مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


انواع شرکت دانش بنیان

انواع شرکت دانش بنیان

مقدمه 

عبارت دانش بنیان اصطلاحی است که پیرامون یک مجوز و یا گواهینامه که به شرکت­ها اعطا می­گردد گردش می ­کند. شرکت­های دانش ­بنیان تحت نظر معاونت علمی ریاست جمهوری طی فرآیندی ارزیابی شده و در دسته بندی سه گانه­ ای قرار می­ گیرند.

نقطه مشترک در مورد شرکت ­های دانش بنیان، بنا شدن اساس و نهاد آنان برپایه فن­آوری و یا روش تولید نوآورانه می­باشد.

بدون شک میزان توسعه ­یافتگی و تجربه و قدرت اقتصادی این شرکت­ها با یکدیگر برابر نیست به این ترتیب که برخی از آن­ها در ابتدایی ترین حالات بوده و در سوی دیگر این طیف، شرکت­هایی هستند که موفق و قدرتمند و با پشتوانه مالی و اقتصادی چشمگیری فعالیت می­کنند، اما همان­طور که اشاره شد، همه این شرکت­ها در یک ویژگی مشترکند و آن نیز وجود عنصر خلاقانه و نوآوری می­باشد.

بدین ترتیب شرکت­های دانش ­بنیان را در سه دسته بندی کلی و مهم قرار می­دهند که این دسته بندی بر اساس وجود یا عدم وجود تیم تحقیق و توسعه، اظهارنامه مالیاتی و مستندات مالی، مستندات احراز هویت شرکت، حجم درآمد وصولی شرکت از فروش محصولات و خدمات تفکیکی، لیست نفرات بیمه، فن­آورانه بودن محصولات یا خدمات و لزوم نیاز به تحقیق و توسعه مداوم و نوع مشتریان می­باشد.

سه دسته ­ای که در مورد آن صحبت به میان آمد به این ترتیب می ­باشند:

  • شرکت دانش بنیان نوپا
  • شرکت دانش­ بنیان تولیدی
  • شرکت دانش­ بنیان صنعتی

شرکت دانش ­بنیان نوپا

عموما می­توان استارتاپ­ها را در این دسته قرارداد، این دست از شرکت­ها لزوما باید عمری کمتر از سه سال داشته باشند و اغلب نیز با تعداد نفرات مستقر کمی اداره می­گردند و بیشتر نیروهایشان به صورت پاره وقت و غیر مستقر تعریف شده اند. نکته حائز اهمیت در مورد این شرکت­ها این است که درجه نوپا اعتبار یکساله دارد و تنها به مدت یک سال دیگر نیز قابل تمدید خواهد بود. وقتی یک شرکت را نوپا قلمداد می­کنیم به منزله­ ی معافیت آن از ارائه طرح­های نوآورانه و یا به عبارتی وجود هر گونه ضعف در دانش فنی و یا فرآیند­های تحقیق و توسعه­ ی آن­ها نمی­باشد.

شرکت دانش بنیان تولیدی

برای اینکه شرکت دانش بنیان در این دسته بندی از اقسام سه ­گانه قراربگیرد باید حداقل ۵۰ درصد از درآمد یک سال مالی گذشته شرکت که در اظهارنامه مالیاتی شرکت ذکر شده است، از محل فروش همان کالاها و خدمات نوآورانه و دانش­بنیان حاصل گردد.

همچنین این شرکت باید حداقل معادل پنج درصد فروش محصول خود را به صورت سالیانه، در بخش تحقیق و توسعه صرف نماید و دلیل این تاکید نیز اهمیت بخش تحقیق و توسعه در رشد نوآوری و حرکت شتابان علمی کشور می­باشد.

در مورد نیروی انسانی نیز باید حداقل برای ۳ نفر از کارکنان تمام وقت شرکت به مدت حداقل ۶ ماه حق بیمه پرداخت گردد و همین طور نسبت کارکنان تمام وقت در بخش­های اصلی شرکت با حداقل مدرک کارشناسی به کل کارکنان تمام وقت فعال در بخش­های اصلی شرکت، در شرکت­های بیش از ۵۰ نفر نیروی انسانی ۲۰ درصد و در شرکت های دارای کمتر از ۵۰ نفر نیروی انسانی ۳۰ درصد باشد.

شرکت دانش ­بنیان صنعتی

برای این­که شرکتی به صورت دانش ­بنیان ولی با درجه صنعتی شناخته شود باید حائز این دست از شرایط باشد:

فروش شرکت در سال مالی گذشته باید بیش از ده میلیارد تومان باشد و حداقل ده درصد از درآمد یک سال مالی گذشته که از محل فروش همان محصولات نوآورانه و دانش­بنیان حاصل شده است می­بایست صرف فعالیت­های مربوط به تحقیق و توسعه گردد. همچنین این دست از شرکت­ها باید یک واحد مستقر تحقیق و توسعه داشته باشند و با توجه به اهمیت نوآوری مستمر، شرکت باید حداقل یک کالا و یا خدمت دانش­بنیان جدید را ارائه نماید و یا موارد قبلی را به طور جدی و اساسی ارتقاء دهد و هم­چنین موفق به اخذ تاییدیه ­ها و استانداردهای داخلی و یا خارجی موثق گردند.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.85/5 (13)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *