فهرست عناوین

یکی از حقوق مالکیت معنوی که در جهان به رسمیت شناخته شده، ثبت برند است. افراد مختلفی در سراسر جهان، برند مربوط به کسب و کار خود را در کشور خود و سایر کشورها به ثبت می‌رسانند تا از حمایت‌های قانونی آن بهره‌مند شوند. در صورت ثبت برند بین‌المللی، هیچ فردی در کشورهای عضو کنوانسیون پاریس نمی‌تواند از برند ثبت شده کپی‌برداری یا سوءاستفاده کند. برای سهولت ثبت برند بین‌المللی طبقه‌بندی جهانی برای آن پیش‌بینی شده است که در ادامه مطلب طبقات برند در ایران را بررسی می‌کنیم.


کنوانسیون پاریس چیست؟

در سال 1883، کنوانسیون پاریس در حمایت از مالکیت‌های صنعتی آغاز به کار کرد. در این کنوانسیون موضوعات مختلفی پیش‌بینی شده است. از جمله آن می‌توان به این موارد اشاره کرد: علائم و نشان‌های تجاری، طرح‌های صنعتی، یوتیلیتی مدل‌ها، اسامی تجاری، نشان‌های جغرافیایی (نشانه‌ها و اسامی مبدأ)، جلوگیری از رقابت غیرمنصفانه و…
در این توافق‌نامه بین‌المللی برخی رویه‌ها و قواعد مشترک در خصوص مالکیت‌های صنعتی لازم‌الاجرا شده‌اند. برخی حوزه‌های این قواعد را می‌توان چنین برشمرد:


اختراعات

حمایت از اختراعات در این کنوانسیون پیش‌بینی شده است. در هر کشوری که اختراع خود را ثبت می‌کنید، آن کشور ملزم به حمایت از اختراع شما می‌شود. این ثبت اختراع الزامی برای کشورهای دیگر به وجود نمی‌آورد. مدارک ثبت اختراع در ایران را در مجله ثبت‌یار بخوانید.


علائم و نشان‌های تجاری

ثبت برند در هریک از کشورهای عضو، تابع قوانین داخلی آن کشور است. ثبت علامت تجاری در هریک از این کشورها مستقل از دیگری است و فرد متقاضی می‌تواند در هرکشوری که بخواهد درخواست ثبت برند نماید. برای آشنایی با ثبت برند تجاری در ایران همین مطلب را در مجله ثبت‌یار بخوانید.


طرح‌های صنعتی

کنوانسیون پاریس مقرر کرده است، طرح صنعتی‌ای که ثبت جهانی می‌شود، باید در تمام کشورها مورد حمایت قرار گیرد. برای آشنایی بیشتر می‌توانید مطلب طرح صنعتی چیست را در مجله ثبت‌یار بخوانید.
در بخش علائم و نشان‌های تجاری، بحث طبقات برند در ایران را در ادامه بررسی می‌کنیم.


ایران و کنوانسیون پاریس

در سال 1337، ایران به کنوانسیون پاریس پیوست. طبق این کنوانسیون هریک از کشورهای عضو، می‌توانند درصورت تمایل، ثبت مالکیت صنعتی خود را در ایران درخواست کنند. در صورت ثبت برند، اختراع یا طرح صنعتی خارجی در ایران، کشورمان موظف است از آن‌ها حمایت کند.
هم‌چنین مخترعین ایرانی یا مالکین برند و طرح صنعتی نیز می‌توانند اختراع، برند یا طرح صنعتی خود را در برخی از کشورهای عضو این کنوانسیون یا تمامی آن‌ها به ثبت برسانند.


طبقات برند در ایران

یکی از مالکیت‌های صنعتی مورد حمایت در ایران، برند و علامت تجاری است. برای این‌که ثبت جهانی برند با سهولت بیشتری صورت گیرد، در این کنوانسیون یک طبقه‌بندی ارائه شده است. در این طبقه‌بندی موضوعات مختلفی که ممکن است برندی در آن زمینه به ثبت برسد پیش‌بینی و در 45 طبقه معرفی شده‌است.
طبقات برند در ایران نیز بر همین مبنا چیده شده تا ثبت داخلی و بین‌المللی تفاوتی باهم نداشته باشند و سهولت ثبت خارجی افزایش یابد.
34 طبقه اول از طبقات برند در ایران ، مربوط به محصولات و کالاها و باقی طبقات، ناظر به خدمات هستند.

توصیه ثبت‌یاری:
حمایت از برند و علامت تجاری، منحصرا به طبقه‌ای که در آن ثبت شده است بازمی‌گردد. به عنوان مثال، اگر برند خود را در طبقه مواد شیمیایی ثبت کنیم، اشخاص دیگر این امکان را دارند که دقیقا همان برند را در سایر طبقات به ثبت برسانند. به همین دلیل است که اکثر برندهای معتبر، برند خود را در تمام طبقات به ثبت می‌رسانند تا دیگران هرگز نتوانند از آن نام و نشان تجاری استفاده کنند و شهرت ایشان را در معرض خطر قرار دهند.


الف) کالاها و محصولات

طبقه ۱:  مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت، علوم و عکاسی و همچنین در کشاورزی، باغبانی و جنگلبانی، رزین‌های مصنوعی پردازش نشده، پلاستیک‌های پردازش نشده، کودهای گیاهی، ترکیبات اطفاءحریق، مواد آبکاری و لحیم کاری، مواد شیمیایی برای نگهداری مواد غذایی، مواد دباغی، چسب‌های مورد استفاده در صنعت.


 طبقه ۲:  رنگ‌ها، روغن‌های جلا، لاک‌ها (لاک و الکل‌ها)، محافظت‌کننده‌ها در مقابل زنگ‌زدگی و جلوگیری کننده‌ها از فاسد شدن چوب و رنگ کننده‌ها، مواد شیمیایی تثبیت کننده رنگ، رزین‌ها یا صمغ‌های طبیعی خام، فلزات به صورت پودر یا ورق برای نقاشان، دکوراتورها، چاپگرها و هنرمندان.


 طبقه ۳:  ترکیبات سفیدکننده و سایر مواد برای استفاده در رخت و لباسشویی، ترکیبات مخصوص تمیز کردن، براق کردن، رنگ زدایی، لکه گیری و صیقل دادن و ساییدن، صابون‌ها، عطریات، روغن‌های با اسانس، مواد آرایشی و لوسیون‌های مخصوص مو، دندان‌شویه‌ها و خمیر دندان‌ها.


 طبقه ۴:  روغن‌های صنعتی و نفتی و گریس‌ها، روان کننده‌ها، گردگیرها، مرطوب کننده‌ها و ترکیبات مخصوص وصل، سوخت‌ها (شامل سوخت موتور)، مواد روشنایی و شمع‌ها و فتیله‌ها برای روشنایی.


طبقه ۵:  مواد دارویی و دامپزشکی، ترکیبات بهداشتی برای (اهداف پزشکی، برای مواد رژیمی و تغذیه‌ای، برای استفاده در مصارف پزشکی یا دامپزشکی، غذای کودکان،  مکمل‌های رژیمی و تغذیه‌ای برای انسان و حیوانات، انواع گچ برای مصارف پزشکی، لوازم زخم‌بندی (پانسمان)،  مواد مخصوص پرکردن دندان، موم دندان‌سازی، ضدعفونی کننده‌ها، ترکیبات برای نابودسازی حشرات موذی، قارچ کش‌ها، علف کش‌ها.


 طبقه ۶:  فلزات معمولی و آلیاژهای آن‌ها، مواد ساختمانی فلزی، ساختمان‌های فلزی قابل حمل و نقل و انتقال، مواد فلزی خطوط راه آهن، کابل‌ها و سیم‌های غیرالکتریکی، انواع سیم‌ها از فلزات معمولی، آهن آلات، اقلام کوچک سخت افزار فلزی، انواع لوله و تیوب فلزی (مجراهای فلزی)، گاوصندوق‌ها، کالاها از فلز معمولی که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند، سنگ های معدنی فلزات.


 طبقه ۷:  ماشین‌ها و ماشین آلات (ابزار ماشین)، انواع موتورها (به غیر از موتورها برای خودروها و وسایل نقلیه زمینی)، اتصالات مربوط به ماشین آلات و قطعات انتقال نیرو (غیر از موارد مربوطه به خودروهای زمینی)، ابزار کشاورزی (غیر از ابزاری که با دست کار می کنند)، ماشین‌های جوجه کشی، دستگاه‌های اتوماتیک فروش که با سکه کار می‌کنند.


طبقه ۸:  ابزار آلات و وسایل دستی (با کارکرد دستی)، کارد و قاشق و چنگال، اسلحه کمری، تیغ‌ها.


 طبقه ۹:  تجهیزات علمی، مسافت یابی، مساحی، الکتریکی، عکاسی، سینمایی، بصری، وزن کردن، اندازه گیری، علامت دادن، بازرسی وچک کردن، نجات از مرگ، ابزارهای کمک آموزشی، ابزارهای ضبط صوت، انتقال وتکثیرمرتبط با صدا و تصویر، حافظه‌های مغناطیسی، دیسک‌های ضبط، ماشین‌های فروش خودکار، ماشین‌های فروش.


 طبقه ۱۰:  دستگاه‌ها و وسایل جراحی، پزشکی، دندان‌سازی و دامپزشکی، دست و پای مصنوعی، چشم و دندان مصنوعی، اقلام ارتوپدی، مواد مخصوص بخیه زنی.


طبقه ۱۱:  دستگاه‌های مخصوص روشنایی، گرمایشی، مولد بخار، آشپزی (طبخ)، تبرید(سردکننده)، خشک کن، تهویه، تأمین و ذخیره آب و اهداف و مصارف بهداشتی.


طبقه ۱۲:  خودروها (وسایط نقلیه)، دستگاه‌های حمل و نقل زمینی، هوایی یا آبی.


طبقه ۱۳:  سلاح‌های گرم، مهمات و پرتابه‌ها (موشک، راکت، خمپاره و غیره)، مواد منفجره، مواد و وسایل آتش بازی.


طبقه ۱۴:  فلزات گران‌بها و آلیاژهای آن‌ها و کالاهای ساخته شده یا روکش‌شده از آن‌ها که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند، جواهرات، سنگ‌های قیمتی، وسایل ساعت سازی و زمان سنجی.


طبقه ۱۵:  آلات موسیقی. 


طبقه ۱۶:  کاغذ، مقوا و کالاهای ساخته شده از آن‌ها که در طبقه‌های دیگر ذکر نشده‌اند، کار چاپ شده، لوازم صحافی، عکس، لوازم‌التحریر، چسب‌ها برای مصارف تحریری یا خانگی، لوازم نقاشی، قلم‌موهای نقاشی، ماشین‌های تحریر، ملزومات دفتری (به استثناء مبلمان)، لوازم آموزشی و تدریسی (به استثناء دستگاه‌ها)، لوازم پلاستیکی برای بسته بندی (که در سایر طبقات ذکر نشده باشند)، حروف چاپ، کلیشه‌های چاپ.


طبقه ۱۷:  لاستیک، گوتا پرچا (نوعی کائوچو)، صمغ، پنبه نسوز، میکا و کالاهای ساخته شده از این مواد که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند، پلاستیک‌ها به شکل پرس شده و با فشار از قالب عبور داده شده برای استفاده در ساخت سایر کالاها، مواد بسته بندی، درپوش‌گذاری، انسداد و عایق بندی، لوله‌های قابل انعطاف غیر فلزی.


طبقه ۱۸:  چرم و چرم مصنوعی و کالاهای ساخته شده از این مواد که در سایر طبقات ذکر نشده‌اند، پوست حیوانات، چمدان‌ها و کیف و کیسه‌های مسافرتی، چترها، چترهای آفتاب‌گیر و عصاهای مخصوص راه رفتن، شلاق‌ها، زین و یراق و زین برگ و سراجی.


طبقه ۱۹:  مصالح ساختمانی (غیر فلزی)، لوله‌های غیرفلزی سخت و غیرقابل انعطاف برای استفاده در ساختمان، آسفالت، انواع قیر، ساختمان‌های قابل انتقال غیرفلزی، بناهای یادبود غیرفلزی.


طبقه ۲۰:  مبلمان، آیینه‌ها و قاب‌های عکس،کالاهای ساخته شده از چوب (که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند)، چوب پنبه، نی، بامبو، حصیر، شاخ، استخوان، عاج، استخوان آرواره نهنگ، صدف، کهربا، پوسته داخلی مروارید ساز، صدف مروارید، پیپ‌ها و چپق‌های کف دریایی و جایگزین‌های این مواد یا ساخته شده از پلاستیک.


طبقه ۲۱:  ظروف خانگی یا وسایل آشپزخانه و ظروف، شانه و اسفنج‌ها، برس‌ها (غیر از قلم‌موها)، مواد مخصوص ساخت برس، وسایل برای نظافت و تمیزکاری، سیم ظرفشویی، شیشه‌هایی که روی آن‌ها کار نشده یا نیمه ساخته‌اند (به استثناء شیشه‌های مورد استفاده در ساختمان)، شیشه آلات، اشیاء ساخته شده از چینی و سفال که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند.


طبقه ۲۲:  طناب‌ها، ریسمان، تورها، چادرها، سایبان‌ها، برزنت‌ها (تارپولین)، بادبان‌ها، ساک‌ها و گونی‌ها و کیسه‌ها (که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند)، مواد لائی و آکندنی (به استثناء لاستیکی یا پلاستیکی)، مواد فیبری خام برای نساجی.


طبقه ۲۳:  انواع نخ و رشته برای مصرف نساجی.


طبقه ۲۴:  مصنوعات نساجی و پارچه‌ای که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند، روتختی‌ها، رومیزی‌ها.


طبقه ۲۵:  پوشاک، پاپوش (کفش)، پوشش سر.


طبقه ۲۶:  انواع پارچه توری و گلدوزی، روبان‌ها و قیطان‌ها، دکمه‌ها، قلاب‌ها، قزن قفلی‌ها، سوزن‌ها و سوزن ته گردها و سوزن خیاطی، گل‌های مصنوعی.


طبقه ۲۷:  فرش‌ها، قالیچه‌ها، پادری‌ها و مواد مخصوص پادری‌ها، حصیرها، لینولئوم و مواد دیگر برای پوشش کف‌های موجود، قالیچه‌ها و شیشه‌های تابلویی (غیر پارچه‌ای).


 طبقه ۲۸:  انواع بازی‌ها و اسباب‌بازی‌ها، وسایل ورزشی و ژیمناستیک که در سایر طبقات طبقه‌بندی نشده‌اند، تزیینات برای درخت‌های کریسمس.


طبقه ۲۹:  گوشت، گوشت ماهی، گوشت ماکیان و شکار، عصاره‌های گوشت، میوه‌ها و سبزیجات پخته شده، خنک شده، منجمد شده و به صورت کنسرو، انواع ژله، مرباجات و کمپوت‌ها، تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی، روغن‌های خوراکی و چربی‌های خوراکی.


طبقه ۳۰:  قهوه، چای، کاکائو، و قهوه مصنوعی، برنج، پیوکا و ساکوز (نشاسته، نیوک و نشاسته ساگو)، آرد و فرآورده‌های ساخته شده از غلات، نان، نان شیرینی، شیرینی‌ها، یخ‌های خوراکی، عسل، ملاس، شکر، مخمر، پودر شیرینی پزی، نمک، خردل، ادویه، سرکه، انواع سس (چاشنی‌ها)، یخ و بستنی.


طبقه ۳۱:  غلات، محصولات کشاورزی، باغداری و جنگلی که در طبقات دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند، حیوانات زنده، میوه و سبزیجات تازه، بذرها، گیاهان طبیعی و گل‌ها، مواد غذایی مختص حیوانات، مالت (جوانه جو) 


طبقه۳۲:  ماءالشعیرها، آب‌های معدنی و گازدار و سایر نوشابه‌های غیرالکلی، آب میوه‌ها و نوشابه‌های میوه‌ای، شربت‌ها و سایر فراورده‌ها برای ساخت نوشابه‌ها.


طبقه ۳۳:  محصولات این طبقه جهانی بوده و در ایران قابل ثبت نیستند.


طبقه ۳۴:  توتون، اقلام دخانی، کبریت‌ها.


ب) خدمات

طبقه ۳۵:  تبلیغات، مدیریت کسب و کار، مدیریت بازرگانی و تجاری، عملیات دفتری واداری.


طبقه ۳۶:  بیمه، امورمالی، امور پولی، امور مربوط به املاک و مستغلات.


طبقه ۳۷:  ساختمان سازی، تعمیرات، خدمات نصابی. 


طبقه ۳۸:  مخابرات از راه دور.


طبقه ۳۹:  حمل و نقل، بسته بندی و انبار سازی کالاها، ترتیبات مسافرت.


طبقه ۴۰: عمل آوری مواد.


طبقه ۴۱:  آموزش و پرورش، ارائه آموزش و کارآموزی، تفریح و سرگرمی، ورزش و فعالیت‌های فرهنگی.


طبقه ۴۲:  خدمات علمی و فن آوری و پژوهشی و طراحی مربوطه، خدمات مربوط به تجزیه و تحلیل صنعتی و پژوهشی، طراحی و توسعه نرم افزار و سخت افزار رایانه.


طبقه ۴۳:  خدمات مربوط به عرضه اغذیه و نوشیدنی، مسکن و محل اقامت موقت.


طبقه ۴۴:  خدمات پزشکی، خدمات دامپزشکی، مراقبت بهداشتی و زیبایی برای انسان ها و حیوانات، خدمات کشاورزی، باغبانی و جنگلداری. 


طبقه ۴۵:  خدمات حقوقی، خدمات امنیتی برای حفاظت از اموال و اشخاص، خدمات شخصی و اجتماعی ارائه شده به وسیله دیگران برای رفع احتیاجات افراد.


سادگی ثبت برند در ثبت یار

پس از آشنایی با طبقات برند در ایران، می‌توانید از خدمات مشاوره رایگان کارشناسان ثبت‌یار بهره‌مند شوید یا ثبت بی دردسر برند خود را به ما بسپارید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱ 

سوالات متداول طبقات برند در ایران

منظور از طبقه برند چیست؟

بخاطر حفظ حقوق مالکیت معنوی، کالاها، محصولات و خدمات، به طبقاتی تقسیم‌بندی شده‌اند. این دسته‌بندی جهانی بوده و بر مبنای کنوانسیون پاریس است. وقتی می‌خواهیم برندی را ثبت کنیم، باید برای آن طبقه یا طبقات مورد نظر که مرتبط با حوزه فعالیتمان است را انتخاب کنیم.

قیمت ثبت برند چقدر است؟

– برای اشخاص حقوقی: 14.500.000 ریال
– برای اشخاص حقیقی: 13.100.000 ریال

آیا طبقات برند، در قیمت آن تاثیر گذارند؟

از لحاظ قیمتی، فرقی ندارد که برندتان را در کدام طبقه ثبت می‌کنید ولی تعداد طبقاتی که برند خود را در آن‌ها ثبت می‌کنید، روی قیمت نهایی تاثیرگذار است. برای اطلاع از جزییات جدول هزینه ثبت برند را مطالعه کنید.

آیا می‌توان برندی را که قبلا ثبت شده، در طبقه‌ای متفاوت ثبت کرد؟

بله، حمایت از برند و علامت تجاری، منحصرا به طبقه‌ای که در آن ثبت شده است بازمی‌گردد.