مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


انواع شرکت دانش بنیان

انواع شرکت دانش بنیان

به وجود آمدن مشاغل جدید و رشد آن‌ها، علاوه بر اینکه می‌تواند موجب پیشرفت جامعه شود، نیروی کار بیشتری را نیز به خود جذب می‌کند. اخیرا این امر در دنیای شرکت‌ها هم با تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان به وجود آمده است. این شرکت‌ها در زمینه‌های علمی و تحقیقاتی فعالیت می‌کنند و موسسین آن‌ها افراد علمی و دانشگاهی هستند و فعالیت آن‌ها منجر به تولید محصول یا خدمت به صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌شود. در عین حال باید این شرکت‌ها را از نظر قانونی و ثبتی مورد توجه قرار داد. در این مطلب ضمن تعریف این شرکت‌ها به معرفی انواع شرکت دانش ‌بنیان می‌‌پردازیم.

علاوه بر این، با توجه به اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان در ذیل هیچ‌یک از انواع شرکت‌های هفت‌گانه قانون تجارت معرفی نشده‌اند، لازم است بررسی کنیم این شرکت‌ها را چگونه می‌توان از نظر قانونی تاسیس کرد و به ثبت رساند.

تعریف شرکت دانش‌بنیان

اخیرا به دلیل افزایش افراد تحصیل‌کرده و دانشگاهی در جامعه و نیاز بسیاری از صنایع به محصولات و خدمات فناورانه، شرکت‌هایی به تولید و عرضه این گونه محصولات و خدمات پرداخته‌اند. این شرکت‌ها به شرکت‌های دانش بنیان معروف هستند.

آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان، این شرکت‌ها را این‌گونه تعریف کرده است:

«شرکت دانش بنیان، شرکت یا موسسه‌ خصوصی یا تعاونی‌ست که به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی، شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری، تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه، شامل طراحی و تولید کالا و خدمات در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده‌ فراوان به ویژه در تولید نرم‌افزارهای مربوطه، تشکیل می‌شود.»

انواع شرکت‌های دانش‌بنیان

بدون شک میزان توسعه‌یافتگی و تجربه و قدرت اقتصادی این شرکت‌ها با یکدیگر برابر نیست به این ترتیب که برخی از آن‌ها در ابتدایی‌ترین حالات بوده و در سوی دیگر این طیف، شرکت‌هایی هستند که موفق و قدرتمند و با پشتوانه مالی چشمگیری فعالیت می‌کنند اما همان‌طور که اشاره شد، همه این شرکت‌ها در یک ویژگی مشترک‌اند و آن نیز وجود عنصر خلاقیت و نوآوری است.

بدین ترتیب شرکت‌های دانش‌بنیان در سه دسته کلی و مهم قرار می‌گیرند که این دسته‌بندی بر اساس وجود یا نبود تیم تحقیق و توسعه، اظهارنامه مالیاتی و مستندات مالی، مستندات احراز هویت شرکت، حجم درآمد وصولی شرکت از فروش محصولات و خدمات تفکیکی، لیست نفرات بیمه، فناورانه بودن محصولات یا خدمات، لزوم نیاز به تحقیق و توسعه مداوم و نوع مشتریان است.

این سه دسته عبارت‌اند از:

  • شرکت دانش بنیان نوپا
  • شرکت دانش بنیان تولیدی
  • شرکت دانش بنیان صنعتی

شرکت دانش ‌بنیان نوپا

این قسم از شرکت‌ها لزوما باید عمری کمتر از سه سال داشته باشند و اغلب نیز با تعداد نفرات مستقر کمی اداره می‌شوند و بیشتر نیروهایشان به صورت پاره وقت و غیرمستقر تعریف شده‌اند. نکته حائز اهمیت در مورد این شرکت‌ها این است که شرکت نوپا اعتبار یک‌ساله دارد و تنها به مدت یک سال دیگر نیز قابل تمدید خواهد بود.

وقتی یک شرکت را نوپا قلمداد می‌کنیم به منزله معافیت آن از ارائه طرح‌های نوآورانه و به عبارتی وجود هرگونه ضعف در دانش فنی یا فرآیندهای تحقیق و توسعه آن‌ها نیست بلکه صرفا سابقه و میزان فعالیت اولیه مدنظر است و در صورت پیشرفت می‌تواند به دو نوع دیگر دانش‌بنیان ارتقا پیدا کند.

در این زمینه می‌توانید برای آشنایی بیشتر به مطلب «شرایط تاسیس شرکت دانش بنیان» نیز مراجعه نمایید.

شرکت دانش بنیان تولیدی

برای اینکه شرکت دانش بنیان در این دسته‌ از اقسام سه‌گانه قراربگیرد باید حداقل ۵۰ درصد از درآمد یک سال مالی گذشته شرکت که در اظهارنامه مالیاتی شرکت ذکر شده است را از محل فروش همان کالاها و خدمات نوآورانه و دانش‌بنیان حاصل کند.

همچنین این شرکت باید حداقل معادل پنج درصد فروش محصول خود را به صورت سالیانه، در بخش تحقیق و توسعه صرف نماید و دلیل این تاکید نیز اهمیت بخش تحقیق و توسعه در رشد نوآوری و حرکت شتابان علمی کشور است.

در مورد نیروی انسانی نیز باید حداقل برای ۳ نفر از کارکنان تمام وقت شرکت به مدت حداقل ۶ ماه حق بیمه پرداخت گردد و همین طور نسبت کارکنان تمام وقت در بخش‌های اصلی شرکت با حداقل مدرک کارشناسی به کل کارکنان تمام وقت فعال در بخش‌های اصلی شرکت، در شرکت‌های بیش از ۵۰ نفر نیروی انسانی ۲۰ درصد و در شرکت های دارای کمتر از ۵۰ نفر نیروی انسانی ۳۰ درصد باشد.

شرکت دانش بنیان صنعتی

برای اینکه شرکتی به صورت دانش بنیان ولی با درجه صنعتی شناخته شود باید شرایط زیر را دارا باشد:

فروش شرکت در سال مالی گذشته باید بیش از ده میلیارد تومان باشد و حداقل ده درصد از درآمد یک سال مالی گذشته که از محل فروش همان محصولات نوآورانه و دانش‌بنیان حاصل شده است باید صرف فعالیت‌های مربوط به تحقیق و توسعه گردد.

همچنین این دست از شرکت‌ها باید یک واحد مستقر تحقیق و توسعه داشته باشند و با توجه به اهمیت نوآوری مستمر، شرکت باید حداقل یک کالا و یا خدمت دانش بنیان جدید را ارائه نماید یا موارد قبلی را به طور جدی و اساسی ارتقاء دهد و همچنین موفق به اخذ تاییدیه‌ها و استانداردهای داخلی و یا خارجی موثق گردند.

ثبت شرکت دانش‌بنیان

تمامی شرکت‌ها در صورتی‌که بخواهند به صورت قانونی و رسمی فعالیت کنند باید به ثبت برسند. این قاعده در مورد شرکت‌های دانش بنیان نیز رعایت می‌شود. در نتیجه در صورتی‌که بخواهید فعالیت خود را در هر یک از قالب‌های شرکت دانش‌بنیان آغاز نمایید، باید شرکت خود را به ثبت برسانید. این در حالی‌ست که شرکت‌های مشخص شده در قانون صرفا هفت نوع است و شرکت دانش‌بنیان در بین این عناوین وجود ندارد. برای حل این مشکل باید بدانید که شرکت دانش‌بنیان در حقیقت یک شرکت تجاری مانند سایر شرکت‌هاست که موضوع فعالیت آن متفاوت است. در نتیجه لازم است شرکت دانش‌بنیان خود را در قالب یکی از شرکت‌های تجاری ثبت و مجوز شرکت دانش‌بنیان را اخذ نموده و به فعالیت بپردازید. جهت آشنایی با مدارک ثبت می‌توانید مطلب «مدارک لازم جهت ثبت شرکت دانش بنیان» را مطالعه نمایید.

همچنین در مسیر ثبت شرکت، ثبت‌یار همراه شما خواهد بود. به همین منظور شما می‌توانید ضمن تماس با ثبت‌یار و دریافت مشاوره رایگان، شرکت خود را به صورت آنلاین به ثبت برسانید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.85/5 (13)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *