مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


راهنمای تاسیس شرکت در ایران

راهنمای تاسیس شرکت در ایران

یکی از موضوعاتی که امروزه بسیار مورد توجه عموم مردم قرار گرفته، تاسیس شرکت است. این موضوع از آن‌جایی نشات می‌گیرد که هر یک از افراد تخصص خاصی در زمینه‌ منحصر به ‌فردی دارد که به‌تنهایی برای فعالیت اقتصادی کفایت نمی‌کند. برای موفقیت در بازار رقابت افراد اعم از حقیقی و حقوقی تصمیم به تاسیس شرکت می‌گیرند. با تاسیس شرکت افراد مختلف با سرمایه و توانایی‌های متفاوت دور هم جمع می‌شوند و یک فعالیت اقتصادی را پیش می‌برند؛ اما تاسیس شرکت در هر جایی قواعد و قوانین مختص به خود را دارد. به همین دلیل ما در این مطلب شما را با راهنمای تاسیس شرکت در ایران آشنا می‌کنیم؛ بنابراین اگر شما قصد تاسیس و ثبت شرکت در ایران را دارید کافی‌ست این مطلب را مطالعه نمایید.

هم‌چنین در صورت نیاز به مشاوره رایگان کافی است با مشاورین و کارشناسان ثبت یار تماس حاصل نمایید و کار خود را به ما بسپارید.


چرا تاسیس شرکت؟

شرکت به مجموعه افراد با توانایی‌های مختلف اطلاق می‌شود که برای رسیدن به هدف واحد گرد هم می‌آیند و پس از ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها دارای شخصیت حقوقی خاص می‌شود. در حقیقت ثبت شرکت کمک می‌کند که شرکت اعتبار خاصی پیدا کند. با ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها، شرکت دارای شخصیت حقوقی مستقل از شرکا می‌شود و می‌تواند از امتیازها و مزایایی که قانون برای شرکت‌های تجاری در نظر گرفته است، استفاده نماید.


تاسیس شرکت در ایران

پس ‌از اینکه شما با هدف استفاده از توانایی‌های مختلف افراد برای رسیدن به یک هدف واحد تصمیم به تاسیس شرکت گرفتید باید با قوانین و مقرراتی که در این مسیر وجود دارد آشنا شوید.

مهم‌ترین قانون در زمینه ثبت شرکت‌ها قانون تجارت است. در این قانون شرکت‌های تجاری به هفت دسته تقسیم می‌شود که به‌صورت صریح در قانون بیان شده است؛ بنابراین برای اینکه شما به فعالیت در قالب شرکت بپردازید باید در گام اول متناسب با شرایطی که خواهید داشت قالب شرکت را انتخاب نمایید.


راهنمای مراحل ثبت شرکت

تاسیس شرکت در ایران گام‌های مختلفی دارد که در این قسمت ما شما را به ‌صورت خلاصه و جامع با تاسیس شرکت در ایران آشنا می‌کنیم. با ما همراه شوید تا گام ‌به ‌گام تاسیس شرکت در ایران را بررسی کنیم.

گام نخست: آشنایی با قوانین تاسیس شرکت در ایران

همان‌طور که بیان شد در گام نخست شما باید با قوانین ثبت شرکت‌ها آشنا شوید. آشنایی با این قوانین به شما کمک می‌کند تا با شرایطی که باید برای تاسیس شرکت در ایران رعایت کنید آشنا شوید و در صورت رعایت تمامی این شرایط بتوانید از مزایای قانونی نیز به نحو کامل استفاده کنید. مهم‌ترین این قوانین قانون ثبت شرکت‌ها و قانون تجارت است.

توجه داشته باشید که اشراف کامل بر این قوانین کار آسانی نیست به همین دلیل شما می‌توانید با ثبت یار تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان مجموعه ما استفاده کنید.

گام دوم: انتخاب قالب مناسب

بعد از آشنایی با این قوانین شما باید یکی از قالب‌های پیش بینی شده در قانون تجارت را برای شروع فعالیت و تاسیس شرکت انتخاب نمایید. این قالب‌ها به طور خلاصه به شرح زیر است:

شرکت سهامی عام:

یکی از بهترین قالب‌ها برای فعالیت‌های بزرگ اقتصادی شرکت سهامی عام است چرا که می‌تواند از سرمایه افراد مختلفی استفاده نماید. حداقل تعداد شرکا در این شرکت ۵ نفر و حداقل سرمایه ۵۰۰ هزار تومان است.

شرکت سهامی خاص:

این شرکت‌ها با سه نفر و با حداقل صد هزار تومان تشکیل می‌شود و به دلیل این شرایط بسیار مورد توجه عموم است. در این شرکت سرمایه به سهام تقسیم می‌شود و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ سهام آنان است.

شرکت با مسئولیت محدود:

یکی از مناسب‌ترین قالب شرکت‌ها برای فعالیت اقتصادی به‌صورت خانوادگی شرکت با مسئولیت محدود است که از حداقل دو شریک و بدون معذوریت در حداقل سرمایه تشکیل می‌شود.

شرکت نسبی:

یکی از قالب‌های شرکت تجاری شرکت نسبی است که از دو نفر و بدون حداقل سرمایه تشکیل می‌شود.

شرکت‌های مختلط اعم از سهامی و غیر سهامی:

شرکت‌های مختلط از ترکیب دو دسته شریک تشکیل می‌شود که هر کدام از آن‌ها وظایف و اختیارات خاص خود را دارند.

شرکت تضامنی:

بالاترین میزان مسئولیت شرکا را می‌توانید در شرکت تضامنی مشاهده کنید که مسئولیت شرکا در آن محدود به مبلغ سرمایه نیست بلکه آن‌ها فراتر از سرمایه شرکت در مقابل افراد ثالث مسئولیت دارند.

شرکت تعاونی:

آخرین قالب در شرکت‌های تجاری شرکت تعاونی است که حداقل شرکا در آن ۷ نفر است و حداقل سرمایه برای آن مشخص نشده است.


گام سوم: تهیه مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت:

همان‌طور که بیان شد، بدون ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها شرکت از امتیازات و مزایای قانونی نمی‌تواند استفاده کند. به همین دلیل شما باید حتماً اقدام به ثبت شرکت خود کنید بدین منظور شما باید مدارک ثبت مختص به هر شرکت را فراهم نمایید. مهم‌ترین مدارک برای ثبت شرکت عبارت است از:

  1. اساسنامه شرکت
  2. شرکت‌نامه برای بعضی از شرکت‌ها
  3. صورت‌جلسه‌های شرکت
  4. مدرک مثبت پرداخت حداقل‌های سرمایه
  5. (سایر مدارک، بسته به نوع شرکت متفاوت می‌باشد.)

البته توجه داشته باشید که این موارد از مهم‌ترین مدارک برای ثبت شرکت در ایران است اما مدارک خاصی نیز وجود دارد.


گام چهارم: مراجعه به سایت اداره ثبت شرکت‌ها

انجام هر کاری پیچیدگی‌های خاصی دارد که برای راحتی کار خود در ورود اطلاعات در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها می‌توانید این مرحله را به کارشناسان متخصص ثبت‌یار بسپارید.

بعد از طی کردن مراحل فوق برای شروع فرایند ثبت شرکت باید به سایت سامانه ثبت شرکت‌ها مراجعه نمایید. پس از ورود به سامانه باید اطلاعات خواسته شده را به طور کامل تکمیل نمایید و مدارک مورد نیاز را مطابق با سایت بارگذاری کنید. در این قسمت شما باید برای شرکت خود پنج نام به ترتیب اولویت انتخاب نمایید.

برای اینکه نام انتخابی شما تکراری نباشد، شما می‌توانید اقدام به استعلام نام شرکت پیش از ورود به سامانه ثبت شرکت‌ها نمایید. با این کار شما این اطمینان را به دست می آورید که نامی منحصر به فرد برای شرکت خود انتخاب کرده‌اید.

پس از بارگذاری و تکمیل اطلاعات، شرایط شما توسط کارشناسان اداره ثبت شرکت‌ها بررسی می‌شود و مدارکی نیز از طریق پست به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال می‌شود. در صورت نقص در مدارک و اطلاعات به شما فرصت اصلاح داده می‌شود در صورت تکمیل بودن شرایط شما باید اقدام به چاپ آگهی تاسیس شرکت در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار نمایید.

پس از ثبت در روزنامه، شرکت شما دارای شخصیت حقوقی می‌شود و از این ‌پس شما می‌توانید به فعالیت به‌صورت قانونی بپردازید.

در این مطلب شما با راهنمای تاسیس شرکت در ایران به‌صورت اجمالی آشنا شدید؛ اما می‌دانید که هر کاری برای اینکه به بهترین شکل ممکن صورت پذیرد بهترین راه سپردن آن به افراد کار بلد در این زمینه است. شما می‌توانید همین حالا با تماس با ثبت یار یا مراجعه به سامانه ثبت‌یار این اطمینان خاطر را پیدا کنید که کار تاسیس شرکت شما به بهترین شکل ممکن و با کمترین هزینه و زمان انجام خواهد شد. ما در کنار شما هستیم.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰ :شماره تماس واحد پشتیبانی


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

2/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *