن است نام دفتر کپیه و دفتر دارایی را نیز شنیده باشید، این دو دفتر امروزه کاربردی ندارند.

قانون تجارت در ماده ۹ دفتر دارایی را این‌گونه تعریف کرده است: «دفتری که تاجر باید هر سال صورت جامعی از کلیه دارایی منقول و غیرمنقول و دیون و مطالبات سال گذشته خود را به ریز ترتیب داده، در آن دفتر ثبت و امضا نماید و این کار باید تا پانزدهم فرورین سال بعد انجام پذیرد»

دفتر کپیه نیز طبق ماده ۱۰ قانون تجارت عبارت است از: «دفتری که تاجر باید کلیه مراسلات و مخابرات و صورت‌حساب‌های صادره خود را در آن به ترتیب تاریخ ثبت نماید».

آیا دریافت دفاتر پلمپ الزامی است؟

دریافت دفاتر پلمپ همان‌طور که گفته شد یکی از الزامات شرکت‌های تجاری و تاجران است و باعث می‌شود تاجران یا شرکت‌های تجاری حتی از کوچکترین معاملات روزانه خود مطلع باشند. این کار نه تنها از سهو و فراموشی جلوگیری می‌کند بلکه جنبه حمایتی برای تاجر یا شرکت تجاری را نیز فراهم می‌کند. به طور مثال دفاتر پلمپ به عنوان سند در مقابل تاجر دیگر، قابل استناد هستند.

اما همان‌طور که دریافت و ثبت معاملات در دفاتر قانونی شرکت اهمیت دارد باید به نحوه تنظیم آن نیز توجه کرد چرا که هر گونه اشتباه در تنظیم دفاتر پلمپ می‌تواند به ضرر تاجر یا شرکت تجاری باشد.

در صورتی که شرکت پس از ثبت هیچ‌گونه فعالیتی نداشته باشد، باید دفاتر پلمپ را به صورت سفید طبق سال مالی خود به اداره مالیات تحویل دهد. مثلا شرکتی در سال ۹۸ فعالیت نداشته است، پس از پایان سال ۴ ماه فرصت دارد دفاتر پلمپ ۹۸ خود را بدون اینکه اطلاعاتی در آن وارد کرده باشد به اداره دارایی تحویل دهد.

کاربرد پلمپ دفاتر

دفاتر قانونی شرکت به منظور شفاف سازی حسابرسی تنظیم می‌شود و در زمان تحویل دارای خط کشی و شماره صفحه است که در زمان ورود اطلاعات باید به آن توجه کرد. استفاده از دفاتر پلمپ از یک طرف مراودات تجاری را ثبت می‌کند و از سوی دیگر معیاری برای محاسبه مالیات است.

به بیان دیگر در صورتی که پلمپ دفاتر صورت نگرفته باشد، از سوی اداره مالیات فاقد اعتبار بوده و تنظیم کننده مشمول جریمه مالیاتی می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل، لازم است قبل از شروع سال مالی جدید اقدام به پلمپ دفاتر کنید.

به طور مثال در صورتی که تاجر یا یک شرکت تجاری ورشکسته شود، دفاتر قانونی، سندی است که بدهی و طلب تنظیم کننده دفاتر را مشخص می‌کند و اگر این دفاتر درست تنظیم نشده باشند، علیه تاجر سندیت دارند.

راهنمای پلمپ دفاتر قانونی

دفاتر پلمپ | ثبت یار

پس از ثبت شرکت برای دریافت دفاتر قانونی شرکت یا همان دفاتر پلمپ لازم است به سامانه ثبت املاک و اسناد کشور  مراجعه و اظهارنامه مربوطه را تکمیل و ارسال کنید. این اظهارنامه با توجه به اطلاعات درخواست دهنده (شخص حقیقی یا حقوقی) تکمیل می‌شود. برای دریافت دفاتر پلمپ خود می‌توانید با کارشناسان ثبت یار در ارتباط باشید.

مدارک لازم برای پلمپ دفاتر قانونی اشخاص حقیقی و حقوقی به شرح زیر است:

مدارک لازم برای پلمپ دفاتر قانونی افراد حقیقی

  • کپی کارت ملی
  • کپی شناسنامه
  • اصل اظهارنامه دریافت شده از سامانه
  • فرم تکمیل شده اظهارنامه

مدارک لازم برای پلمب دفاتر قانونی افراد حقوقی

  • کپی کارت ملی مدیر عامل
  • اصل اظهارنامه پلمب دفاتر تجارتی دریافت شده از سامانه (اظهارنامه باید به امضای یکی از مدیران شرکت رسیده باشد)
  • کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات ثبتی شرکت (در خصوص تغییر مدیران، دارندگان امضا، نام، نوع شخصیت حقوقی و مرکز اصلی)
  • اصل یا تصویر مصدق وکالت‌نامه و یا معرفی‌نامه (در خصوص اشخاص حقوقی دولتی)

زمان پلمپ دفاتر قانونی

دفاتر پلمپ مربوط به هر سال باید همان سال دریافت شود، همچنین دریافت کننده می‌تواند دفاتر پلمپ سال آینده را نیز دریافت کند. به طور مثال برای دریافت دفاتر پلمپ ۹۸ مهلت زمانی از اول فروردین ۹۷ تا اخر اسفند ۹۷ بوده و بهتر است قبل از اسفند ماه به دلیل افزایش حجم کاری اداره ثبت دریافت شود.

همان‌طور که بیان شد پلمپ دفاتر یکی از مهم‌ترین کارهایی است که پس از ثبت شرکت باید انجام دهید، کارشناسان ثبت یار در امور ثبتی و دریافت این دفاتر همراه شما هستند.

شمار تماس پشتیبانی ۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران