مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


شرایط تاسیس شرکت دانش بنیان

شرایط تاسیس شرکت دانش بنیان

وجود نیروی متخصص در زمینه‌های مختلف علمی و فنی موجب شکل‌گیری نیاز به اشتغال در این حوزه‌ها شده است. در نتیجه بسیاری از کسب و کارها در شکل جدیدی تعریف می‌شوند. یکی از مدل‌های کسب و کار جدید، ایجاد شرکت‌هایی است که به تولید دانش و داده‌های علمی می‌پردازند. این نوع شرکت‌ها با نام شرکت‌های دانش بنیان شناخته می‌شوند. تاسیس شرکت دانش بنیان، امکان فعالیت‌های نوآورانه و علمی را فراهم می‌کند. اما آیا شما می‌دانید شرایط تاسیس شرکت‌های دانش بنیان چیست؟ یا چه مجوز‌هایی برای تاسیس این شرکت‌ها نیاز است؟ در ادامه‌ی این مطلب به پاسخ دقیق این دو پرسش خواهیم پرداخت.


شرکت دانش‌ بنیان چیست؟

آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان، شرکت‌های دانش بنیان را این گونه تعریف کرده است:

«شرکت دانش بنیان، شرکت یا موسسه‌ی خصوصی یا تعاونی‌ست که به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی، شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری، تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه، شامل طراحی و تولید کالا و خدمات در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده‌ فراوان به ویژه در تولید نرم‌افزارهای مربوطه، تشکیل می‌شود.»

در شرکت‌های دانش بنیان داده‌های علمی، دانش و فناوری جزء سرمایه شرکت به شمار می‌روند و مبنای ثبت شرکت دانش بنیان، توسعه اهداف علمی برای تبدیل آن به تکنولوژی است.


دسته‌بندی شرکت‌های دانش بنیان

شرکت‌های دانش بنیان با توجه به نوع و میزان فعالیت خود به سه دسته تقسیم می‌شوند:

۱-  شرکت دانش بنیان نوپا:

شرکت‌هایی هستند که مدت کوتاهی‌ست، فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. استارتاپ‌ها بعد از یک دوره فعالیت معمولا در قالب شرکت‌های دانش بنیان نوپا تاسیس می‌شوند. این شرکت‌ها عمری کمتر از سه سال دارند و با اعتبار یک ساله فعالیت می‌کنند که قابل تمدید است. قانون اخیرا طرحی را تحت عنوان نوآفرین و با هدف حمایت از این دسته از کسب و کارها تصویب کرده است. آشنایی با طرح نوآفرین به شما کمک می‌کند، شرکت نوپای خود را با حمایت بیشتری پیش ببرید به همین منظور ما در مقاله «نوآفرین، گام بزرگی در حمایت از استارتاپ» به شرایط و جزئیات طرح اشاره کردیم.

۲-  شرکت دانش بنیان تولیدی:

این نوع از شرکت‌های تولیدی، به تولید محصول و خدمات نوآورانه می‌پردازند. در صورتی شرکت، دانش بنیان تولیدی محسوب می‌شود که حداقل ۵۰ درصد از درآمد یک سال مالی گذشته شرکت با ذکر در اظهارنامه مالیاتی، از محل فروش همان کالاها و خدمات به دست آمده باشد. تعداد اعضای فعال در این نوع شرکت، نسبت به دانش بنیان نوپا بیشتر است و باید حداقل ۳ نفر به عنوان اعضای اصلی به صورت تمام وقت فعالیت کنند و سهم بیمه آن‌ها حداقل تا ۶ ماه پرداخت شود.

۳-  شرکت دانش بنیان صنعتی

شرکت‌های دانش بنیان صنعتی، گسترده‌ترین نوع در بین شرکت‌های دانش بنیان هستند. این شرکت‌ها باید دارای یک واحد مستقر برای تحقیق و توسعه باشند. همچنین فروش یک سال مالی آن‌ها باید بیش از ۱۰ میلیارد تومان باشد و ۱۰ درصد درآمد حاصل از فروش محصولات دانش بنیان، صرف فعالیت‌های مربوط به توسعه و تحقیق شود.


ثبت شرکت دانش بنیان

در صورتی که فعالیت شما تخصصی و با داده‌های علمی‌ست، ثبت شرکت دانش بنیان می‌تواند در جهت توسعه اهداف شما اصلی‌ترین گام باشد. برای ثبت شرکت دانش بنیان، ابتدا باید شرکت خود را در قالب یکی از شرکت‌های تجاری ثبت کنید. الکترونیکی شدن فرآیند ثبت شرکت، بسیاری از مشکلات ثبت شرکت سنتی را از بین برده است؛ در عین حال انجام این فرآیند، نیازمند داشتن مهارت و تجربه کافی‌ست.

سامانه ثبت‌یار با انجام ثبت شرکت به صورت آنلاین چندین گام شما را به مقصود، نزدیک‌تر می‌کند و سادگی یک ثبت بی‌دردسر را در اختیار شما قرار می‌دهد، پس همین حالا نسبت به تاسیس شرکت خود اقدام کنید.

در مرحله دوم لازم است شرکت خود را به شرکت دانش بنیان تبدیل کنید، به همین منظور باید با ارسال درخواست به کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان، مجوز مربوطه را دریافت کنید.


انواع شرکت‌های دانش بنیان

تاسیس شرکت دانش بنیان به دو صورت خصوصی و دولتی انجام می‌شود که شرایط هر کدام از آن‌ها متفاوت از دیگری‌ست.

شرکت دانش بنیان خصوصی:

شرکت‌هایی که سهام دانشگاه در آن‌ها کمتر از ۵۰ درصد باشد و مالکیت آن‌ها به اعضای هیئت علمی تعلق دارد.

شرکت دانش بنیان دولتی:

شرکت‌هایی که سهام دانشگاه در آن ۵۰ درصد یا بیشتر باشد و مالکیت آن‌ها برای دانشگاه است.

شرکت‌های دانش بنیان اعضای هیئت علمی

در صورتی‌که تاسیس شرکت دانش بنیان به صورت خصوصی باشد، لازم است شرایطی رعایت شود. یکی از این موارد اخذ مجوز تاسیس از مدیریت دانشگاه یا مرکز پژوهشی است. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای تاسیس شرکت دانش بنیان دستور العملی را تدوین کرده است. طبق این دستور‌العمل «فرآیند تاسیس شرکت‌های دانش بنیان اعضای هیئت علمی» به ترتیب زیر است:

  • دریافت مجوز تاسیس از مدیریت دانشگاه یا مرکز پژوهشی
  • ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها و سازمان اسناد و املاک کشور
  • اخذ مجوز و استقرار در پارک علم و فناوری یا مراکز رشد مورد تایید دانشگاه یا مرکز پژوهشی
  • اقدام لازم جهت کسب مجوز دانش بنیان از مراجع ذی‌صلاح مربوطه

نکته ثبت‌یاری:
اگر می‌خواهید شرکت دانش بنیان داشته باشید، باید پس از ثبت شرکت، ظرف مدت دو سال نسبت به اخذ مجوز از مراجع ذی‌صلاح اقدام کنید.


نکات تاسیس شرکت‌های دانش بنیان هیئت علمی

با تاسیس شرکت‌های دانش بنیان و اخذ مجوز‌های مربوطه، شرکت از نظر حقوقی و مدیریتی مستقل فعالیت می‌کند؛ به عبارت دیگر مرکز پژوهشی یا دانشگاه، تعهدی نسبت به شرکت دانش بنیان ندارد و این شرکت‌ها در تامین هزینه‌ها، نیروی انسانی و سایر موارد مستقل هستند.

پس از تاسیس شرکت دانش بنیان، شرکت موظف است به صورت سالانه حق مالکیت دستاورد‌های تولید شده را در ازای دریافت مجوز به دانشگاه یا مرکز پژوهشی معتبر پرداخت کند.


ثبت شرکت دانش بنیان، بهترین راه انجام فعالیت علمی

شرکت‌های دانش بنیان بهترین بستر برای فعالیت‌های علمی و تبدیل‌ آن‌ها به محصول و خدمات نوآورانه است. به همین دلیل ثبت شرکت دانش بنیان در سال‌های اخیر رواج بسیاری پیدا کرده‌اند. برای تاسیس شرکت دانش‌ بنیان لازم است ابتدا شرکت خود را در کوتاه‌ترین زمان انجام دهید تا بتوانید مجوز‌های مربوطه را اخذ نمایید. برای یک ثبت بی‌دردسر در کوتاه‌ترین زمان، با ثبت‌یار تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *