فهرست عناوین

مطابق آمار موجود، شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود، از رایج‌ترین انواع شرکت‌ها در ایران هستند. بیشتر کارآفرینان هنگام راه اندازی کسب و کار و تاسیس شرکت، با این سواال مواجه هستند که ویژگی‌ها و تفاوت‌های این دو نوع شرکت چیست؟ ما در این مطلب برای اطلاع شما خوانندگان محترم، مهم‌ترین تفاوت‌های این دو شرکت را بیان کرده‌ایم.

شرکت سهامی خاص

بر اساس لایحه اصلاحی قانون تجارت مصوب سال ۱۳۴۷، شرکت سهامی خاص از رایج‌ترین انواع شرکت‌های تجاری پیش بینی شده در قانون تجارت به حساب می‌آید. شرکت سهامی خاص، شرکتی‌ست که در آن، سرمایه شرکت به قطعات سهام تقسیم شده است و هر شریک و سرمایه‌گذار فقط به اندازه سرمایه خود در شرکت، مسئولیت پرداخت بدهی‌های شرکت را دارد. سرمایه شرکت سهامی خاص منحصرا توسط موسسین تامین می‌شود.

شرکت با مسئولیت محدود

برخلاف شرکت سهامی خاص، شرکت با مسئولیت محدود، شرکتی‌ست که بین چند نفر برای انجام امور تجارتی تشکیل می‌شود؛ بدون اینکه سرمایه شرکت به قطعات سهام تقسیم شود. در این نوع شرکت میزان مسئولیت شرکا بر اساس «سهم‌الشرکه» هر شریک در شرکت تعیین می‌شود. سهم‌الشرکه به زبان ساده، سهمی است که هر شریک از سرمایه دارد.

تفاو‌ت‌های شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود

همان‌طور که قبلا بیان کردیم، شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص طرفداران بسیاری در میان صاحبان کسب و کار به خود اختصاص داده‌اند. اما این دو شرکت تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در اینجا شما را با بعضی از این تفاوت‌ها آشنا کرده‌ایم.

میزان سرمایه شرکت

حداقل سرمایه در شرکت‌‌های سهامی خاص به موجب قانون تجارت تعیین شده است. بر این اساس، حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص، ۱۰۰ هزار تومان معین شده است. در حالی که در قانون، حداقلی برای تشکیل شرکت با مسئولیت محدود مشخص نشده است. اما مطابق رویه اداره ثبت شرکت‌‌ها، برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیز، ۱۰۰ هزار تومان سرمایه اولیه مورد نیاز است.

پرداخت سرمایه اولیه

برای تشکیل شرکت با مسئولیت محدود، در بدو تاسیس باید تمامی سرمایه نقدی پرداخت و تمامی سرمایه غیرنقدی برآورد تسلیم شود. اما در شرکت سهامی خاص، پرداخت کلیه سرمایه نقدی در هنگام تاسیس لازم نیست. موسسین شرکت سهامی خاص می‌توانند تنها یک سوم سرمایه نقدی را در هنگام تاسیس پرداخت نمایند.

سرمایه نقدی شرکت باید در حسابی به نام «شرکت در شرف تاسیس» نزد یکی از بانک‌های کشور پرداخت شود و سرمایه غیرنقد نیز باید در همان بانک تسلیم شود.

حداقل تعداد شرکا در شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود

حداقل تعداد شرکا در شرکت‌های تجاری به موجب قانون مشخص می‌شود. اما آیا تعداد شرکا در تمامی این شرکت‌ها یکسان است؟

حداقل تعداد شرکا در شرکت‌های تجاری متفاوت از یکدیگر است. به عنوان مثال حداقل تعداد شرکا برای تشکیل شرکت سهامی خاص ۳ نفر است. در حالی که شرکت با مسئولیت محدود با حداقل ۲ شریک می‌تواند تشکیل شود.

وجود یا عدم وجود بازرس در شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود

مطابق قانون تجارت، وجود بازرس در شرکت سهامی خاص الزامی‌ست؛ اما در شرکت‌های با مسئولیت محدود الزامی به وجود و انتخاب بازرس در شرکت وجود ندارد.

توصیه ثبت‌یاری:
به خاطر داشته باشید که اگر تعداد اعضای شرکت با مسئولیت محدود بیشتر از ۱۲ نفر باشد، شرکت موظف است هیاتی، تحت عنوان «هیات نظار» تشکیل دهد. این هیات از ۳ بازرس تشکیل شده است که دارای همان اختیارات و وظایف بازرس هستند.

مدت تصدی مدیران در شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود

در شرکت سهامی خاص، مدیران شرکت تنها برای ۲ سال قابلیت تصدی دارند. این در حالی‌ست که در شرکت با مسئولیت محدود، مدیران شرکت می‌توانند به صورت نامحدود انتخاب شوند.  

اثر فوت شریک در شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود

اثر فوت شریک در انواع شرکت‌های تجاری متفاوت از یکدیگر است. در بعضی از شرکت‌‌ها‌ به واسطه اهمیت شریک و میزان سرمایه او، تاثیر فوت شریک تا انحلال شرکت نیز می‌رسد. به عنوان مثال در شرکت با مسئولیت محدود، فوت یکی از شرکا، در صورتی‌که در اساس‌نامه شرکت قید شده باشد، موجب انحلال می‌شود. البته باید توجه داشته باشید که در صورت سکوت اساس‌نامه شرکت در این مورد، انحلال شرکت به علت فوت شریک منتفی است.

از مجموع قوانین ذکر شده برای شرکت سهامی خاص، می‌توان این‌گونه نتیجه‌گیری کرد که فوت سهام‌داران تاثیر بسزایی در روند فعالیت شرکت ندارد و فوت شریک تنها باعث انتقال قهری میزان سهام او به وراث می‌شود.

نقل و انتقال سهام در شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود

بر خلاف شرکت‌های سهامی خاص، برای نقل و انتقال در شرکت‌های با مسئولیت محدود، سخت‌گیری بیشتری در نظر گرفته شده است. برای انتقال سهم‌الشرکه در شرکت‌‌های با مسئولیت محدود، رضایت عده‌ای از شرکا که سه چهارم سرمایه شرکت متعلق به آن‌هاست، الزامی است. علاوه بر این، نقل و انتقال سهام در شرکت‌‌های با مسئولیت محدود فقط از طریق سند رسمی قابل انجام است.

توصیه ثبت‌یاری:
به خاطر داشته باشید که مجموعه ثبت‌یار می‌تواند نقل و انتقال سهم‌الشرکه را بدون انجام این تشریفات به ثبت برساند. کارشناسان مجموعه ثبت‌یار با جایگزینی راه‌حلی مناسب می‌تواند نقل و انتقال شرکت با مسئولیت محدود را بدون سخت‌گیری‌های این ماده به انجام برسانند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید.

در شرکت‌های سهامی، نقل و انتقال سهام بانام، تنها با درج در دفتر سهام انجام می‌گیرد و از این نظر محدودیتی برای سهام‌داران پیش بینی نشده است.

برای انجام واردات و صادرات، کدام قالب شرکت مناسب‌تر است؟

بسیاری از افراد در هنگام تاسیس شرکت مردد می‌شوند که کدام شرکت را انتخاب کنند؟ شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود، دو شرکت پرطرفدار و رایج در بین شرکت‌‌های تجاری به حساب می‌آیند. اما بین این دو شرکت کدامیک برای ثبت مناسب‌تر است؟

انتخاب نوع شرکت به موضوع آن، تعداد شرکا و سایر عوامل بستگی دارد. اما باید توجه داشته باشید اگر شما متقاضی فعالیت در عرصه صادرات و واردات هستید، ثبت شرکت در قالب سهامی خاص برای شما مناسب‌تر است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی در رابطه با این موضوع به مطلب «برای انجام واردات و صادرات، ثبت شرکت با مسئولیت محدود بهتر است یا سهامی خاص؟» در مجله ثبت‌یار مراجعه نمایید..

ثبت شرکت در مجموعه ثبت‌یار

مجموعه ثبت‌یار به عنوان مجموعه ثبتی و قراردادی می‌تواند شرکت مورد نظر شما در سریع‌‌ترین زمان ممکن و با حداقل هزینه به ثبت برساند. کارشناسان حقوق‌دان ثبت‌یار می‌توانند شما را در این مسیر یاری دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه ثبت انواع شرکت و مراحل آن با کارشناسان ما تماس بگیرید.


تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰