مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ثبت برند فست فود، آسان و مطمئن

ثبت برند فست فود، آسان و مطمئن

اگر در کسب و کارتان حرفه‌ای شده‌اید و بسیاری از افراد شما را می‌شناسند، ممکن است نگران سوءاستفاده‌ها و کلاهبرداری باشید. یعنی ممکن است افرادی در همان حرفه شما محصولاتی را تحت نام شما عرضه کنند و بخواهند این نام را از آن خودشان کنند. برای این‌که بتوانید این سوءاستفاده‌ها و کپی‌برداری‌ها را تحت پیگیری قرار دهید می‌توانید برند ثبت کنید! ثبت برند تجاری این امکان را می‌دهد که نام انتخابی شما در استفاده انحصاری شما باقی بماند و درصورت کپی‌برداری بتوانید آن را پیگیری کنید. در ادامه ثبت برند فست فود را بررسی می‌کنیم.


ثبت برند فست فود

در زندگی‌های نوین گرایش افراد به غذاهایی که سریع آماده می‌شوند، بیشتر شده است. زیرا فرصت زیادی برای تدارک و تهیه غذا ندارند. به همین دلیل شاهد افزایش تعداد مغازه‌های فست فود در سطح شهر هستیم. غذاهایی چون پیتزا، ساندویچ، پاستا، سوخاری‌ها و… طرفداران زیادی دارند.

از این جهت کسب و کارهایی که به ارائه این نوع غذاها می‌پردازند بسیار پررونق شده‌اند. هم‌چنین با افزایش تعداد فست فودها کپی‌برداری از نام آن‌هایی که تا حدی معروف شده‌اند رواج پیدا می‌کند. به همین دلیل برای جلوگیری از این خلاف‌ها بهتر است ثبت برند فست فود انجام شود.

برای این که ثبت برند منظم‌تر صورت بگیرد و حوزه‌های فعالیت مشخص‌تر شود یک طبقه‌بندی در موضوعات مختلف ارائه شده است. این طبقه بندی علایم انواع حوزه‌های فعالیت را به ۴۵ دسته تقسیم می‌کند. که ۳۴ طبقه از این طبقات مربوط به کالاها و محصولات می‌شود و از طبقه ۳۵ تا ۴۵ مربوط به خدمات است.

ثبت برند فست فود از بین این طبقات، مربوط به طبقه ۴۳ می‌شود که محتوای آن چنین است: خدمات مربوط به عرضه اغذیه و نوشیدنی، مسکن و محل اقامت موقت.


مدارک ثبت برند فست فود

مدارکی که برای ثبت برند مورد نیاز است در خصوص اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است. در ادامه مدارک ثبت برند فست فود را برای اشخاص حقیقی و حقوقی بررسی می‌کنیم. فرایند ثبت برند فست فود از طریق اداره مالکیت معنوی انجام می‌شود.


مدارک ثبت برند اشخاص حقیقی

 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • در صورتی‌که در طرح برند یا علامت تجاری مورد تقاضای وی از حروف لاتین استفاده شده باشد باید متقاضی دارای کارت بازرگانی باشد و اصل و کپی برابر با اصل آن را ارائه کند.
 • فرد متقاضی باید دارای فعالیت اقتصادی باشد. برای اثبات این منظور باید یک مدرک شغلی ارائه کند. این مدرک می‌تواند جواز کسب، پروانه فعالیت، گواهی فعالیت در حوزه‌ای خاص از نهاد یا موسسات معتبر  یا هر مدرک شغلی معتبر دیگر باشد.
 • فرد متقاضی باید از علامت تجاری مورد نظر خود برای ثبت، نمونه‌هایی را هم ارائه کند. این نمونه باید در قالب تصویر یا نمونه گرافیکی در ابعاد ۱۰ سانتی متر در ۱۰ سانتی‌متر آماده و ارائه شود.
 • در صورتی‌که کار ثبت علامت تجاری او را وکیل یا مشاوری انجام می‌دهد باید وکالتنامه وی را هم در قالب کپی برابر اصل ضمیمه کند.

مدارک ثبت برند اشخاص حقوقی

 • کپی برابر اصل مدارک شناسایی مدیرعامل به عنوان نماینده اصلی شرکت برای ثبت علامت تجاری شامل کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی او.
 • کپی برابر اصلی از روزنامه تاسیس شرکت و روزنامه آخرین تغییرات شرکت که بیش از دو سال نباید از آن گذشته باشد.
 • اشخاص حقوقی برای ثبت برند خود در طبقات مورد درخواست باید گواهی یا مدرک یا مدارکی را ارائه کنند که نشان‌دهنده موضوع فعالیت شرکت با موضوع درخواست ثبت برند باشد. برای این منظور هرگونه اعلامیه و پروانه بهره برداری، پروانه ساخت از نهادی خاص یا گواهی ثبت اختراع و…، می‌تواند جوابگو باشد.
 • در صورتی‌که طرح ارائه شده برای ثبت به عنوان برند دارای علامتی و حروف لاتین باشد باید شرکت صاحب کارت بازرگانی بوده و یک نسخه کپی برابر اصل از آن ارائه نماید.
 • از نمونه برند مورد درخواست برای ثبت باید نمونه کپی یا نمونه گرافیکی یا تصویری گویا در ابعاد حداکثر ۱۰ سانتی متر در ۱۰ سانتی متر ارائه شود.
 • وکالتنامه‌ای هم باید از وکیل یا مشاور حقوقی در صورتی‌که او کار ثبت برند ار انجام می‌دهد ارائه شود.

ثبت برند فست فود، آسان و مطمئن

در این مقاله ما سعی کردیم تمامی نکاتی را که برای ثبت برند فست فود خود نیاز دارید، ذکر کنیم. مجموعه‌ی این فرآیندها از دشواری‌های فراوانی برخوردار است اگر از ثبت‌یار کمک نگیرید؛ کارشناسان ما، یار و یاور شما در فرآیندهای ثبتی هستند پس به سایت ثبت‌یار مراجعه کنید یا با واحد پشتیبانی ثبت‌یار تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *