مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


شرایط تاسیس بیمارستان

شرایط تاسیس بیمارستان

بیماری و درمان آن یکی از مهم‌ترین مسائلی‌ست که مانند سایر نیاز‌های اولیه در طول زمان، بشر به آن نیازمند بوده است. با پیشرفت علوم پزشکی، نه تنها بیماری‌های بیشتری تشخیص داده شده‌، بلکه مراکز درمانی برای ارائه خدمات به بیماران نیز گسترش یافته‌ است. در این بین دانشگاه‌ها در سراسر دنیا به تدریس علوم پزشکی پرداختند و برای افزایش دانش و گسترش خدمات، بیمارستان‌هایی در کنار دانشکده‌ها تاسیس شده است. این در حالی‌ست که با گذشت زمان تاسیس بیمارستان‌ها محدود به دانشگاه‌ها نبوده و روز به روز تعداد آن‌ها با وجود تقاضای بیشتر برای ارائه خدمات درمانی افزایش یافته است. تاسیس بیمارستان در هر گوشه‌ از این دنیای خاکی، دارای شرایط و مراحل منحصر به فردی‌ست که در ادامه‌این مطلب ما به خلاصه‌ای از شرایط تاسیس بیمارستان در ایران، خواهیم پرداخت.

آشنایی با این شرایط به شما امکان ارائه خدمات در قالب مراکز درمانی را می‌دهد اما پیچیدگی‌هایی در زمینه‌ی تاسیس بیمارستان وجود دارد که نیازمند متخصصانی باتجربه‌ است؛ پس باخیالی آسوده تاسیس بیمارستان خود را به ما بسپارید.


بیمارستان چیست؟

«آیین‌نامه نحوه تاسیس و بهره‌برداری بیمارستان‌ها»، بیمارستان را  یک موسسه پزشکى می‌داند که با استفاده از امکانات تشخیصى، درمانى، بهداشتى، آموزش و پژوهشى به منظور درمان و بهبودى بیماران سرپایى و بسترى بصورت شبانه روزى تاسیس می‌گردد.»

بیمارستان‌ها به دو دسته عمومی و تک تخصصی تقسیم می‌شوند.

بیمارستان عمومى دارای بخش‌های مختلف است که با صدور پروانه و مسئول فنی مربوط به هر بخش تاسیس می‌شود. این بخش‌ها شامل موارد زیر است:

  • چهار بخش بسترى (داخلى، جراحى عمومى، زنان و زایمان، اطفال)
  • بخش‌هاى آزمایشگاه، داروخانه، رادیولوژى، و فوریت‌هاى پزشکى (اورژانس) و تغذیه

بیمارستان تخصصی، یک واحد درمانی‌ست که در یک رشته پزشکی به صورت تخصصی یا فوق تخصصی فعالیت می‌کند.


انواع بیمارستان‌ها

بیمارستان‌ها از لحاظ سیستم حمایتی به چند نوع تقسیم می‌شوند که این تقسیم‌بندی تفاوتی را در شرایط تاسیس بیمارستان‌ها ایجاد نمی‌کند.

  • تاسیس بیمارستان دولتی
  • تاسیس بیمارستان خصوصی
  • تاسیس بیمارستان‌های مراکز بیمه‌گر
  • تاسیس بیمارستان‌های خاص (‌خیریه، نظامی، نهادها)
  • تاسیس بیمارستان‌های ترکیبی

شرایط تاسیس بیمارستان

تاسیس بیمارستان یکی از فعالیت‌هایی‌ست که نیازمند اخذ مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور است. در نتیجه در قدم اول لازم است نسبت به اخذ مجوز مربوطه اقدام کنید. شرایط تاسیس بیمارستان خصوصی و عمومی در آیین‌نامه نحوه تاسیس و بهره‌برداری بیمارستان‌ها ذکر شده است و شرایط عمومی آن‌ها یکسان است که در ادامه‌ی این مطلب به خلاصه‌ای از شرایط عمومی این آیین‌نامه خواهیم پرداخت.

یکی از شرایط اخذ مجوز تاسیس بیمارستان تایید صلاحیت متقاضی از سوی کمیسیون قانونی است. به عبارت دیگر، اجازه تاسیس بیمارستان در صورتی به متقاضی داده می‌شود که توسط کمیسیون قانونی تایید صلاحیت شده باشد.


شرایط اعضای موسس

اعضای موسس باید دارای شرایط تاسیس بیمارستان که طبق آیین‌نامه مربوطه مشخص شده است، باشند:

متقاضیان تاسیس بیمارستان باید حداقل ده نفر باشند، به طوریی‌که شش نفر از اعضا موسس (نصف به علاوه یک) از گروه پزشکى و پیراپزشکى از مقطع کاردانى به بالا که سه نفر آنها موسسان واحدهاى پاراکلینیک (آزمایشگاه، داروخانه، رادیولوژى) و بقیه از سایر افراد حقیقى یا حقوقى باشند.

از جمله شرایط تاسیس بیمارستان و شروع به کار آن این‌ است که مسئولان و افراد فنی واجد شرایط برای بخش‌ها و نوبت‌های کاری مختلف به معاونت درمان دانشگاه معرفی و توسط کمیسیون قانونی تایید صلاحیت شوند.


شرایط بهره‌برداری بیمارستان

آیین نامه نحوه تاسیس و بهره‌برداری بیمارستان‌ها برای دریافت پروانه تاسیس شرایطی را تعیین کرده است:

در صورتی‌که یک بیمارستان بخواهد نسبت به اخذ پروانه تاسیس یا بهره‌برداری اقدام کند، باید حداقل ۵۲ درصد از کادر پزشکی و پیراپزشکی خود را معرفی کند، این افراد در هیچ یک از ارگان‌ها و مراکز پزشکی نباید در سمت مشابه مشغول به کار باشند، همچنین برای تمامی نوبت‌های کاری حضور داشته باشند.


شرایط تاسیس بیمارستان‌ها به عنوان یک شرکت تجاری

بیمارستان‌ها می‌توانند به عنوان یک شرکت ثبت شوند، این در حالی‌ست که برای ثبت شرکت، بیمارستان‌ها محدودیتی در نوع شرکت ندارند. معمولا بیمارستان‌ها در قالب شرکت سهامی ثبت می‌شوند ولی این موضوع مانع تاسیس بیمارستان برای شخص حقیقی نیست.

در صورت تمایل به ثبت بیمارستان خود در قالب شرکت، پس از اخذ مجوز ثبت‌یار را از یاد نبرید؛ ما برای شما عزیزان سادگی یک ثبت بی‌دردسر را رقم خواهیم زد.

شماره تماس واحد پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *