مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ثبت برند آلات موسیقی

ثبت برند آلات موسیقی

موسیقی از اولین هنر‌هایی‌ست که بشر با آن آشنا شده است و در دوره‌های مختلف نقش پررنگی در زندگی‌اش داشته است تا جایی که هنر‌های زیادی تحت تاثیر‌ موسیقی به وجود آمده است و امروزه نیز نقش به سزایی در زندگی آدمی دارد. به مرور زمان بشر با ساخت انواع ساز‌ها توانست هنر خود را گسترش دهد. در حال حاضر هنوز هم انواع ساز‌ها و آلات موسیقی ابداع می‌شود. در این بین افراد بسیاری به آموختن ساز‌های مختلف گرایش پیدا کردند. با افزایش تقاضای هنرآموزان، افرادی برای ساخت انواع ساز‌ها دست به کار شدند و رقابت بین آن‌ها افزایش یافت. اگر شما نیز به ساخت و عرضه ابزار و آلات موسیقی اشتغال دارید، لازم است محصولات خود را با ثبت برند از دیگر رقبا متمایز کنید. برای آشنایی با ثبت برند آلات و ابزار موسیقی در این مقاله با ما همراه باشید.


ثبت برند چیست؟

همه ما برند‌های مختلفی را در ذهن داریم و اغلب با دیدن برند مورد نظر خود یک محصول را می‌خریم یا از خدمات آن برند استفاده می‌کنیم. بهتر است بدانیم برند دقیقا چیست و چگونه ثبت می‌شود؟

در قانون به جای برند از نام و علامت تجاری استفاده شده است. نام تجاری اسمی‌ست که تولیدکننده برای محصول یا خدمت خود انتخاب می‌کند. علامت تجاری نیز از نظر قانونی باید یک نشان قابل رویت باشد. نکته قابل توجه این است که نام یا علامت تجاری باید متمایز کننده محصول از سایر موارد مشابه باشد و در صورتی ثبت می‌شود که قبلا توسط شخص دیگری به ثبت نرسیده باشد.

برای ثبت برند خود همین حالا به سایت ثبت‌یار مراجعه کنید.


طبقه بندی علامت تجاری

همان‌طور که می‌دانیم دایره محصولات و خدمات بسیار گسترده است، از این‌رو برای نظم دادن به گروه‌های مختلف، دسته بندی تحت عنوان طبقات برند ایجاد شده است که برای آشنایی بیشتر با طبقات برند می‌توانید به مقاله «طبقه بندی علائم تجاری چیست؟» مراجعه نمایید.

برند آلات موسیقی طبقه ۱۵ ثبت برند است و اگر شما تولیدکننده ابزار و آلات موسیقی هستید برای تمایز محصولات خود از سایر موارد مشابه لازم است نسبت به ثبت برند آلات موسیقی اقدام کنید. این کار نه تنها توان رقابتی شما را نسبت به سایر رقبا بالا می‌برد بلکه باعث جذب مشتریان بیشتری می‌شود.

مثلا اگر شما آلات موسیقی با نام یا نشان خاصی تولید می‌کنید و مشتریان، شما را با این نام می‌شناسند، ثبت برند آلات موسیقی باعث می‌شود، شخص دیگری نتواند کالایی با نام شما تولید کرده و از برند شما سوء‌استفاده کند.


مزایای ثبت برند آلات موسیقی

همان‌طور که بیان شد ثبت برند این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید با معرفی محصول خود علاوه بر گسترش کسب و کار از سایر مزایایی که در زیر به آن اشاره شده، استفاده کنید:

 • شهرت و تمایز محصول نسبت به سایر موارد مشابه
 • جلوگیری از سوءاستفاده رقبا با تولید کالای مشابه
 • داشتن هویت قانونی
 • بازاریابی محصول یا خدمت با معرفی برند
 • ایجاد توان رقابتی بالا
 • ایجاد حق برای فروش برند یا دادن نمایندگی

مدارک ثبت برند آلات موسیقی

در صورتی که بخواهید برای ثبت برند خود اقدام کنید، پیش از هر چیز لازم است مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. برای ثبت برند آلات موسیقی اخذ مجوز مربوطه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضروری‌ست. توجه داشته باشید اگر نقصی در مدارک شما وجود داشته باشد مراحل ثبت برند با مشکل مواجه می‌شود، شما می‌توانید برای مشاوره ثبت برند با کارشناسان ثبت‌یار در تماس باشید. ثبت برند برای اشخاص حقیقی و حقوقی امکان پذیر است و برای هر یک از این اشخاص مدارک خاصی مورد نیاز است.


مدارک لازم برای ثبت حقیقی برند

 • ارائه تصویر اسکن شده کارت ملی و شناسنامه
 •  ارائه کارت بازرگانی در صورت لاتین بودن نام یا علامت تجاری
 • ارائه مدرکی که نشان دهنده فعالیت اقتصادی باشد، مانند: جواز کسب، پروانه فعالیت و …
 • ارائه طرح‌های مورد نظر برای ثبت علامت تجاری (تصویر یا طرح گرافیکی در قالب ۱۰*۱۰)
 • ارائه وکالت‌نامه در صورت ثبت برند توسط وکیل

مدارک ثبت برند اشخاص حقوقی

 • ارائه مدارک شناسایی مدیرعامل به عنوان نماینده اصلی شرکت برای ثبت علامت تجاری
 • ارائه اساسنامه و روزنامه رسمی با داشتن آگهی تاسیس
 • ارائه شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره و نماینده منتخب هیئت مدیره
 • ارائه گواهی یا مدرک نشان دهنده موضوع فعالیت مرتبط با موضوع درخواست شده برای برند
 • ارائه طرح‌های مورد نظر برای ثبت علامت تجاری (تصویر یا طرح گرافیکی در قالب ۱۰*۱۰)
 • ارائه وکالت‌نامه در صورت ثبت برند توسط وکیل

مراحل ثبت برند آلات موسیقی

برای ثبت برند و لوگو، پیش از هر چیز لازم است نام مناسبی را برای برند خود انتخاب کنید. انتخاب نام اهمیت زیادی در شهرت برند شما خواهد داشت؛ علاوه بر اینکه در هنگام ثبت برند آلات موسیقی نباید نام انتخابی شما عین یا مشابه نام برند دیگری در این زمینه باشد و اگر قصد دارید به همراه نام برند، لوگوی خود را نیز ثبت کنید، علامت انتخابی باید مرتبط با فعالیت شما بوده و ملموس باشد.

 قانون ثبت علائم و اختراعات محدودیت‌هایی را برای ثبت برند و لوگو در نظر گرفته که در ماده ۳۲ به آن اشاره شده است:

‎‎‎علامت در موارد زیر قابل ثبت نیست‌

 • ‎‎‎الف – نتواند کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالاها و خدمات موسسه دیگر متمایز سازد
 • ‎‎‎ب – خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد
 • ‎‎‎ج – مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه درمورد مبدا جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن‌ها گمراه کند
 • ‎‎‎د – عین یا تقلید نشان نظامی‌، پرچم‌، یا سایر نشان‌های مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمان‌های بین‌الدولی یا سازمان‌هایی که تحت کنوانسیون‌های بین‌المللی تاسیس شده‌اند، بوده یا موارد مذکور یکی از اجزای آن علامت باشد، مگر آن‌که توسط مقام صلاحیت‌دار کشور مربوط یا سازمان ذی‌ربط اجازه استفاده از آن صادر شود
 • ‎‎‎هـ – عین یا به طرز گمراه کننده‌ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به موسسه دیگری در ایران معروف است‌
 • ‎‎‎و – عین یا شبیه آن قبلا برای خدمات غیرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن که عرفا میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد
 • ‎‎‎ز – عین علامتی باشد که قبلا به نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به‌لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود

در مرحله دوم ثبت برند آلات موسیقی باید مدارک خود را طبق آنچه گفته شد، تهیه و تکمیل نمایید.


استعلام نام برند

برای ثبت برند در تهران و سایر شهرها لازم است، با استعلام نام مورد نظر خود، اظهارنامه مربوطه را تکمیل نمایید. این اظهارنامه نشان دهنده این است که نام برند درخواستی شما در طبقه مورد نظر وجود دارد یا خیر، مثلا اگر شخصی، آلات موسیقی تولید می‌کند، نام آواز را برای برند خود انتخاب کرده و آن را ثبت نماید نسبت به این نام حق تقدم داشته و شخص دیگری نمی‌تواند این نام را برای برند خود ثبت کند.

در نهایت با دریافت پاسخ استعلام برند در صورتی که نام مورد نظر توسط شخص دیگری ثبت نشده باشد، اظهارنامه ثبت علامت تجاری در سامانه اداره مالکیت معنوی ارسال می‌شود تا توسط کارشناس مربوطه تایید شود.

ثبت برند مانند سایر امور ثبتی با نکات ریزی همراه است که با وجود کارشناسان این حوزه می‌توانید به سهولت آن را انجام دهید. کارشناسان ثبت‌یار برای انجام کلیه امور ثبتی همراه شما هستند.

شماره تماس پشتیبانی ۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *