مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ثبت شرکت در ایران چگونه صورت می‌گیرد؟

ثبت شرکت در ایران چگونه صورت می‌گیرد؟

از آن‌جا که امروزه مهارت‌های افراد در زمینه‌های متفاوت، بسیار متنوع شده، و هرکسی در حیطه‌ای مشخص، تخصص پیدا کرده است، میل به داشتن کسب و کارهای گروهی بیش از پیش احساس می‌شود. در ایران داشتن یک کسب و کار گروهی در قالب شرکت‌ها یا موسسات غیرتجاری صورت می‌گیرد. افرادی که به دنبال تجارت و کسب سود بیشتر هستند قالب شرکت را انتخاب می‌کنند. شما نیز برای گسترش کسب و کار خود و ساماندهی کردن آن ممکن است بخواهید با عده‌ای از شرکا، شرکتی تاسیس کنید. اما آیا می‌دانید ثبت شرکت در ایران چه شرایط و مدارکی می‌خواهد؟ در ادامه ثبت شرکت در ایران را بررسی می‌کنیم.

شرایط اصلی ثبت شرکت در ایران

برای ثبت شرکت در ایران، لازم است ۶ پیش‌شرط اصلی را در نظر داشته باشید.

 • شرط اول

برای ثبت شرکت در ایران لازم است بدانید در چه حیطه‌ای می‌خواهید فعالیت کنید. در واقع در درجه اول موضوع فعالیت شرکت بسیار مهم است. این موضوع باید در اساسنامه شرکت نیز قید شود. برای مثال شرکتی ممکن است بخواهد در حیطه تولیدات مواد دارویی فعالیت کند یا شرکت دیگری قطعات و لوازم خودرو را تولید کند.

 • شرط دوم

پس از این‌که موضوع فعالیت خود را مشخص و وضعیت آن را در خصوص نیازمندی یا عدم نیازمندی به مجوز بررسی کردید لازم است نوع و قالب شرکت خود را مشخص کنید. در قانون تجارت ۷ نوع شرکت ذکر شده است که شما با توجه به نوع فعالیت کسب و کار خود می‌توانید هرکدام از آن‌ها را انتخاب کنید.

پرطرفدارترین قالب‌های شرکت برای ثبت شرکت در ایران، شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود هستند. کارشناسان ثبت‌یار می‌توانند شما را در زمینه انتخاب نوع شرکت به طور رایگان، راهنمایی کنند.

 • شرط سوم

سومین قدم برای ثبت شرکت در ایران انتخاب نام، برای شرکت است. امروزه باتوجه به تنوع شرکت‌ها و افزایش آمار ثبت آنان، اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری، دستورالعملی برای انتخاب این نام ارائه داده است. در مجله ثبت‌یار نیز مطلبی با عنوان «راهنمای انتخاب نام برای شرکت» منتشر شده است که می‌توانید به آن مطلب نیز مراجعه کنید.

 • شرط چهارم

از دیگر شروط اصلی برای ثبت شرکت در ایران، انتخاب شریک است. برای انتخاب شرکای خود لازم است حداقل تعداد شرکا برای ثبت شرکت‌های تجاری را بدانید. تا این تعداد کمتر یا بیشتر از حد مجاز قانونی نباشد. زیرا در این صورت اظهارنامه ثبت شرکت شما رد می‌شود.

 • شرط پنجم

شروع یک کسب و کار مستلزم داشتن سرمایه است. به این معنی که مقداری سرمایه باید در دست شما باشد تا با به گردش انداختن آن، در آینده سودآوری مطلوبی داشته باشید. مطلبی تحت عنوان «حداقل سرمایه برای ثبت انواع شرکت» پیش از این در مجله ثبت‌یار نوشته شده است. درصورتی که قالب شرکت خود را انتخاب کرده‌اید می‌توانید به این مطلب مراجعه کرده تا ببینید داشتن چه مقدار سرمایه برای ثبت شرکت شما الزامی است.

 • شرط ششم

آخرین شرطی که برای ثبت شرکت در ایران اهمیت دارد تدوین اساسنامه است. اساسنامه شرکت را می‌توان مهم‌ترین سند حقوقی شرکت دانست.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در ایران

پس از در نظر گرفتن شرایط اصلی ثبت شرکت، لازم است بدانید که ارسال مدارک به اداره ثبت شرکت‌ها ضروری است. خلاصه‌ی این مدارک در ذیل بیان شده است:

 • دو نسخه اظهارنامه تکمیل شده
 • دو نسخه اساسنامه تکمیل شده
 • فرم تعیین نام به ترتیب اولویت تکمیل شده به همراه فیش واریزی
 • اصل گواهی بانکی مبنی بر پرداخت ۳۵ درصد سرمایه همراه با فیش واریزی
 • اصل مجوز فعالیت (درصورتی که موضوع فعالیت نیاز به مجوز داشته باشد)
 • دو نسخه از صورتجلسه مجمع عمومی موسسین
 • دو نسخه صورتجلسه هیئت مدیره
 • اصل وکالتنامه وکیل دادگستری (درصورتی که ثبت شرکت توسط وکیل انجام بشود)

ثبت شعبه و نمایندگی

علاوه بر ثبت شرکت‌های داخلی، ممکن است برخی شرکت‌های خارجی نیز متقاضی ثبت شرکت در ایران باشند. این شرکت‌ها می‌توانند شعبه یا نمایندگی شرکت خود را در ایران به ثبت برسانند و حتی نمایندگی انحصاری آن را به شخص یا شرکت دیگری در ایران واگذار کنند.

کارشناسان ثبت‌یار می‌توانند مراحل ثبت شعبه و نمایندگی شرکت‌ها را نیز بدون دردسر برای شما انجام دهند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با متخصصان ما در مجموعه ثبت‌یار تماس بگیرید.

هزینه ثبت شرکت در ایران

ثبت شرکت نیز مانند سایر فعالیت‌های ثبتی پیچیدگی‌های مربوط به خود را دارد. گاهی ممکن است به دلیل نداشتن اطلاعات کافی از فرایندهای پیچیده ثبتی، درخواست شما رد بشود و کار شما مدت‌ها به تعویق بیفتد. به همین دلیل توصیه می‌شود از یک کارشناس ثبتی کمک بگیرید.

متخصصان ثبت‌یار برای ثبت شرکت شما آماده هرگونه مشاوره و خدمت‌رسانی هستند. تعرفه خدمات ثبتی در ثبت‌یار شفاف و مشخص است. برای ملاحظه جدول باجزئیات هزینه ثبت شرکت، می‌توانید مطلب مربوطه را مطالعه کنید.

ثبت شرکت در ایران شفاف و سیستماتیک

در این مطلب دورنمای کلی از ثبت شرکت در ایران را بررسی کردیم. ۶ مرحله اصلی ثبت شرکت و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت نیز بیان شد؛ اما پیچیدگی‌های فرآیندهای ثبتی، معضلی‌ست که برای حل آن حتما به کمک ثبت یار نیاز خواهید داشت. ثبت‌یار این افتخار را دارد تا با ارائه‌ی خدماتی شفاف و سیستماتیک، چراغ راه‌تان در امور ثبتی باشد، کافی‌ست به سایت ثبت‌یار مراجعه کرده یا با پشتیبانی تماس بگیرید و درخواست راهنمایی کنید؛ مشاوران ما شما را به صورت کاملا آنلاین و رایگان کمک خواهند کرد.

شماره تماس پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰ – ۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *