مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


امضای صورتجلسه مجمع عمومی شرکت

امضای صورتجلسه مجمع عمومی شرکت

انواع شرکت‌های تجاری با وجود مدیران شرکت، امور شرکت را برنامه‌ریزی و هدایت می‌کنند. این رکن در شرکت‌های سهامی به صورت مجموعه‌ای از مدیران با عنوان هیئت مدیره وجود دارد و برای تصمیم‌گیری مجامعی را با توجه به موضوعات مختلف تشکیل می‌دهند. مجمع عمومی دارای انواعی است که بخش زیادی از تصمیمات جاری شرکت در آن اخذ می‌شود. این تصمیمات باید به صورت مکتوب در صورتجلسه قید شده و به امضای تمامی صاحبان امضا که در اساسنامه تعیین شده است، برسد. در این مطلب قصد داریم علاوه بر توضیح مجامع، به نحوه امضای صورتجلسه مجمع عمومی شرکت بپردازیم.

مجامع در شرکت سهامی

شرکت‌های سهامی برای تصمیم‌گیری در امور شرکت مجامعی را تشکیل می‌دهند. این مجامع انواع مختلفی دارند که با توجه به موضوع شرکت تعیین می‌شوند. این مجامع عبارت‌اند از:

  • مجمع عمومی موسس
  • مجمع عمومی عادی
  • مجمع عمومی فوق‌العاده

مجمع عمومی موسس

اولین مجمعی که پس از ثبت شرکت، در شرکت سهامی تشکیل می‌شود، مجمع عمومی موسس است. تشکیل این مجمع در شرکت سهامی عام، ضروری و در شرکت سهامی خاص اختیاری است. از جمله وظایف مجمع عمومی موسس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رسیدگی به گزارش موسسین و تصویب آن
  • رسیدگی به کلیه اوراق سهام و پذیره نویسان
  • احراز پذیره نویسی کلیه سهام شرکت و پرداخت مبلغ
  • تصویب اساسنامه شرکت
  • انتخاب اعضای اولین هیات مدیره و انتخاب اولین بازرس یا بازرسان با توجه به اساسنامه
  • تعیین روزنامه کثیرالانتشار منتخب شرکت

مجمع عمومی عادی

بیشترین مجمعی که برای تصمیم‌گیری در شرکت سهامی تشکیل می‌شود، مجمع عمومی عادی است. این مجمع برخلاف مجمع عمومی موسسین که فقط یک‌بار و پس از ثبت شرکت تشکیل می‌شود، حداقل باید سالی یک‌بار بر اساس شرایط قانونی از سهامداران دعوت و تشکیل شود.

تمامی تصمیمات شرکت، توسط مجمع عمومی عادی اخذ می‌شود، مگر تصمیماتی که به صراحت به‌عهده مجمع عمومی فوق‌العاده گذاشته شده باشد. از جمله این تصمیمات می‌توان به تصویب صورت‌های مالی، حساب عملکرد سود و زیان، انتخاب مجدد مدیران و بازرسان و…، اشاره کرد.

مجمع عمومی عادی، دو نوع است. رایج‌ترین مدل آن، مجمع عمومی عادی است که در مورد آن توضیح داده شد، نوع دوم آن، مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده است که نحوه تشکیل آن با مجمع عمومی عادی متفاوت است ولی مسائل مطرح شده برای تصمیم‌گیری در این مجمع همان است که برای مجمع عمومی عادی طبق قانون مشخص شده است.

مجمع عمومی فوق‌العاده

سومین نوع از مجامع شرکت‌های سهامی که در موارد خاصی تشکیل می‌شود، مجمع عمومی فوق‌العاده است. این مجمع برای تصمیم‌گیری در امور اساسی شرکت، تشکیل می‌شود که موارد آن به صراحت در قانون ذکر شده است. از جمله این موضوعات می‌توان به تغییر در مواد اساسنامه، تغییر در سرمایه شرکت اعم از کاهش یا افزایش، انحلال شرکت قبل از موعد و…، اشاره کرد.

توصیه ثبت‌یاری:
مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده را نباید با مجمع عمومی فوق‌العاده اشتباه گرفت. چرا که ماهیت و وظایف هر یک با دیگری متفاوت است. مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده همان مجمع عمومی است که صرفا با تشریفات دیگری تشکیل می‌شود ولی مجمع عمومی فوق‌العاده، تصمیم‌گیری در مورد امور بنیادین شرکت را به‌عهده دارد.

تنظیم صورتجلسه مجمع عمومی

تصمیمات شرکت پس از اخذ در مجمع مربوطه، باید به صورت مکتوب درآیند. در غیر این صورت رسمیتی ندارند و از لحاظ قانونی بی‌اعتبار هستند. این تصمیمات در صورتجلسه قید می‌شوند و باید به امضای اعضای مجمع برسد.

صورتجلسه نیز باید مطابق شرایط قانونی تنظیم شود. یعنی برای مثال حاوی تمام تصمیمات اخذ شده به علاوه قید تاریخ و محل برگزاری مجمع و همچنین امضای صاحبان مجاز امضا باشد. برای آشنایی بیشتر با تنظیم صورتجلسات می‌توانید، ضمن مطالعه مطلب «نحوه تنظیم صورتجلسه تغییرات» با کارشناسان ثبت‌یار برای انجام امور مربوط به تغییرات و تنظیم صورتجلسه تماس بگیرید.

امضای صورتجلسه مجمع عمومی شرکت

همان‌طور که بیان کردیم، یکی از موارد ضروری که باید در صورتجلسه شرکت رعایت شود، امضای آن است. در واقع تنظیم صورتجلسه بدون امضای اعضای جلسه هیچ گونه رسمیتی ندارد. در این زمینه لازم است نکاتی مورد نظر قرار گیرد:

تنطیم صورتجلسه مجمع، به حسب مقررات قانونی به عهده هیات رییسه، شامل سه نفر از حاضران در جلسه است و منشی هیات رییسه وظیفه تنظیم این صورتجلسه را به عهده دارد.

برای معتبر و قانونی تلقی شدن صورتجلسه نیازی به امضای تمام سهامداران نیست بلکه صرفا امضای اعضای هیات رییسه کفایت می‌کند. به علاوه باید تمامی صفحات صورتجلسه توسط هیات رییسه به امضا برسد زیرا :

ممکن است در صورت عدم امضا، ثبت این صورتجلسه در اداره ثبت شرکت‌ها با مشکل مواجه شود و اعتبار نداشته باشد.

به‌علاوه ممکن است، صورتجلسه قابلیت انتساب خود را از دست بدهد. یعنی به دلیل اینکه برخی صفحات امضا نشده است، نتوان آن را به سهامداران منتسب نمود. در نتیجه آن‌ها می‌توانند ادعا کنند با مصوبات جلسه موافق نبوده اند.

برای آشنایی بیشتر با صورتجلسه می‌توانید مقاله «نمونه صورتجلسه انتخاب مدیران در شرکت‌های سهامی خاص» را مطالعه کنید.

وظیفه هیئت مدیره

نکته دیگری که در امضای صورتجلسه مجمع عمومی شرکت باید مورد توجه قرار گیرد، این است که هیات مدیره شرکت مکلف است، لیست حاضران در مجمع را با ذکر هویت کامل، اقامتگاه و تعداد سهام آن‌ها ذکر نماید تا مشخص باشد، حد نصاب های مقرر در قانون در تشکیل جلسه مجمع و رای گیری‌ها رعایت شده است یا خیر. در نتیجه این لیست باید تهیه شده و به صورتجلسه مجمع، ضمیمه شود.

نکته کلیدی آن است که این لیست برخلاف اصل صورتجلسه که با امضای هیات رییسه معتبر است، باید به امضای کلیه سهامدارانی که نامشان در لیست حاضران آمده است، برسد.

تنظیم صورتجلسات با ثبت‌یار

تنظیم صورتجلسه همان‌طور که بیان شد، موجب رسمیت و اعتبار تصمیمات شرکت می‌شود. از این‌رو باید قواعد و مقررات مربوط به آن را به صورت کامل رعایت نمایید. در این مطلب علاوه بر توضیح این موضوع یکی از ارکان اساسی صورتجلسات یعنی امضای صورتجلسه مجمع عمومی شرکت را مورد توجه قرار دادیم که برای تنظیم صورتجلسات شرکت به آن نیاز دارید. در عین حال نکات و ظرافت‌های بسیار در تنظیم صورتجلسه، نقش مشاوران ثبتی را برای شما روشن‌تر می‌سازد. به همین دلیل برای تنظیم و ثبت صورتجلسات شرکت می‌توانید ضمن مشاوره با کارشناسان ثبت‌یار از خدمات آنلاین بهره ببرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *