ثبت شرکت سایر شرکت ها و موسسات

شرکت تضامنی چیست؟

مقدمه

قانون­گذار در ماده ۲۰ قانون تجارت هفت نوع شرکت تجاری را برشمرده است. در یک دسته­ بندی کلی می­توان شرکت­ها را به دو دسته تقسیم ­بندی کرد؛

ثبت آنلاین و فوری شرکت
  • شرکت­ های شکلی تجاری
  • شرکت­ های موضوعی تجاری

پنج مورد از موارد هفت گانه شرکت­ ها در دسته دوم یعنی شرکت ­های موضوعا تجاری قرار می ­گیرند و دو مورد باقی­مانده یعنی شرکت­ های سهامی عام و خاص نیز در دسته شرکت ­های شکلا تجاری جای دارند.

منظور از شرکت ­های شکلا تجاری، آن دست از شرکت ­ها ست که صرف نظر از زمینه فعالیت­شان، تاجر قلمداد می­شوند، به عبارت ساده تر، اگر یک شرکت سهامی ثبت شده باشد و موضوع فعالیت­ آن یکی از اعمال مندرج در ماده ۲ قانون تجارت نباشد نیز، باز شرکت تجاری قلمداد خواهد شد.

مابقی شرکت ­ها تنها در صورتی تجاری هستند که به یکی از اعمال تجاری ذاتی مندرج در ماده ۲ قانون تجارت مبادرت بورزند و بدان اشتغال داشته باشند.

تضامنی بودن شرکت به چه معناست؟ 

یکی از مهمترین و پرکاربردترین این موارد، شرکت ­های تضامنی است.

شرکت تضامنی که به موجب ماده ۱۱۶ قانون تجارت تعریف شده اند، تحت اسم مخصوص برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می ­شوند.

برای درک بهتر این جمله، می­توان اجزای آن را یک یک مورد بررسی قرارداد.

همان­طور که می ­دانیم، اشخاص حقوقی دارای همه حقوق و تکالیفی هستند که برای اشخاص حقیقی نیز متصور است بجز هرآن­چه که ذاتا نمی­توانند دارا بشوند مثل رابطه پدر و فرزندی، نتیجه منطقی این عبارت بدین صورت خواهد شد که اشخاص حقوقی دارای اسم، اقامتگاه، دارایی و سایر عناصر شخصیه­ی خود خواهند بود؛ از همین رو، در ماده ۱۱۶ قانون تجارت در تعریف شرکت تضامنی این­طور اشاره شده است که این شرکت باید تحت اسم مخصوصی به فعالیت مبادرت بورزد.

در مورد اسم شرکت­های تضامنی ذکر این نکته خالی از اهمیت نیست که عبارت تضامنی باید بعد از اسم شرکت درج شود و اسم شرکا نیز در پس آن بیاید، در غیر این صورت باید اسم حداقل یکی از شرکا درج شده و عبارت ” و برادران یا شرکاء” در پس آن بیاید، به عنوان مثال شرکت تضامنی اعتمادی و برادران.

نکته بعدی که از ماده ۱۱۶ قانون تجارت برداشت می­شود حداقل تعداد شرکاء مورد نیاز برای تاسیس و ثبت یک شرکت تضامنی است.

به موجب ماده فوق الذکر، با تنها دو نفر شریک می­توان یک شرکت تضامنی ایجاد نمود و نیازی به اعداد بیش از این برای تشکیل و رسمیت یافتن شرکت نخواهد بود و در مورد سقف تعداد نفرات نیز در قوانین و مقررات عدد خاصی درج نشده است.

منظور کلمه­  مهم تضامنی که شاکله­ ی اصلی این شرکت می­باشد نیز اشاره به دایره­ مسئولیت شرکاء است.

از میان شرکت ­های تجاری آن­چه که بیش از همه به تجارت شخص حقیقی شباهت دارد و بیشترین ریسک و مسئولیت را متوجه شرکاء می­نماید شرکت تضامنی است و در مرتبه­ ی بعدی نیز شرکت نسبی جای می ­گیرد.

در ادامه­  همان ماده قانون­گذار اشاره می­ دارد که اگر دارائی شرکت برای تادیه­ ی تمام قروض کافی نباشد، هر یک از شرکاء مسئول پرداخت تمام قروض شرکت خواهند بود.

این گزاره به زبان ساده ­­تر به این ترتیب و معنا خواهد بود که در صورتی که اموال و دارایی شرکت برای پرداخت دیون آن کافی نباشد و شرکت به مرحله تصفیه وارد شده و نهایتا منحل گردد، آن وقت شرکاء می­ بایست که از دارایی شخصی خود هر میزان که شرکت بدهی دارد پرداخت نمایند و در این راه نمی­توانند به عدم مسئولیت خود مبنی بر اینکه به عنوان مثال صرفا بیست درصد از سهم­ الشرکه متعلق به ایشان بوده است استناد بنمایند.

در مورد زمان تشکیل شرکت تضامنی نیز باید اشاره کرد که پس از تقویم تمامی سرمایه­ ی غیرنقدی و تسلیم سرمایه نقدی، شرکت تاسیس شده تلقی می­گردد و از این زمان شرکت دارای شخصیت حقوقی خواهد بود و نیاز به ثبت برای ایجاد شرکت نیست، اما این گزاره نباید ذهن خوانندگان را به این سمت ببرد که ثبت شرکت تضامنی الزامی نیست.

الزام به ثبت شرکت تضامنی

ثبت تاسیس و هرگونه تغییرات شرکت­های تضامنی الزامی است و باید پس از ثبت در مرجع ثبت شرکت­ها حسب مورد در روزنامه رسمی و یا کثیرالانتشار آگهی گردد، از این رو از شرکت­های تضامنی دعوت می­گردد که تمام امور ثبتی خود را با کمک و راهنمایی کارشناسان به ثبت برسانند تا در زمان و هزینه ایشان صرفه­ جویی لازم به عمل آید.

5/5 (7)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *