مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


بانک مرکزی شرط برگزاری مجامع عمومی بانک‌ها را اعلام کرد

بانک مرکزی شرط برگزاری مجامع عمومی بانک‌ها را اعلام کرد

بانک‌ها و موسسات تجاری در قالب شرکت‌های سهامی عام ثبت می‌شوند، به همین دلیل از ضوابط این نوع شرکت‌ها تبعیت می‌کنند؛ به عبارت دیگر بانک‌ها هم‌چون سایر شرکت‌ها موظف هستند طبق اساسنامه‌، اقدام به برگزاری مجمع عمومی نمایند که شرایط و ضوابط آن توسط بانک مرکزی اعلام می‌شود. این نهاد، مرجع صدور مجوز برگزاری مجامع بانک‌ها و موسسات اعتباری است. در ادامه به معرفی انواع مجامع و شرط برگزاری آن‌ها از سوی بانک مرکزی اشاره می‌کنیم.انواع مجامع عمومی و وظایف آن‌ها

طبق لایحه قانونی اداره امور بانک‌ها، مجمع عمومی بانک‌ها از وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر صنایع و معادن، وزیر بازرگانی معادن، وزیر کشاورزی و عمران روستایی، وزیر‌ مسکن و شهرسازی، وزیر مشاور و رییس سازمان برنامه و بودجه تشکیل می‌شود. ‌ریاست مجمع بانک‌ها با وزیر امور اقتصادی و دارایی و در غیاب وی با وزیر بازرگانی است.

مجمع عمومی بانک‌ها به دو صورت تشکیل می‌شود:

۱- مجمع عمومی عادی

۲-مجمع عمومی فوق‌العاده


وظایف مجامع عمومی

لایحه قانونی اداره امور بانک‌ها وظایفی را برای مجامع عمومی برشمرده است که در صورت برگزاری آن‌ها این موارد رعایت می‌شود:

  • استماع گزارش سالانه هر بانک و رسیدگی به ترازنامه، حساب سود و زیان سال مالی قبل، صورت دارایی و دیون، صورت‌حساب دوره‌عمل سالانه و تصویب ترازنامه و بودجه آن
  • رسیدگی و اتخاذ تصمیم درباره اندوخته هر یک از بانک‌ها و تصویب سود ویژه
  • انتخاب اعضای هیأت مدیره بانک‌ها بنا به پیشنهاد شورای عالی بانک‌ها
  • انتخاب اعضای هیأت مدیره بانک‌ها بنا به پیشنهاد شورای عالی بانک‌ها
  • انتخاب مدیران عامل بانک‌های تخصصی به پیشنهاد وزیر مربوط و انتخاب مدیران عامل بانک‌های تجاری به پیشنهاد وزیر بازرگانی با نظر‌مشورتی شورای عالی بانک‌ها
  • احکام مدیران عامل و اعضای هیات مدیره بانک‌ها به امضای وزیر امور اقتصادی و دارایی صادر خواهد شد
  • انتخاب بازرسان قانونی هر یک از بانک‌ها
  • تصویب اساسنامه هر یک از بانک‌ها
  • تصویب آیین‌نامه‌های استخدامی، مالی، اداری و معاملاتی
  • اتخاذ تصمیم نسبت به هر گونه مسائل دیگر مربوط به عملیات بانکی که از طرف شورای عالی بانکها به مجمع عمومی پیشنهاد می‌شود

وظایف مجمع عمومی فوق العاده

مجمع عمومی فوق‌العاده همان‌طور که از نام آن پیداست دارای صلاحیت‌هایی‌ست که در موارد خاص اتفاق می‌افتد و خارج از جریان عادی است. از جمله:


زمان تشکیل مجامع عمومی بانک‌ها

لایحه قانونی اداره امور بانک‌ها زمان تشکیل مجمع عمومی بانک‌ها را حداقل سالی یک مرتبه اعلام کرده است و مهلت برگزاری آن را تا پایان تیر‌ ماه دانسته است ولی به طور کلی معمولا تا پایان تابستان انجام می‌شود؛ مثلا بانک ملی طبق اساسنامه خود این زمان را تا پایان شهریور ماه اعلام کرده است.

بانک مرکزی اخیرا شرط بررسی‌های مربوطه و صدور مجوز برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه را اعلام کرده است که از جمله این شرایط «وصول صورت‌های مالی امضا شده توسط هیئت مدیره به علاوه پیش‌نویس نهایی گزارش حسابرس مستقل است» که باید یک ماه پیش از تاریخ برگزاری مجمع ارسال شود.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی،‌ این بانک به عنوان مقام ناظر و مرجع صدور مجوز برگزاری مجامع بانک‌ها و موسسات اعتباری، به موجب مفاد تصریح شده بخشنامه‌های ابلاغی و با ارسال نامه‌های متعدد به نظام بانکی کشور، شرایط لازم برای صدور مجوز برگزاری مجامع عادی سالیانه را اعلام کرده است.

براین اساس و باتوجه به عدم رعایت موارد فوق، به خصوص عدم ارسال گزارش‌های اشاره شده یا ارسال دیرهنگام مستندات لازم از سوی برخی بانک‌ها، عملاً امکان بررسی و صدور مجوز برگزاری مجامع عمومی این گروه از بانک‌ها فراهم نیست.

در پایان یادآور می‌شود، به استناد مفاد قانون تجارت و ضوابط و مقررات مربوط، مسئولیت تهیه صورت‌های مالی هر بانک با هیئت مدیره آن و اظهارنظر راجع به صورت‌های مالی در چارچوب استانداردهای حسابداری و حسابرسی، برعهده حسابرس مستقل آن بانک یا موسسه اعتباری است.

فراموش نکنید برای ثبت تغییرات صورت‌جلسه مجامع، مراجعه به کارشناسان باعث تسهیل امور ثبتی شما می‌شود. ثبت‌یار با ایجاد سامانه ثبتی آنلاین همراه شماست.

شماره تماس پشتیبانی ثبت‌یار: ۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *